Únavová zlomenina - prokletí sportovců
Rozhodli jste se pro nějaký druh sportu či pohybové aktivity. Daná činnost vás baví, jste v ní dobří a máte motivaci se dále zlepšovat (třeba účast na nějakém turnaji či závodu)? Pokud budete poctivě a možná také trochu nepřiměřeně trénovat, může se časem stát, že si přivodíte to, čemu se říká únavová zlomenina nebo též stres zlomenina.
Zatímco normální zlomeniny předchází nějaký úrazový mechanismus (tvrdý pád z kola), únavové zlomeniny vznikají postupně a po delší dobu. Navíc je i poměrně obtížné je rozpoznat, neboť v počáteční fázi nebývají patrné z rentgenového snímku.
Ocelový drát je hladký a pevný. Ustavičným ohýbáním se na něm začnou objevovat malé trhlinky, až se nakonec drát zlomí. Podobné je to i s kostí.
Při běhání nebo skákání se kosti nepatrně prodlužují a ohýbají a někdy se při těchto činnostech objeví mikroskopické prasklinky. Jelikož v kostech probíhá nepřetržitý proces rozkladu a obnovování, prasklinka se rychle zacelí. Alespoň pokud k tomu má šanci. Pokud je odpočinku málo a tréninková zátěž vysoká, může se stát, že se prasklinka nehojí správně.
Normálně se v místě zlomeniny vytvoří tzv. svalek, jenž je tvořen vazivovou tkání. Postupnou mineralizací se vazivový svalek mění ve svalek kostěný. Kost je v místě mikro-trhlinky oslabenější a pokud se daná trhlinka nestačí zahojit, začnou se objevovat trhlinky další. Vazivový svalek, který se zde vytváří, nesprávně mineralizuje a nabývá stále větších rozměrů, až je po asi třech týdnech vidět i na rentgenovém snímku. Takový stav je většinou velmi bolestivý a postiženého značně omezuje.
Pokud zatížení kosti nadále pokračuje, může se stát, že kost v oslabeném místě praskne úplně a vytvoří se klasická zlomenina.
Koho nejčastěji postihují únavové zlomeniny
Tento typ zranění je nejčastěji u sportovců s velkými tréninkovými objemy a nepřiměřenou zátěží. Nejčastější jsou u atletů, především pak u běžců. Často se i objevují u basketbalistů, volejbalistů, fotbalistů, hokejistů, běžců na lyžích a tanečníků. Problémy s nimi mohou mít i tenisti, kteří přešly z měkkého povrchu na tvrdý. Rovněž je i znají vojáci - dlouhé a náročné pochody záprstním kůstkám moc dobře nedělají.
Projevy
Únavová zlomenina se začne projevovat bolestí. Nejdříve je to pouze bolest při zátěži, která v klidu opět mizí. Postupně se intenzita bolesti zvyšuje a začne se objevovat i v klidu. Bolest bývá poměrně velká a většinou znemožňuje pokračovat v tréninku. Často se také objeví otok.
Léčba
Léčba vyžaduje především klid. Pokud se se zátěží přestane dostatečně brzo, léčba se obejde bez fixace. Doplňková léčba zahrnuje vyváženou stravu s dostatkem vápníků, enzymoterapii a vitaminoterapii. Léčba, v závislosti na tom jak rychle se s ní začne a kde je zranění lokalizováno, zabere od tří do dvanácti týdnů.
Prevence
Co se týče prevence, je nejúčinnější si udělat trénink dostatečně pestrý a vyvarovat se jednostranného přetěžování náchylnějších oblastí (záprstní kůstky, kosti lýtkové a holení, krčky stehenní kosti, pažní kost).
Máte s únavovou zlomeninou nějaké zkušenosti?
Autor: Petr Zimola