Žloutenka

Žloutenka typu A a děti

Milena Mocková
06.09.2012

Kojenci a dvanáctileté děti jsou u nás chráněné proti žloutence typu B díky povinnému očkování. Vakcinace proti žloutence typu A není státem hrazená.

Nakazit se žloutenkou typu A je velmi snadné. Virus je totiž velmi odolný a při pokojové teplotě dokáže přežít kdekoli. Na oblíbené hračce, v jídle nebo v nápoji. K jeho přenosu stačí, aby se vaše dítě dotklo úst rukama, ve kterých chvíli před tím drželo kontaminovaný předmět.

Nutnou součástí prevence je proto dodržování hygieny. Ruce by si děti měly umýt vždy před jídlem, po použití toalety a po příchodu z venku.

Výhodnou a opravdu účinnou prevencí proti žloutence typu A je očkování.

Dle statistik onemocní žloutenkou typu A nejčastěji děti do věku 10 let. Nejmenší děti si totiž potřebují vše osahat, vyzkoušet a nejlépe i ochutnat. Bohužel není v moci rodičů, aby ohlídali děti celých 24 hodin, aby si tu a tam něco nevložily do pusy, natož aby mohli kontrolovat přítomnost nečistot nebo virů.

Děti se hlavně pohybují v kolektivech (školy, školky, hřiště), kde se viry šíří snadněji a rychleji. Ochrana proti žloutence typu A se vyplatí i v případě začínajících školáků. Ti navštěvují různé kroužky či odpolední družiny, kde se setkávají s mnoha kamarády. Děti jezdí na výlety, exkurze a na to, že by si před jídlem měly umýt ruce, vůbec nevzpomenou.

Na táborech a různých výletech je nutné počítat se sníženou hygienou. Umývárny i jídelna se sdílí s ostatními dětmi, prostory jsou společné pro několik desítek dětí. Pro šíření infekčních onemocnění je to ideální prostředí.

Nakazit se žloutenkou typu A se však děti mohou i pod naším bedlivým dohledem. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se děti i dospělí vrátí se žloutenkou z dovolené.

U dětí infikovaných žloutenkou typu A se až v polovině případů neprojeví charakteristické zežloutnutí kůže a nemoc může být mylně zaměňována s chřipkou. Diagnostikovat žloutenku typu A může pouze lékař. Očkování proti tomuto typu žloutenky je bezpečné.

V České republice je na trhu vakcína speciálně vyvinutá pro děti od jednoho roku do patnácti let. Podává se ve dvou dávkách. První je ve zvoleném termínu, druhá kdykoli v období od šesti do dvanácti měsíců. Účinky očkování nastupují dva až tři týdny po první dávce a ochrana trvá nejméně po dobu 25 let.

Autor: Milena Mocková

Krevní transfuze
Jak vydržet extrémní vedra

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Víte, co kupujete?
Zdravá výživa

Víte, co kupujete?

23.08.2012

Nálepky na kelímcích a obalech nesou spoustu zajímavých informací. Víte ale, co jednotlivá označení opravdu znamenají? Zkušení odborníci z oblasti potravinářství radí, abychom nevě ...