zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Syntetické svíčky vyměňte (nejen) během adventu za přírodní, vaše zdraví vám poděkuje

Pavlína Klaudová
21.11.2022

S krátícími se dny a brzkým příchodem adventu se v domácnostech objevují nejrůznější typy svíček. Ty z přírodních materiálů jsou sice náročnější pro obsah Vaší peněženky, ale pokud jde o jejich vliv na zdraví, mají oproti syntetickým nespočet výhod. Proč byste se měli zajímat o to, jak svíčky působí na lidské zdraví a jak je to s přírodními variantami?

Víte, jak se dělají parafínové svíčky?

Většina svíček je vyrobena z parafínu, vedlejšího ropného produktu. Při jeho výrobě se ropný odpad chemicky bělí, deodorizuje a přeměňuje na voskovou konzistenci. Parafínové svíčky a jejich vliv na lidské zdraví jsou diskutovanými tématy již po mnoho let, protože mohou při spalování uvolňovat do ovzduší toxické těkavé látky, včetně všeobecně známých karcinogenů benzenu a toluenu. 

Jedná se o stejné chemikálie, které se nacházejí v emisích z motorové nafty a je známo, že způsobují alergie, astmatické záchvaty a kožní problémy. Kromě uvolňování toxických chemikálií vytváří hořící parafín saze s částicemi, které mohou zůstat ve vzduchu po celé hodiny. Mimo to pronikají hluboko do plic a vstřebávají se do krve. Tyto jemné částice jsou spojovány s alergiemi, astmatem a dalšími respiračními onemocněními, dále jsou jmenovány ve výčtu potíží, které mohou způsobit například také infarkty, mozkové mrtvice i rakovinu.

Svíčky z včelího vosku prozáří zimní dny

Zdravější variantu pro vytvoření příjemné domácí atmosféry představují svíčky z včelího vosku, můžete používat také oblíbené sójové nebo ty z palmového či kokosového oleje. Svíčky z včelího vosku se používaly prakticky od nepaměti hlavně kvůli své čistotě a pozitivní energii. Pokud si je chcete vyrobit sami, dávejte pozor na to, jaké kupujete knoty. Nejlepší jsou bavlněné, lněné nebo konopné. Je potřeba mít na paměti jejich naprostou čistotu, některé z nich totiž mohou být potažené parafínem.

Velkou výhodou svíček z včelího vosku je nejen jejich čistota, ale také jemná, příjemná vůně medu. Svíčky z včelího vosku uvolňují záporné ionty, prospěšné pro zdraví a pohodu. A konečně, včelí svíčka má lepší výdrž než ta z parafínu. Včelí vosk navíc můžete řadit mezi obnovitelné zdroje. Až svíčka vyhoří, můžete zbytky znovu roztavit a vyrobit z nich novou svíčku, což je na něm vlastně vůbec ze všeho nejlepší. 

Pozor na vonné svíčky, i ty přírodní

Vonné svíčky jsou oblíbeným pomocníkem, s jehož pomocí si mnozí z nás vytváří doma pohodovou atmosféru. Vůně jako levandule, jasmín a santalové dřevo mohou být uvolňující a povzbuzující, za předpokladu, že jsou přírodní a pokud ovšem nejsou součástí svíček. A nezáleží na tom, jestli jsou vyrobeny synteticky nebo pochází z esenciálních olejů. Syntetické svíčky mohou uvolňovat škodlivé chemikálie, i když je zrovna nemáte zapálené. Lidé, kteří vyznávají životní filosofii s důrazem na používání "non toxic" produktů vám řeknou, že vlastně není dobrý nápad používat ani svíčky, které obsahují esenciální oleje a jsou vyrobené na přírodním základě (sójový vosk, palmový a kokosový olej nebo včelí vosk). 

Proč tomu tak je? Teplota plamenu je poměrně vysoká. Esenciální oleje při vystavení vysokým teplotám degradují a podléhají oxidaci. Proto se je obecně doporučuje skladovat v chladu a temnu. Pokud si chcete vykouzlit hezkou sváteční atmosféru, zapalte si neparfémované svíčky z včelího nebo sójového vosku a jako doplněk si pusťte difuzér s přídavkem esenciálního oleje (pro zimní období jsou skvělé citrusy, zároveň podpoří vaši obranyschopnost) nebo pokud máte malé děti, zvolte raději vhodnější, a co se kontraindikací týče, také bezpečnější nekonzervované květové vody (hydroláty). 

Zdroje: www.britannica.com, www.webmd.com, www.cancer.org, www.ncbi.nlm.nih.gov
 

Autor: Pavlína Klaudová

Kratom - neškodný stimulant nebo nová nebezpečná droga?
Jóga pro děti – jak a kdy s ní začít se svými dětmi?

Další články