Rozdíl mezi zeleným a šedým zákalem
Oční zákal je řazen mezi poměrně častá onemocnění očí. Patří zároveň mezi choroby, o nichž se přece jen ve společnosti neví příliš a lidé se jich obávají. Zákal můžeme odlišit na zelený (neboli glaukom), při němž nebezpečně stoupá nitrooční tlak, a šedý zákal (neboli katarakta), což je onemocnění samotné oční čočky.
Zelený oční zákal
V případě tohoto zákalu dochází k podstatnému zvýšení nitroočního tlaku. Tím je způsobeno utlačování vláken zrakového nervu, která postupně odumírají. Zároveň jsou zde patrné cévní, strukturální a jiné změny. Glaukom se objevuje většinou po čtyřicítce, jen vzácněji dříve. Glaukomu existuje více typů, které se od sebe liší svými příznaky.
Léčba zeleného zákalu
Glaukom zatím není možno zcela vyléčit, lze pouze předejít dalšímu poškození optického nervu a zamezit postupu onemocnění. Nejvhodnější způsob léčby určuje individuálně ošetřující lékař na základě vyšetření.
- Bývá užívána lokální medikamentózní léčba (aplikace kapek či mastí do oka), která může být ještě doplněna celkovým podáváním léků. Je nutné dodržovat pravidelné užívání kapek. První kapání by mělo být brzy ráno, následně v pravidelných intervalech během dne a poslední kapání má být těsně před usnutím.
- Někdy bývá též využíváno léčby pomocí laseru. Takovýto zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně.
- Chirurgická léčba je nezbytná v případě zhoršování zrakových funkcí i přes léčbu laserem. Takovéto výkony lze provádět ambulantně či s krátkodobým pobytem v nemocnici.
Šedý oční zákal
Katarakta, neboli šedý zákal, je charakterizován zkalením oční čočky. Tím je narušen průchod světelných paprsků do oka. Katarakta může být vrozená nebo získaná. Příčiny a mechanismus vzniku nejsou dosud zcela objasněny. Zákal se vyskytuje zpravidla po 60. roce věku. Rozvoj šedého zákalu mohou urychlit některá celková onemocnění. Rovněž po pronikajícím nebo i tupém poranění oka může dojít k zakalení čočky, což bývá označováno jako traumatická katarakta.
Katarakta se nejčastěji projevuje zhoršením vidění. U některých typů zákalů se nejprve zhoršuje vidění do blízka, u jiných nejprve na dálku. Někteří pacienti mají potíže za šera, jiní naopak vidí hůře při jasném osvětlení.
Léčba šedého zákalu
Jediným účinným způsobem léčby je operační řešení, při němž je většinou zkalená čočka nahrazena umělou. Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu a v naprosté většině případů se provádí v místním znecitlivění. Celý výkon trvá 15 - 30 minut a lze jej provádět i ambulantně. U většiny pacientů je operace bez komplikací a vede ke zlepšení vidění. Někdy však může po určitém čase dojít k opětovnému zhoršení vidění. Jedná se o ztluštění a zkalení pouzdra čočky, které bylo v oku ponecháno pro uložení čočky umělé. Tuto tzv. sekundární kataraktu lze ambulantně odstranit laserem.
Máte vy sami potíže se zrakem? Setkali jste se u vás či vašich blízkých s diagnózou očního zákalu?
Autor: Michaela Holá