Výzkum a výroba kyseliny hyaluronové - velká budoucnost nejen estetické medicíny
Když se řekne kyselina hyaluronová, možná se vám vybaví především kosmetická péče o pleť. Díky vědě a výzkumu však víme, že její význam proniká i do mnoha dalších oblastí medicíny, a určitě ne jen nevýznamnou měrou.
Kyselina hyaluronová značně urychluje hojení ran, pomáhá při léčbě kloubů, v oftalmologii (očním lékařství) a v mnoha dalších odvětvích farmaceutického průmyslu. Je to přirozená stavební jednotka našich tkání a je tak nedílnou součástí lidského těla. I to je jeden z důvodů, proč je proces hojení díky kyselině hyaluronové výrazně snadnější a rychlejší.
Kyselina hyaluronová - nové výrobní postupy a význam ve snaze o snížení počtu amputací
V devadesátých letech došlo k rozvoji biotechnologické výroby kyseliny hyaluronové, upustilo se však od problematické výroby z kohoutích hřebínků a dnešní produkce se zaměřila na proces fermentace - výroby z neškodných bakterií. Kyselina hyaluronová je doslova sama o sobě budoucnost v oblasti hojení, právě tady, jak výzkum ukazuje, je význam kyseliny hyaluronové zcela zásadní. Není proto divu, že se používá i v případech, kdy se v minulosti automaticky přistupovalo k amputacím končetin. Došlo-li k tomu, že se rána nehojila, byla amputace jedinou možností, aby se zamezilo postupu infekce do dalších částí těla.
Kyselina hyaluronová a procesy hojení
Díky výzkumu a vědeckému pokroku je dnes už jasné, že kyselina hyaluronová udržuje v ráně ideální prostředí, podporuje růstové faktory, reguluje vlhkost, zabraňuje zánětu, funguje jako stavební jednotka, snižuje bolestivost a svým působením nabádá tělo k vyšší produkci látek potřebných pro hojivé procesy. I díky kyselině hyaluronové tak počet amputací končetin ubývá. Samotná upravená kyselina hyaluronová však pro celkové spektrum indikací pořád ještě nestačí. Dochází tak k vývoji speciální výroby nanovláken, které zvyšují její účinnost, dokáží regulovat rozpustnost hojivého materiálu a mají celou řadu dalších pozitiv. Většina současných přípravků určených k urychlení hojení přitom kyselinu hyaluronovou vůbec neobsahuje, její výroba je totiž poměrně drahá. Po jejím zpracování do nanovláken však bude možné jí použít v menším množství a tak bude i dostupnější.
Kyselina hyaluronová v kosmetice – pomůže vám omládnout?
Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, je v každé buňce kožní tkáně a plní tak významnou roli v jejich hydratačních schopnostech. Vlastnosti kyseliny hyaluronové jsou pro kosmetický průmysl doslova zázračné, její omlazující účinky jsou už notoricky známé. Díky nim si pleť udržuje větší množství vody a tím konstantní vlhkost. Kyselina hyaluronová změkčuje a vyhlazuje kůži, má výtečné lubrikační i antioxidační vlastnosti a protizánětlivé účinky. Běžné krémy obvykle disponují jen zanedbatelným množstvím, doporučují se proto séra čisté kyseliny hyaluronové, která se lehkými pohyby prstů vklepávají do jemných vrásek na obličeji a v dekoltu. Kyselina hyaluronová v této formě proniká až do hlubších vrstev, čímž dokáže pleť daleko lépe a účinněji vyživit a vrásky tak svým působením vyhladit zevnitř.
Botox a plastická chirurgie u nás i ve světě
Zdroj: Luboš Sobotka - Fakultní nemocnice v Hradci Králové, Vladimír Velebný – zakladatel firmy Contipro, molekula-mladi.cz, macrovita.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová