zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Únorové tipy pro zdraví a pohodu těla i duše

Veronika Tůmová
05.02.2022

Únor je tu, a i když je to nejkratší měsíc, veselejší vyhlídku na konec zimy ještě zdaleka nepřináší. Pokračuje pochmurné studené období plné plískanic, nekonečných nachlazení a bojů s virózami. Sklony k trudnomyslnosti a apatii v průběhu zimních dnů je však nutné zahánět!

Nemáme náladu na sportování ani pobyt venku, utíkáme do tepla a k horkému čaji, zanedbáváme pohyb a neudržujeme tělo ve formě, přestože tím strádá i naše psychické rozpoložení. Únor je zkrátka doba, kdy je jaro ještě daleko, a to nám mnohdy spolu s věčně ucpaným nosem od rýmy na dobré náladě nepřidává. Přesto je možné přečkat únor v pohodě i ve zdraví, stačí chtít!


Základní pravidlo? Držte (nejen) nohy v teple!

Základním doporučením je skutečně udržování se v teple, hodně pít a hýbat se. Pokud vám Ježíšek nadělil pořádné vlněné ponožky, pak si je v pohodlí domova natahujte co nejčastěji, nohy milují teplo a udržování nohou v teple pomáhá i od běžných neduhů, jako je třeba vleklá rýma. Proto nenechte své nohy prochladnout. Pořádné prohřátí však prospěje celému tělu, především pak ledvinám. Dopřejte si proto častěji zahřívací voňavou koupel, která navíc dokonale uvolní vaše smysly a odplaví stres. Jde o skvělou ozdravnou a relaxační metodu pro celkové zklidnění. 

Výhody a nevýhody horké koupele: Co si užívat a na co si dávat pozor?


Jóga pro zdraví ledvin

V únoru je podle tradiční čínské medicíny nutné pečovat o ledviny, které mají nelehký úkol odstraňovat z našeho těla jedy a toxiny. Veškeré látky, pro tělo nepotřebné či škodlivé, ledviny odvedou z organismu pomocí moči. Ledviny jsou však bezesporu také orgánem životní síly, jejich zdraví udává sílu naší vitality a skrývají také tajemství dlouhověkosti. S jejich posílením může pomoci i jóga. Cvičením jógy můžeme efektivně aktivovat základní meridiány ledvin a močového měchýře. Oba tyto orgány jsou v zimě oslabeny a zaslouží si naši pozornost. Ledviny jsou zásobárnou naší vnitřní energie a močový měchýř má zase důležitou funkci v očistě těla. Jednoduché cviky uvolní ztuhlá záda i pánev a podpoří zdraví těchto orgánů.


Únorový jídelníček

Únorový jídelníček by měl být pestrý a posilující, měl by obsahovat hodně obilovin, dušenou a pečenou zeleninu, silné zeleninové či masové vývary nebo husté krémové polévky z kořenové zeleniny. Energii v zimním období dodá tělu zázvor, žen-šen, lopuch, kostival či lékořice. Vhodné bude dopřát si stravu bohatou na antioxidanty, ty najdeme především v zelenině, ovoci, olivovém oleji či rybím tuku. Ryby a mořské plody se sice v našem jídelníčku vyskytují spíš v letním období, tím se ale velmi ochuzujeme, protože i v zimě nám maximálně prospějí. Skvělým antioxidantem je také zelený čaj.


Únor bez alkoholu

Únor je zajímavý také všudypřítomnou osvětou v oblasti omezení alkoholu. Pořádají se akce pod záštitou projektu Suchý únor, nabádající ke střídmosti v popíjení, či ještě lépe k úplné abstinenci. Je až s podivem, kolik lidí se do tohoto projektu každoročně aktivně zapojí, zvlášť bereme-li v úvahu fakt, že průměrný Čech vypije ročně v průměru bezmála dvacet litrů čistého lihu. Měsíční abstinence však může být pro mnohé z nich novým začátkem, kdy se přesvědčí o své pozici ve vztahu k alkoholu a zjistí, že je nejvyšší čas na změnu.

Suchý únor: Jaké benefity nám přinese vynechání alkoholu?


Pohyb je klíčem k dobré náladě i hubnutí

Typickým únorovým počasím bychom se neměli nechat odradit. Pokud zrovna nejsme nachlazení, každodenní pobyt na čerstvém vzduchu je nutností, která prospěje našemu celkovému zdraví i odolnosti. Stačí se teple obléknout a vyjít alespoň na kratší procházku, do sportovních výkonů vás rozhodně nikdo nenutí. Pohyb venku však prospěje tělu a pročistí mysl, a to i v případě, že zrovna trochu mrholí nebo je jen pár stupňů nad nulou. 
 

V únoru se dny již znatelně prodlužují, a protože jde o nejkratší měsíc v roce, březen tu bude ani se nenadějeme. Ten už je pak téměř hmatatelným příslibem jara, na které se můžeme těšit a připravovat, třeba právě pohybem a péčí o tělo i ducha.

zdroje: www.jogadnes.cz, www.mojemedunka.cz, www.vyzivovo.cz

Autor: Veronika Tůmová

Maca peruánská: V čem je její přírodní síla?
Obezita batolat: Tipy, jak jí předejít

Další články