Tipy, jak přežít zimní dny bez výkyvů nálad
Chlad dává zabrat nejen naší pokožce a tělu, ale také psychice. Krátké dny pro ni totiž nejsou nic moc. Přepnuli jsme do módu relaxace a chceme úspěšně hibernovat. Ale ono to moc nejde, protože každodenní povinnosti se na to, co chce tělo a duše neptají. Kromě klasických forem relaxačního cvičení a meditace můžete zkusit i další podpůrné prostředky.
Zajděte si na světelnou terapii
Luminoterapie (terapie světlem) je doporučovaná součást zimního odpočinku. Pokud se při ní používají barvy, lze mluvit o chromoterapii. Jde o přírodní energetickou metodu, která má za cíl přirozenou harmonizaci organismu pomocí neinvazivní metody práce s různými vlnovými délkami světla (barvy mají rozdílné vlnové délky, používají se LED světla). Doporučuje se například pro podporu hojení pokožky, zlepšení spánku, nastolení relaxačního rozpoložení. V některých zemích je oblíbenou součástí psychologických sezení. Pokud máte pocit, že potřebujete sladit cirkadiánní rytmy, vyměňte doma klasické žárovky za oranžové, pomohou se spánkem.
Navštivte solnou jeskyni
Další z oblíbených zimních terapií je haloterapie (pobyt v solné jeskyni). Z Polska, kde byla založena, se rozšířila poměrně dobře i do jiných částí Evropy a celkově světa. Je to výborná volba pro ty, kteří chtějí udržet vyrovnanou psychiku, oddálit se od každodenního stresu, posílit přirozenou imunitu a napomoci lepšímu dýchání. Volí ji také lidé, kteří bojují s různými kožními potížemi. Slaný vzduch totiž obsahuje záporné ionty, využívané jako přírodní desinfekce, ty zároveň bojují proti alergenům. Solné jeskyně jsou vytvářeny buď uměle nebo je najdete v některých solných dolech. Pokud jste blízko Polsku, můžete si udělat zimní výlet do proslulé Wieliczky. Je to opravdu nezapomenutelný zážitek.
Doplňte vitamíny a minerály
Nedostatek vitamínu D v zimě se skloňuje ve všech směrech již poměrně dlouho. Tělo si ho ve slunných dnech vyrábí poměrně dobře, ale v zimě je potřeba sáhnout po jeho suplementaci. Ve formě doplňků stravy se doporučuje užívat od listopadu do dubna. Vitamín D3 (živočišný původ, D3 rostlinného původu lze získat z lišejníku nebo z mikrořas) a vitamín D2 (rostlinný původ) jsou dvě formy, mezi kterými si můžete vybrat. Vitamín D3 má však lepší využitelnost organismem a působí v něm déle. Vitamín D2 je náchylnější k přirozené degradaci. Vitamín D je důležitý pro udržení vyrovnané psychiky v chladných dnech.
Dalšími souputníky pro zimní dny a to, aby je organismus lépe zvládnul jsou vitamíny C, beta-glukany, zinek a selen. Podporují imunitní reakce organismu, napomáhají lépe zvládat ataky bakterií a snižují projevy zánětlivých reakcí. Jsou prospěšné pleti. Zinek, selen a měď (nejlépe v kombinaci) se navíc doporučuje jako podpůrná síla pro ty, kteří bojují s bolestmi pohybového aparátu, způsobenými artrózou nebo podobnými onemocněními.
Zkuste ženšen a jiné adaptogeny
Ženšen je typická rostlina naturopatie, která je používána při vyčerpání po vysoké námaze a celkovou podporu organismu v extrémních podmínkách. Jako známý příklad, kdy byl doporučován může sloužit pobyt vojáků na Sibiři nebo v dalších pro tělo náročných regionech. Co se týče adaptogenů, jsou obecně vyhledávanými prostředky lidové medicíny, protože pomáhají lépe zvládat stresové situace, výkyvy teplot a snižují fyzickou i intelektuální únavu.
Dalšími oblíbenými adaptogeny jsou například medicinální houby (typicky reishi, chaga), dále rozchodnice růžová, eleuterokok (sibiřský ženšen), schizandra, ashwagandha nebo maca. V případě, že užíváte farmaceutickou léčbu je však u všech potravinových doplňků bylinného původu potřeba konzultace s ošetřujícím lékařem kvůli možným interakcím a kontraindikacím.
Zdroje: sciencedirect.com, medicalnewstoday.com
Autor: Pavlína Klaudová