zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Problémy se spánkem mohou pomoci vyřešit bylinky

Pavlína Klaudová
17.04.2025

Někteří lidé mají potíže s usínáním, jiní se probouzejí uprostřed noci a mají problém znovu usnout a další vstávají za úsvitu. Spánkové poruchy jako kdyby patřily do dnešní doby bez jediné diskuse. Spěch, stres, velká psychická zátěž, ale i technologie negativně ovlivňují přirozené rytmy našeho organismu a je občas potřeba ho restartovat pomocí přírodních prostředků.

Jak mohou rostliny ovlivnit spánek?

Poruchy spánku jsou poměrně časté. Jejich hlavní příčinou je hektický životní styl a používání obrazovek, které vylučují modré světlo. Než sáhnete po farmakách, je dobré přizpůsobit tělo cirkadiánním rytmům změnou osvětlení z běžných bílých žárovek na oranžové nebo žluté a před ulehnutím nepoužívat aspoň půl hodiny mobil, lapotop nebo vypnout televizi. Pokud chcete podpořit dobrý spánek, můžete to bez problému udělat pomocí bylin.

Některé léčivé rostliny mají totiž skutečný sedativní a uklidňující potenciál. Používají se v kombinacích nebo samostatně. Jsou zajímavým a přirozeným řešením pro zlepšení spánku a podporu usínání. Používají se po celé věky tak, aby podpořily uvolnění psychického rozpoložení, mineralizaci těla a celkovou pohodu organismu.

Jak mohou přispět ke klidné noci:

  • Relaxační a uklidňující působení napomáhá nastolit ozdravný spánek.
  • Podporují trávení, a proto pomáhají předcházet nadýmání, které blokuje klidné spaní.
  • Pomohou usínání a restrukturalizací spánku a celkovou regeneraci
  • Rostliny, které podporují spánek a pomáhají načerpat síly během noci

Které rostliny pomohou se spánkem

Pomerančový květ (neroli) má kromě příjemné vonné vůně také uklidňující a zvolňující vlastnosti. Pomáhá zvládat emoční neklid a usnadňuje spánek. Výborným pomocníkem pro řešení spánkových poruch může být nekonzervovaný hydrolát z neroli. Dá se přidat do vody a vypít (1 kávová lžička na sklenici vody) nebo nastříkat pomocí rozprašovače na tělo a obličej po sprše, jeho vůně pomůže snížit stresovou zátěž nastřádanou během dne. Doporučují se adaptogenní rostliny (např. rozchodnice růžová).

  • Kozlík lékařský je uváděn jako nejvíce sedativní rostlina ze všech.  Stimuluje tvorbu GABA kyseliny (kyselina gama-aminomáselná), chemického posla v mozku, její funkcí je regulace úzkosti. Kozlík lékařský zkracuje dobu potřebnou k usínání, prodlužuje dobu hlubokého spánku a snižuje noční probouzení. Doporučuje se jako přírodní náhrada benzodiazepinů, které jsou nejrozšířenější skupinou léků předepisovaných k léčbě úzkosti a poruch spánku.
  • Chmel není jen přítelem milovníků piva nebo kosmetickým prostředkem. Má velmi pozitivní vliv na spánek. Jeho šištice podporují usínání a mají uklidňující vlastnosti. Zkracuje dobu potřebnou k usnutí a umožňuje vám ponořit se oázy relaxace.
  • Mučenka je dalším bylinným prostředkem, který se používá jako náhrada benzodiazepinů. Je anxiolytická, uklidňující a sedativní, doporučuje se lidem, kteří vykazují silnou úzkost a také snadno vzplanou hněvem. Zajímavá je také, pokud trpíte nočními můrami nebo nočními děsy.

Bylinné nálevy pro rituál před spaním

Nálev je známý již od starověku a používal se k léčbě většiny nemocí. Příprava bylinné infúze se může stát dobrým uklidňujícím rituálem před spaním. Hodinu před tím, než jdete do postele se osprchujte, připravte si bylinný nálev a můžete se zklidnit četbou oblíbené knihy. Některé rostliny používané v infuzích pro podporu dobrého spánku jsou například lípa, verbena, pomerančový květ, heřmánek, ale i mučenka nebo meduňka, kozlík či třezalka tečkovaná. Nálevy poskytují tělu mnoho výhod. Jsou uvolňující, uklidňující, bohaté na stopové prvky a vitamíny, které tělo revitalizují. Usnadňují trávení, přispívají ke správné činnosti ledvin, hydrataci organismu. Pokud chcete podpořit zdravý spánek, můžete užívat potravinové doplňky, které podporují tvorbu melatoninu, spánkového hormonu.

Zdroje: healthline.comsleepfoundation.orgpmc.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Velikonoce bez shonu a stresu – jak na to?

Další články

Správné měření teploty u dětí i dospělých
Nemoci a léčba

Správné měření teploty u dětí i dospělých

16.02.2025

Určení správné tělesné teploty je prvním krokem, máme-li podezření na onemocnění. Naše tělesná teplota v průběhu dne kolísá, proto je vhodné provádět měření vždy ve stejnou dobu. V ...