zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Tinktury, extrakty, šťávy a další pomocníci pro naši imunitu

Pavlína Klaudová
23.09.2023

Aby byla vaše imunita odolná a zvládli jste nadcházející podzim a zimu v co největší pohodě, je dobré ji začít posilovat už v září. Velmi se v tomto ohledu vyplatí vsadit na kvalitní doplňky stravy s vitamíny a minerály, ale také na přírodní prostředky pro její přirozenou modulaci.

Silné mateřské tinktury pro ještě silnější účinek

Mateřská tinktura je extrakt z léčivých rostlin připravený se směsí vody a alkoholu, která podporuje extrakci rostlinných složek a rovněž působí jako konzervant. Pro výrobu se častěji používají čerstvé rostliny, sušené pak v menším zastoupení. Díky koncentraci účinných látek získaných zráním jsou přínosy ceněné nejen v prevenci mnoha každodenních neduhů, ale používají se také k úlevě při již propuknutém onemocnění.

Tinktura se po době extrakce rostlin přefiltruje a je připravená k použití. Je rovněž součástí výroby homeopatických prostředků. Může se získávat z různých částí rostlin, listů, pryskyřic, květů, a dokonce i semen. Jednou z velkých výhod tinktur je, že působí velmi rychle, právě proto jsou tak oblíbené. Jejich dávkování je pohodlné, podávají se po kapkách, smíchané ve vodě.

Jedna čajová lžička obsahuje přibližně 40 kapek, běžně se doporučuje denní dávkování ve frekvenci 20 kapek třikrát denně, smíchat ve sklenici vody. Nejlépe těsně před jídlem nebo během něj. Běžně jsou k dostání tinktury, při jejichž výrobě byl použit 60–90% alkohol.

Které tinktury vybrat pro posílení imunity?

Je potřeba zmínit, že je před používáním tinktur potřeba brát v potaz jejich možné kontraindikace, které se liší v závislosti na druhu rostliny, z které je tinktura vyrobena. Obecně mohou vyvolat poruchy trávení a kožní alergie. Užívání mateřských tinktur je kontraindikováno u pacientů, kteří se léčí se závislostí na alkoholu, u dětí do 12 let věku, u těch, kteří mají jaterní potíže, u epileptiků a kojících i těhotných žen.

Které tinktury jsou vhodné pro posílení imunitních funkcí?

Mateřská tinktura z propolisu je díky svým antibiotickým vlastnostem účinným produktem při léčbě infekcí ORL. Obsahuje flavonoidy a fenolové kyseliny, vynikající antioxidačními vlastnostmi, minerály (zinek, železo a další). Pomáhá rovněž stimulovat imunitní systém, a proto se užívá i pro nastartování obranných reakcí organismu před začátkem podzimu a zimního období. Využijete ji i pro ošetření kůže a ran.

Tinktura z ženšenu je oblíbená díky energizujícím vlastnostem a k posílení imunity. Funguje jako vzpruha při únavě a přepracování, umožňuje lepší adaptaci na stresové situace, protože reguluje mozkové neuromediátory (GABA a dopamin), a zároveň napomáhá podpořit přirozený kognitivní výkon (koncentrace, pozornost).

Tinktura z echinacey je ideálním spojencem v prevenci zimních neduhů, protože její imunostimulační, antivirové a antibakteriální vlastnosti posilují imunitní systém a efektivně bojují proti projevům respiračních chorob.

Glycerinové extrakty z rostlin v naturopatii

Tekuté extrakty se na rozdíl od matečných tinktur získávají macerací čerstvých rostlin, případně rozdrcených částí čerstvých rostlin v jiném rozpouštědle než v alkoholu. Extrakce účinných látek se obvykle provádí v rozpouštědle na bázi vody nebo glycerinu. Na trhu se často vyskytují tekuté extrakty, ale existují rovněž v polotuhé nebo pevné formě (v odborném naturopatickém prostředí se mu říká nebulizát).

Obě se vyrábí stejně jako tekuté, avšak následně se z nich částečně nebo úplně odstraní zbytky rozpouštědla pomocí lyofylizace nebo nebulizace. Extrakty na bázi glycerinu jsou výhodnou variantou pro ty, kteří potřebují prostředek bez alkoholu. Jejich nevýhodou však je, že nejsou tak účinné pro získání plného rostlinného potenciálu a jejich dávkování je vyšší než u alkoholových tinktur.

Šťávy pro podporu imunity

Na rozdíl od mateřské tinktury a tekutého extraktu šťáva nepochází z macerace přírodního materiálu. Neředí se v žádném rozpouštědle a obsahuje pouze šťávu z plodů nebo dalších částí rostliny. K extrakci je čerstvě sklizená rostlina rozdrcena nebo lisována a poté prochází filtrací. Některé rostliny je před tím, než se z nich získá šťáva nutno povařit. Hotový produkt se používá zevně i vnitřně. Nevýhodou je krátká životnost a pokud neprojde konzervací, musí se rychle spotřebovat.

Štávy na podporu imunity:

  • Rakytníková šťáva dodá velké množství vitamínu C, který přirozeně posílí imunitní systém a zároveň pomáhá zlepšit stav pokožky, protože funguje jako důležitý asistent tvorby kožního kolagenu.
  • Dobré zastoupení vitamínu C vykazuje rovněž pomeranč, černá jeřabina nebo rybízy.
  • Mrkvová šťáva je bohatá na karotenoidy, které mají výborné antioxidační schopnosti a používají se v prevenci infekčních onemocnění.
  • Vašemu tělu může pomoci i pití řepné šťávy! Je protizánětlivá a prospěšná, v naturopatii se používá pro snížen krevního tlaku a dodá do těla potřebné železo.

Zdroje: healthline.comncbi.nlm.nih.govlosolivos-obgyn.com

Autor: Pavlína Klaudová

Bezpečnost dětí při docházce do školy – je tzv. digitální trasování dobrý nápad?
Tinnitus: když pískání v uších začne být opravdu nepříjemný problém

Další články