Zoubky našich dětí
Víte, že u nás má pětileté dítě v průměru téměř čtyři zubní kazy a pouhá necelá třetina dětí má zuby bez jediného kazu? Navíc skoro tři čtvrtiny jejich zkažených zubů zůstávají neošetřeny. Co proti tomu dělat?
1. Pravidelné zubní prohlídky
Děti mají nárok na preventivní prohlídku každý půlrok. Poprvé by ji měly zažít mezi 1. - 2. rokem života, tedy v době, kdy lékař zuby pouze prohlédne, ale ještě nemusí žádný ošetřovat. Navštivte hygienistku nebo zubaře jen tak - povození na křesle, případně podívání se u paní zubařky na věci, které používá, bývá pro děti nevídaný zážitek a neodradíte je hned napoprvé tím, že jsou k něčemu nuceny. Třeba dostanou i obrázek nebo malý dárek od paní zubařky a příště se budou těšit.
Nevyhrožujte zubařem, toto vážně nezabírá. Zubní lékaři ani dentální hygienistky nedoporučují, aby se dětem vyhrožovalo vrtáním a bolestí v zubních ordinacích. Negativní výroky v souvislosti s návštěvami zubaře jsou naprosto nevhodné. Návštěva u zubaře není důvod k lítosti a používat zubaře jako výhrůžku naruší vztah dětí ke stomatologovi, který už se nemusí nikdy napravit. Mimochodem, víte, že kaz má už 40% tříletých dětí?
2. Dodržení ústní hygieny
Je důležité zabraňovat tvorbě plaku. Jak? Čištěním zubů, a to už od prořezání prvního. Ze začátku se zoubky čistí navlhčeným hadříkem nebo vatičkou po každém krmení, po prořezání stoliček přecházíme na dětský kartáček, pastu používáme zhruba od dvou let. Dětem, kterým se zoubky teprve prožezávají, je vhodné dávat na hraní (a okusování) dětský kartáček, aby ho už odmalinka považovaly za nedílnou součást hygieny. K dostání jsou kartáčky pro kojence, nebo jim lze čistit zuby nástavcem na prst. U nejmenších dětí čistí zoubky rodiče, od 2-3 let bývá možné začít s nácvikem čistění, při kterém by rodiče měli pomáhat.
Je důležité vybrat správný typ kartáčku a pravidelně ho obměňovat. Je výhra, když se podaří čistit zoubky zábavnou formou (třeba soutěžením s dospělými nebo s použitím malých barevných přesýpacích hodin, které odměřují čas na čištění), veselým kartáčkem s obrázky, který si děti vyberou třeba samy.
Zubní pasta by se měla používat dětská (je jemnější, obsahuje menší množství fluoru a dětem líp voní i chutná), na jedno čištění množství velikosti hrášku. Zuby by se měly čistit dvakrát denně (ráno po snídani a večer po večeři) po dobu 2 - 3 minut, i když důležitější než doba je technika čištění. Po večerním čištění by už děti neměly nic jíst (ani jablíčko nebo pít sladké čaje či šťávy).
Když se vám nedaří přimět ratolest k čištění zoubků, zkuste si pomoct písničkami, říkadly nebo pohádkami třeba o Zoubcích, Kazících, Kazizubech, zlých červících, kteří ničí zuby. Starší děti mohou během dne po jídle žvýkat žvýkačky bez cukru, zvýšená tvorba slin přispívá k odstranění zbytků jídla z úst a snižuje hodnotu kyselého prostředí v ústech.
3. Fluoridace
Fluor zvyšuje odolnost zubní skloviny proti působení kyselin. Např. fluoridace vody (dnes se již u nás neprovádí, ale fluoridy jsou obsaženy v některých minerálních vodách - Hanácká kyselka, Mattoni, Poděbradka...) snižuje kazivost zubů o 60 %, samotné čištění zubů o 30%. Fluoridy je možné dále dodávat ve formě tabletek (je lepší tabletku nepolykat, ale nechat ji rozpustit v ústech), sůl s fluoridy (pozor, malým dětem by se nemělo jídlo přisolovat), fluoridové gely a zubní pasty a vody s fluorem. Doporučené množství fluoru je 1 mg denně. Větší množství fluoru neznamená lepší ochranu před kazem, naopak může dojít k předávkování (předávkování neohrožuje zdraví dítěte, ale může se projevit např. bílými skvrnami na zubní sklovině).
4. Dbejte na správnou výživu
Strava by měla být pestrá. Když má kojenec zoubky, dávejte mu jídlo, které může kousat a tudíž tolik neulpívá na zubech, jako např. sladké kašičky. Čím déle má dítě sladkost v puse, tím je větší riziko vzniku zubního kazu. Je jedno, jestli tou sladkostí je čokoláda nebo kojenecká lahvička se sladkým čajem. Stejný účinek jako sladký čaj má prý i mateřské mléko. Je tedy důležité po sladkostech dětem čistit zuby, na noc dávat k pití neslazené nápoje a kojence co nejdřív navykat na pití z hrnečku místo láhve se savičkou.
5. Nepřenášejte své bakterie na děti
Bývá častým zvykem, že když matka krmí své dítě jeho lžičkou ochutnává z jeho talíře (např. má-li pokrm vhodnou teplotu, předvádí, jak je jídlo dobré atd.). To rozhodně není správné, má-li sama v ústech kazotvorné bakterie, může je přenést i na dítě. Navíc v jídle o teplotě lidského těla se bakteriím dobře daří a mohou se tak krásně množit.
Se správnou technikou čištění zubů nebo s výběrem vhodného kartáčku by vám měl poradit váš zubní lékař.
Co vaše dítě a čištění zubů?
Autor: Šárka Balcarová