Přirozený pohyb a jeho role v našem každodenním životě
Lidské tělo je od přírody uzpůsobeno k pohybu, současný způsob života mnohých z nás však pohyb spíše intenzivně potlačuje. Příliš rychle si zvykáme na pohodlí ve všech životních aspektech a zvykáme si tak na život bez pohybu. Z dlouhodobého hlediska tak jdeme samozřejmě naproti mnoha zdravotním potížím a různým onemocněním.
Pravidelný pohyb v našem každodenním životě má přitom velmi pozitivní vliv na naše zdraví a také celkovou kvalitu života. Pozorujete na sobě přírůstky na váze? Zadýcháváte se i po pár schodech, přestože ještě nedávno jste je vyběhli bez námahy? Pak je na čase si uvědomit, že tělesná aktivita je jedním ze základních pilířů našeho zdraví, a pokud se hýbeme jen minimálně, na našem zdraví se to brzy projeví.
Jak nám škodí nedostatek pohybu?
Kdo se o svůj životní styl příliš nezajímá a nedostatek pohybu jej netrápí, brzy sám na sobě pozná, jak si škodí. Cenou za nedostatek pohybu je u mnoha lidí obezita, s ní spojená dušnost, bolesti kloubů a podobně. To vše pak znamená vyšší riziko vzniku civilizačních onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita má naopak celou řadu výhod, a nemusí jít přitom o žádné vrcholové sportování. Úplně postačí pravidelné procházky, kolo, svižná chůze atd. Pohyb pomáhá relaxovat, snižuje stres, spaluje kalorie a udržuje tělesnou kondici.
Jak zvýšit svou každodenní pohybovou aktivitu?
Je důležité si uvědomit, že k dostatečné pohybové aktivitě není třeba vyhledávat náročné sportovní disciplíny ani kupovat drahé sportovní náčiní. Nejlepší je využívat co nejvíc příležitostí k pohybu, které jsou pro nás přirozené a samy se nabízejí v každodenním životě. A jaké to jsou? Všude kde to jde, zkuste chodit pěšky místo jízdy autem. Máte-li zahradu, berte práci na zahradě jako své každodenní cvičení. Každý večer si dejte svižnou procházku místo sledování televize, využívejte schody místo výtahů. Doslova se dá říci, že každý krok navíc se počítá.
Jak nám pravidelný pohyb vlastně prospívá?
Pohyb posiluje naše svaly, klouby, šlachy, kosti, ale také srdce, dává do pohybu náš lymfatický systém, zlepšuje okysličení organismu, prohlubuje dýchání a pomáhá i naší psychice. Pohyb je samozřejmě nedílnou složkou správného a zdravého způsobu hubnutí a urychluje z těla odvod škodlivých odpadních látek. Sportovat v pravém smyslu není potřeba za každou cenu. V začátcích ale i z dlouhodobého hlediska je dobré vsadit na samotný přínos chůze.
K lepšímu zdraví se chodí pěšky
Dnešní hektický svět, sedavé zaměstnání, málo odpočinku a téměř žádný volný čas, to vše si vybírá svou daň na našem zdraví. Nedostatek volného času sám o sobě brání tomu, abychom dbali na dostatek pohybu a cíleně se věnovali sportovním aktivitám. Pravidelná chůze ale dokáže udělat zázraky, a když k tomu přidáte trochu zdravější jídelníček, i kila půjdou dolů. S pravidelnou chůzí může začít kdokoliv, komu nebrání žádné vážné zdravotní komplikace. Občas vyzkoušejte i střídavou chůzi, při které zkombinujete klasickou chůzi s chůzí rychlou.
Zdroj: mojeambulance.cz, behame.cz
Autor: Veronika Tůmová