Aerobní a anaerobní cvičení
Mezi jednotlivými druhy cvičení je velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvaný kyslíkový dluh. Druhou variantou jsou sporty aerobní, které primárně snižují množství tělesného tuku a zvyšují aktivní tělesnou hmotu - svaly. Aby docházelo k redukci váhy, je třeba kombinovat oba druhy.
Aerobní pásmo
Budeme o něm v obou případech sportovních aktivit mluvit, protože na něm hodně záleží.
Jak si aerobní pásmo spočítáte? Je to jednoduché: 220 mínus váš věk = vaše maximální tepová frekvence
Pokud chcete spalovat svoje tukové zásoby, měli byste se pohybovat v rozmezí 60 – 75 % maximální tepové frekvence, ale pokud chcete „jen“ zlepšovat kondici, hranice se posouvá mírně nahoru.
Anaerobní aktivita
Je to typ sportu, při kterém se pohybujeme nad svým aerobním pásmem. Při tak intenzivním cvičení dochází většinou ke spalování glykogenových zásob, a tudíž po cvičení roste chuť na "sladké" jídlo.
Taková aktivita tedy není příliš vhodná pro spalování tukových zásob. Navíc je spojena s vzestupem hladiny kyseliny mléčné a se svalovou únavou, která může trvat i několik dní a vyžaduje dlouhou regeneraci.
Anaerobní aktivita je tedy spojována spíše s kondičním a vytrvalostním typem cvičení a vyžaduje jiný přístup i z hlediska výživy před a po cvičení.
Příklady anaerobního cvičení:
- zumba
- míčové hry
- sprint
- cvičení v posilovně
Aerobní aktivita
Aerobní cvičení se provádí v aerobním pásmu. Může to být cokoliv, od chůze do schodů, přes aerobic, tanec až třeba po jízdu na koni.
Je to především taková aktivita, kterou vykonáváme v našem individuálním aerobním pásmu, kdy je tělo dostatečně zásobováno kyslíkem a dochází ke spalování tukových zásob.
Příklady aerobního cvičení:
- aerobic
- jogging
- cyklistika
- spinning
- plavání
- rekreační tenis
- in-line bruslení
- běh na lyžích
- cyklistika
Autor: Jitka Suchánková