zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Speciální žárovky i brýle jako základní pomocníci pro kvalitní spánek

Pavlína Klaudová
06.01.2025

Mnoho lidí má problém se spánkem, ať už za něho může stres nebo vystavení organismu světlu různých obrazovek od mobilu až po supermoderní televize. Spánková hygiena je jedna z důležitých věcí našeho života, i když si to téměř vůbec neuvědomujeme. Možnosti jsou nyní opravdu široké, poznatky se neustále prohlubují. Co všechno nám nyní může pomoci?

Narušený spánek kvůli modrofialovému světlu

Pokud nejste pod vlivem stresových situací a přesto máte potíže se spánkem, je potřeba se podívat na spánkovou hygienu z jiného úhlu pohledu. Běžně používané žárovky a sedění před obrazovkami dlouho do noci neprospívá našemu organismu, který se přirozeně řídí cirkadiánními rytmy. Jsou to jakési naše vnitřní hodiny, podle kterých tělo vykazuje potřebnou aktivitu v určitou denní hodinu a následně pak vyhledává zasloužený odpočinek. Ten mu ale nechceme dopřávat simulací denního světla v čase, kdy by se mělo zklidnit a prakticky ho přepínáme do jiného módu fungování.

Porozumějte cirkadiánním rytmům, zlepšíte odpočinek

Pojem cirkadiánní rytmy označuje přirozené cyklické funkce těla, řídící se „vnitřními hodinami“ našeho organismu, které určují jejich regulaci po dobu 24 hodin. Mají návaznost na tělesnou teplotu, určité hormonální cykly, srdeční frekvenci, bdělost a všechny další tělesné funkce, které se během dne přirozeně mění. Nejdůležitějším cirkadiánním rytmem je střídání času mezi bděním a spánkem.

  • Narušené respektování cirkadiánních rytmů může mít vliv na spánek, náladu, energetické rezervy a jejich využívání organismem a také vaši imunitu. Spánek je totiž jedním z jejich výborných spojenců.
  • Dobrý odpočinek formuje to, jakým způsobem funguje náš organismus v zátěžových situacích více, než si obecně uvědomujeme. S cirkadiánním rytmem souvisejí poruchy spánku mohou být vnitřní nebo vnější.
  • Mezi vnitřní se řadí například poškození mozku (např. v případě jeho infekcí jako je encefalitida), při poranění hlavy, po mrtvici nebo v rámci neurodegenerativních onemocnění jako Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Ale také v případě necitlivosti vůči střídání dne a noci.

Poruchy cirkadiánních rytmů jsou poměrně běžné

Vnější příčiny pak jsou spojovány například s jet lagem, pravidelnou prací v nepravidelné poloze, v případě dlouhodobého upoutání na lůžko, prací na směny, při slepotě nebo dlouhodobému nevystavení slunečnímu záření, užívání určitých léků, u drogové závislosti. Obrácení cyklů spánku a bdění je běžné u dlouhodobě hospitalizovaných lidí. Porucha opožděné fáze spánku nastává, když lidé soustavně chodí spát pozdě a pozdě vstávají (například usínají ve 3 hodiny ráno a probouzejí se v 10 hodin nebo až ve 13 hodin).

Tento syndrom je častější u dospívajících a mladých dospělých než u dospělých. Lidé s poruchou opožděné fáze spánku nemohou usnout v dřívějším čase, i když se o to snaží sebevíc. Vliv na to, že nemůžete jít do postele dříve má taky přílišná konzumace černého či zeleného čaje, kávy, pokud je pijete v odpoledních nebo večerních hodinách (kofein, tein) nebo užívání doplňků stravy, které fungují jako stimulanty a obsahují guaranu nebo maté.

Se spánkem pomohou brýle i žárovky

Se spánkovou hygienou souvisí to, čím svítíte a jestli jste schopni se nejméně půl hodiny před spaním odpojit od obrazovky počítače, mobilu nebo televize, které vyzařují modré světlo a simulují to denní. V případě, že používáte klasické LED osvětlení, vyměňte jej za jemnější oranžové nebo žluté žárovky, které podpoří nastolení odpočinkové fáze. Před ulehnutím do postele se věnujte meditaci nebo četbě. Pokud potřebujete pracovat na počítači, pouvažujte o pořízení brýlí, které blokují modré světlo. Ze začátku je to nezvyk, obzvlášť, pokud si koupíte barevné (červené, žluté nebo oranžové), ale existují také varianty s bílým sklem. V dnešní době jsou velmi hezky designově provedené a jedná se o dobrou investici v rámci celkové péče o váš organismus.

  • Modré světlo je část světla viditelná našima očima.  Je složené z několika úrovní modré, od tyrkysově modré po modro-fialovou. Její vlnová dálka je 415 až 455 nanometrů. Je silnější než ostatní barvy, naráží na sítnici větší silou.
  • Modré světlo se nachází ve spektru přirozeného denního světla, obrazovek počítačů, chytrých telefonů, tabletů, televizorů a dokonce i LED žárovek.
  • Brýle proti modrému světlu jsou navrženy tak, aby odfiltrovaly část světelného spektra a chránily by tedy sítnici před jeho škodlivými vlnovými délkami. Podporují tak snížení únavy zraku při práci na počítači nebo sledování jiných obrazovek ve večerních hodinách.

Zdroje: nigms.nih.govsleepfoundation.orgpmc.ncbi.nlm.nih.govsleepfoundation.org

Autor: Pavlína Klaudová

Jak změnit jídelníček, když vás přepadne průjem?

Další články

Školkové podzimní nemoci a jak jim předejít?
Nemoci a léčba

Školkové podzimní nemoci a jak jim předejít?

17.11.2024

S pokračujícím podzimem se nemoci nevyhýbají ani nám, ani dětem. Nachlazení je všudypřítomné, viry řádí a chřipkové stavy nás mohou skolit ze dne na den. Někdy nás ale může průběh ...