Zlomenina

Únavová zlomenina - prokletí sportovců

Petr Zimola
30.12.2009

Rozhodli jste se pro nějaký druh sportu či pohybové aktivity. Daná činnost vás baví, jste v ní dobří a máte motivaci se dále zlepšovat (třeba účast na nějakém turnaji či závodu)? Pokud budete poctivě a možná také trochu nepřiměřeně trénovat, může se časem stát, že si přivodíte to, čemu se říká únavová zlomenina nebo též stres zlomenina.

Zatímco normální zlomeniny předchází nějaký úrazový mechanismus (tvrdý pád z kola), únavové zlomeniny vznikají postupně a po delší dobu. Navíc je i poměrně obtížné je rozpoznat, neboť v počáteční fázi nebývají patrné z rentgenového snímku.

Ocelový drát je hladký a pevný. Ustavičným ohýbáním se na něm začnou objevovat malé trhlinky, až se nakonec drát zlomí. Podobné je to i s kostí.

Při běhání nebo skákání se kosti nepatrně prodlužují a ohýbají a někdy se při těchto činnostech objeví mikroskopické prasklinky. Jelikož v kostech probíhá nepřetržitý proces rozkladu a obnovování, prasklinka se rychle zacelí. Alespoň pokud k tomu má šanci. Pokud je odpočinku málo a tréninková zátěž vysoká, může se stát, že se prasklinka nehojí správně.

Normálně se v místě zlomeniny vytvoří tzv. svalek, jenž je tvořen vazivovou tkání. Postupnou mineralizací se vazivový svalek mění ve svalek kostěný. Kost je v místě mikro-trhlinky oslabenější a pokud se daná trhlinka nestačí zahojit, začnou se objevovat trhlinky další. Vazivový svalek, který se zde vytváří, nesprávně mineralizuje a nabývá stále větších rozměrů, až je po asi třech týdnech vidět i na rentgenovém snímku. Takový stav je většinou velmi bolestivý a postiženého značně omezuje.

Pokud zatížení kosti nadále pokračuje, může se stát, že kost v oslabeném místě praskne úplně a vytvoří se klasická zlomenina.

Koho nejčastěji postihují únavové zlomeniny

Tento typ zranění je nejčastěji u sportovců s velkými tréninkovými objemy a nepřiměřenou zátěží. Nejčastější jsou u atletů, především pak u běžců. Často se i objevují u basketbalistů, volejbalistů, fotbalistů, hokejistů, běžců na lyžích a tanečníků. Problémy s nimi mohou mít i tenisti, kteří přešly z měkkého povrchu na tvrdý. Rovněž je i znají vojáci - dlouhé a náročné pochody záprstním kůstkám moc dobře nedělají.

Projevy

Únavová zlomenina se začne projevovat bolestí. Nejdříve je to pouze bolest při zátěži, která v klidu opět mizí. Postupně se intenzita bolesti zvyšuje a začne se objevovat i v klidu. Bolest bývá poměrně velká a většinou znemožňuje pokračovat v tréninku. Často se také objeví otok.

Léčba

Léčba vyžaduje především klid. Pokud se se zátěží přestane dostatečně brzo, léčba se obejde bez fixace. Doplňková léčba zahrnuje vyváženou stravu s dostatkem vápníků, enzymoterapii a vitaminoterapii. Léčba, v závislosti na tom jak rychle se s ní začne a kde je zranění lokalizováno, zabere od tří do dvanácti týdnů.

Prevence

Co se týče prevence, je nejúčinnější si udělat trénink dostatečně pestrý a vyvarovat se jednostranného přetěžování náchylnějších oblastí (záprstní kůstky, kosti lýtkové a holení, krčky stehenní kosti, pažní kost).

 

Máte s únavovou zlomeninou nějaké zkušenosti?

Autor: Petr Zimola

BOSU – cvičení, u kterého se zapotíte a pobavíte
Lecitin dodává energii

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...