Časté zvracení kojenců
Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně do tří měsíců věku blinkají častěji než děti starší. Nejedna maminka se tak obává o zdraví svého děťátka. Pokud je miminko spokojené a přibývá na váze, vůbec mu to nevadí. Dělá si pořádek ve vlastním bříšku.
Zvracení způsobuje návrat potravy ze žaludku do jícnu, který u některých dětí bývá výraznější. Zvláště když v noci déle spinkají a ráno se řádně nabaští. Maminku ušetří nočního kojení, ale jak pijí po ránu s velkou chutí, spolykají při tom hodně vzduchu, který je pak v naplněném bříšku tíží. Ublinknutím si uleví a je jim dobře. I když se zdá množství vráceného mlíka velké, ve skutečnosti je to nepatrná část z celkové porce, kterou dítě vypilo.
Zvracení je příznak a léky na něj se kojencům běžně nepodávají. Nejdůležitější je (po stabilizaci stavu dítěte) vždy zjistit jeho příčinu.
Příčiny zvracení
- aktuální intolerance potravy anebo překrmování či zavzdušnění žaludku při hltavém pití,
- počínající infekční onemocnění (spojené s teplotou, průjmem, event. kašlem či rýmou),
- intolerance určitých součástí ve stravě anebo alergie na ně (např. intolerance kravského mléka, po zavedení lepku ve stravě celiakie),
- v časném kojeneckém věku vrozená vývojová vada trávicího traktu (např. zúžení či neprůchodnost střev, brániční kýla, omezení hybnosti střev - Hirschprungova choroba apod.).
Co dělat při častém ublinkávání
Následující rady platí v případě spokojeného dítěte, které celkově prospívá.
- Dejte pozor, aby se dítěti při manipulaci s ním nezalamovalo bříško a žaludek.
- Po kojení dopřejte dítěti dostatečně dlouhou dobu k odříhnutí. Vhodná je svislá poloha
- Neodříhne-li si dítě do třiceti minut, nemusíte ho dál v takové poloze držet. Nic se neděje, zřejmě nespolykalo tolik vzduchu. Můžete je uložit do postýlky.
- Dítě můžete po pití na přechodnou dobu, kdy je pod vaším dohledem, ukládat i na bříško. Někdy si tak znovu odříhne a uvolní spolykaný vzduch, který ho tlačí.
- Prospěšné bývá kojit častěji v menších dávkách. Dítě, které blinká, pálí žáha a má potřebu nepříjemný pocit zapíjet.
- Pro nekojené děti jsou na trhu antirefluxová mléka označená na obalu AR. Jsou zahuštěna bramborovým škrobem (Beba HA 1 AR) nebo moukou ze svatojánského chleba (Nutrilon AR, Plasmon AR 1, Plasmon AR 2).
- Upravte matraci v postýlce tak, aby měla sklon třicet stupňů, zvýšenou polohu by mělo mít dítě i v kočárku
Pokud zvýšená poloha nepomáhá, můžete zkusit přechodně podávat kojenému dítěti přípravek, který zahustí mléko (např. Nutriton). Dítěti ho lze dát před každým kojením rozpuštěný v malém množství vody nebo troše odstříkaného mléka, po lžičce nebo stříkačkou, podle hustoty. Při podávání se mění charakter stolice. Je hustší, pudinkovitá, zůstává žlutá, jakoby našlehaná.
Když je příčinou zvracení dietní chyba
Vhodné je krátkodobě vysadit veškerou stravu (u kojených dětí se ale kojení nevynechává!), dávejte dítěti dostatečně pít (při zvracení hrozí dehydratace), a to po malých dávkách, nikdy ne velké množství najednou. Když se stav uklidní, přecházejte na původní stravu postupně a trpělivě, dítě krmte častěji a v menších dávkách.
Kdy zajít k lékaři
- vždy, když je ve zvratcích přítomna krev
- zvracení je náhlé a dítě je unavené a spavé, má bolesti hlavy
- když je dítě netečné, zmatené nebo má sníženou dráždivost
- má velké bolesti bříška nebo se ke zvracení přidá průjem
Máte i vy problémy se zvracením u vašeho miminka? A co pomohlo vám?
Autor: Lucie Regenermelová