zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Zodpovědné stárnutí: jak si zachovat vitalitu a úsměv na tváři co nejdéle

Veronika Tůmová
01.08.2024

Stárnutí je přirozený proces, který nás provází všechny bez výjimky, a to po celý život. Ať se nám to líbí, nebo ne, čas zanechává nesmazatelnou stopu na každém z nás. Stárneme od narození a vlivem tohoto procesu se mění jak náš vzhled, rozum nebo vnímání života pod vlivem zkušeností, tak i náš zdravotní stav, možnosti a vyhlídky do budoucna.

Přistupovat ke stárnutí zodpovědně a s rozumem je proto klíč ke zvýšení pravděpodobnosti, že své stáří prožijeme důstojně a plnohodnotně, zkrátka tak, jak nám dovolí naše připravenost. Moderní společnost často zdůrazňuje dominantnost mládí a potřebu vitality, vyhlídka na stárnutí tak může mnohdy vyvolávat smíšené pocity, od strachu a obav až po naprostou rezignaci. V souvislosti s nevyhnutelností stárnutí však roste zájem o možnost tento proces oddálit nebo zpomalit, a získat roky zdraví a vitality navíc.

Aktivita a socializace prodlouží zdraví mozku

Zůstat co nejdéle aktivní, zajímat se o dění kolem sebe i ve světě, a především nepodceňovat význam komunikace, ať už s přáteli, rodinou nebo poznáváním nových lidí díky nejrůznějším zájmovým činnostem. To všechno by mělo být a zůstat součástí života každého staršího člověka. Proč je důležité v tomto věku zůstat sociálně aktivní? Jak ukazují odborné výzkumy, i mírná socializace dokáže aktivovat ty části lidského mozku, které jsou zodpovědné za logické rozhodování a rozpoznávání tváří i emocí. Právě tyto aspekty se důsledkem demence vytrácejí, jejich používání pak riziko tohoto onemocnění snižuje. Socializace tak může mít údajně vliv na celkové zdraví mozku, proto je vhodné ji nepodceňovat.

Zdravotní prohlídky pro seniory – důsledná prevence

Zdravotní prohlídky a nezanedbávání prevence pro seniory, to jsou další nezbytné prvky v péči o zdraví starší populace. Zdravotní prohlídka pro seniory by měla být pravidelnou součástí jejich života a zdravotního režimu. Během zdravotní prohlídky lékař provádí důkladnou diagnostiku u seniorů, která zahrnuje měření krevního tlaku, kontrolu hladiny cukru v krvi a sledování dalších důležitých ukazatelů zdraví. Díky této diagnostice lze u seniorů včas odhalit různá onemocnění a potenciální zdravotní problémy. Důležitým aspektem zdravotní prohlídky pro seniory je také prostor pro diskusi o případných obavách týkajících se zdraví nebo léčby. Zdravotní prohlídka je pro seniory klíčovým krokem k udržení zdraví a kvality života ve stáří. Měla by proběhnout minimálně jednou ročně, případně častěji podle individuálních potřeb.

Váš plán strategie pro zdravé stárnutí – pohyb, zdravá strava a odpočinek

Stárnutí nelze zabránit, přesto můžeme některé jeho projevy alespoň zpomalit. Důležité je uvědomit si, že i ve stáří můžeme stále prožívat život podle našich představ, být spokojení a dělat věci, které máme rádi. Můžeme toho dosáhnout především dodržováním zdravého životního stylu.

Pravidelná fyzická aktivita je jedním z nejúčinnějších způsobů podpory zdravého stárnutí. Fyzická aktivita pomáhá udržovat svalovou hmotu, sílu, pružnost a kardiovaskulární zdraví.

Vyvážená a výživná strava je zejména ve vyšším věku nezbytná pro celkové zdraví a pohodu. Je třeba se zaměřit na potraviny s vysokým obsahem živin, a naopak omezit příjem zpracovaných potravin, sladkostí a potravin s vysokým obsahem tuku, které mohou přispívat k nárůstu hmotnosti, vzniku zánětů a chronických onemocnění.

Snižování přemíry stresu a dostatek odpočinku rovněž patří ke strategii zdravého stárnutí. Chronický stres může negativně ovlivňovat fyzické i duševní zdraví a přispívat k mnoha nemocem souvisejícím s věkem, jako je hypertenze, nespavost a deprese. Je proto vhodné zaměřit se na techniky určené k cílenému snižování stresu, jako je hluboké dýchání, meditace nebo jóga, které podporují relaxaci a snižují jeho škodlivé účinky na organismus. Pomoci můžou koníčky a zájmy, především zahrada, ale i lehčí sportování, a samozřejmě také dostatek společenských kontaktů. Velmi důležitý je kvalitní spánek, který je nezbytný pro zachování kognitivních funkcí, emoční pohody a celkové vitality ve vyšším věku. Starší lidé by měli spát sedm až devět hodin denně a vytvořit si pro odpočinek příjemné a klidné prostředí.

Zdroj:  healthline.com

Autor: Veronika Tůmová

Žádná rovnátka nejsou levná záležitost. Kolik si na ně vyhradit?
Borůvky, maliny, ostružiny. Jak je správně skladovat?

Další články

Dlouhodobé důsledky neopatrného opalování
Péče o tělo

Dlouhodobé důsledky neopatrného opalování

10.07.2024

Slunce je naším hlavním zdrojem vitaminu D a jeho paprsky mají mimo jiné také nezanedbatelně pozitivní vliv na naši psychiku. V horkých letních dnech proto velmi rádi vystavujeme s ...