Fluoridové tablety pro děti - ano, či ne?
Vhodnost či nutnost podávání fluoridových tablet dětem závisí na mnoha věcech - stravovacích návycích dítěte, složení vody, které dítě pije a připravuje se z ní strava, ale závisí také na složení zubní pasty a jejím množství, které dítě spolkne během čištění zoubků. Především je však nutné vzít v potaz individuální riziko kazivosti dětského chrupu, což může správně posoudit jen zubní lékař.
Doporučovat podávání fluoridových tablet všem dětem bez rozdílu, jak je stále ještě zvykem některých praktických lékařů, je proto velmi nevhodné. Tuto možnost bychom měli zvlášť pečlivě zvážit především u dětí do čtyř let věku, kdy jsou zuby a zubní tkáně velmi citlivé právě na předávkování fluoridy.
Co je to fluoróza?
Fluoróza je onemocnění způsobené nadměrným příjmem fluoridových solí. Fluoróza zubní skloviny způsobuje různá a nevzhledná zbarvení zubů, je způsobena příliš velkým příjmem fluoru, zvlášť v období mineralizace skloviny. Fluoróza způsobuje viditelné, matně bělavé až žlutohnědé nebo hnědé skvrny či proužky na zubech. K příznakům fluorózy kostí patří deformace kostí či známky osteosklerózy a vznik nežádoucích kostních novotvarů.
Zdroje nadměrného množství fluoru
Zdrojem nadměrného množství fluoru může být např. pitná voda s vysokou hladinou fluoru ve spojení s častým polykáním zubní pasty, což je potřeba ohlídat, jak zmíněno výše, právě u malých dětí. Je známo, že dítě do tří let věku může spolknout až 75 % zubní pasty z množství na zubním kartáčku, proto je vhodné, aby rodiče toto množství omezovali na minimum a dítěti s prováděním zubní hygieny pomáhali podle potřeby. Kontrolu zubů po vyčištění by měli rodiče provádět zhruba dětem do šesti let věku. Voda z komunálního zdroje obsahuje minimální množství fluoridů, jinak tomu však může být u balených stolních vod a minerálních vod, kde bývá koncentrace fluoridů daleko vyšší.
Co může předcházet doporučení užívání fluoridových tablet?
Před doporučením a předepsáním fluoridových tablet musí lékař přihlédnout k řadě informací, především o stupni kazivosti chrupu dítěte, celkovému stavu chrupu a úrovni ústní hygieny. Dále pak k celkovému psychickému a zdravotnímu stavu dítěte a jeho životosprávě. Dle svého uvážení či na žádost rodičů může přistoupit také ke kompletnímu vyšetření, jehož součástí je zjištění hladiny kariogenních streptokoků ve slinách. Toto vyšetření provádí zubní lékař, ke kterému dítě dochází na pravidelné zubní prohlídky (nejpozději od dvou let věku).
Současné stanovisko lékařů k plošnému podávání fluoridových tablet dětem
Podle vyjádření mnoha stomatologů se od plošného užívání fluoridových tablet v současné době upouští, pádným důvodem k podávání tablet bývá často pouze prokazatelně a extrémně zvýšená kazivost zubů. V našich podmínkách je dostatečné množství fluoru i v běžné potravě, či například v Sunaru nebo dětských pastách, proto lékaři obvykle maminkám nedoporučují podávání tablet zcela samozřejmě, ale až v důsledku zmíněných faktorů.
Nepodceňujme zubní hygienu našich dětí
Základem je proto pravidelná a správně prováděná zubní hygiena už od velmi útlého věku, která by v boji proti zubním kazům měla ve zcela normálním případě postačit. Vzhledem k výše zmíněné zvýšené citlivosti dětských zoubků na fluor vám může zubní lékař naopak doporučit dětské zubní pasty bez fluoru. Správnost a pravidelnost čištění dětských zoubků však nesmíme podceňovat, jejich napadení zubním kazem bývá často zcela destruktivní a může skončit rozsáhlou extrakcí. Psychická zátěž dítěte v podobě takového zákroku bývá příčinou nepřekonatelného strachu ze zubaře přetrvávajícího do dospělosti.
Zdroj: ordinace.cz, wikipedia.cz, osobní konzultace s několika stomatology na toto téma
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová