Pobyt u moře jako zdravotní dovolená: co všechno přináší slaná mořská voda?
Dovolená u moře je pro mnohé vrcholným způsobem relaxace. Spojujeme si ji pochopitelně s nekonečnými možnostmi vyžití pro milovníky vodních sportů, s nepopsatelnými západy slunce a romantikou při procházkách pláží omývanou mořskými vlnami. Pobyt u moře má však sám o sobě i spoustu blahodárných ozdravných účinků, proto sem spousta lidí míří nejen za odpočinkem, ale i za lepším zdravím.
Ptáte se jaké zdravotní benefity může dovolená u moře mít? Je jich celá řada. Na naše tělo velmi působí například slaná mořská voda, ale i vlhký přímořský vzduch. S dovolenou u moře se pojí také více pohybu, blahodárné sluneční paprsky a v neposlední řadě i stmelení rodiny a působení na psychiku. Nezapomínejme ani na středomořskou stravu.
U moře jako v lázních
Slunce, teplo, koupání v moři, písečná pláž, stín pod palmami a v ruce ledový drink. Zkrátka ideální letní pohoda. Není divu, že vysněná dovolená u moře je pro mnohé cílem celoročního snažení. Pobyt u moře nám však nemusí přinášet jen radost, klid a nové zážitky. Je tu především velký a vědecky podložený přínos pro naše zdraví. Pobyt u moře se dá přirovnat k lázeňskému pobytu, s blahodárnými účinky všech ozdravných procedur na jednom místě. Už samotné plavání představuje díky rovnoměrné zátěži jeden z nejpřirozenějších pohybů lidského těla. Nezatěžuje klouby a je učiněným balzámem pro bolavá záda. Plavání je samo o sobě dokonalou rehabilitací, a to pro každého, bez rozdílu věku i kondice.
Mořská voda pro relaxaci, rehabilitaci i kožní problémy
Mořská voda působí velmi příznivě na pokožku a přispívá k prevenci různých onemocnění. Najdeme v ní spoustu minerálních látek, jako je hořčík, draslík, vápník a sodík, které prospívají vlasům a nehtům. Mořská voda pomůže například s urychlením hojení jizev, ale dokáže také zbavit akné. Mořská sůl působí jako jemný peeling, který pleť šetrně vyhladí, hydratuje a zjemní. Mořské soli mají velmi pozitivní vliv na osoby trpící lupénkou, ekzémy nebo problematickou a mastnou pletí. Mořská voda má významné antiseptické a čistící účinky, stejně pozitivní vliv na kožní potíže má i samotné působení slunečních paprsků. Tím navíc dochází ke vzniku vitamínu D, který je nezbytně nutný pro naše celkové zdraví.
Chůze na boso a vlhký mořský vzduch
Pobyt u moře nám přinese nejen krásné a atraktivní opálení, ale významně posílí i naše fyzické a duševní zdraví. I docela obyčejné chození na boso v písku má pozitivní vliv na fyziologii člověka a celkovou imunitu. Snižuje krevní tlak a lépe prokrvuje chodidla. Množství nových podnětů vnímaných chodidly se projeví také na větší psychické vyrovnanosti a naší zvýšené odolnosti vůči stresu. Chůze po písku pak působí i jako přirozený peeling. Vysoká vlhkost mořského vzduchu je dalším vyhledávaným přínosem pro zdraví. Pomáhá nám léčit různá respirační onemocnění, záněty dutin, ale třeba i problémy se sennou rýmou. Nedráždí, ale naopak zklidňuje a uvolňuje dýchací cesty, proto jsou přímořské oblasti vyhledávané zejména osobami trpícími astmatem.
Čerstvé ryby a plody moře
Rozhodně nesmíme opomenout ani blahodárný vliv přímořského jídelníčku. Chutné a čerstvé maso z mořských ryb je totiž pro zdraví člověka nanejvýš prospěšné, a protože u nás nejsou čerstvé mořské ryby tak docela běžným a snadno dostupným artiklem, měli bychom je na dovolené u moře jíst co nejčastěji. S mořskými rybami zkuste ochutnat také chobotnice, krevety, kraby, mušle, olihně či ústřice. Obsahují vysoké množství bílkovin, vitamínů, minerálů a omega-3 mastných kyselin, které jsou prospěšné našemu srdci a celé kardiovaskulární soustavě. Mořské plody obsahují také látky užitečné našemu zraku, posílení imunitního systému a zdraví mozku.
Zdroj: radynacestu.cz, autor
Autor: Veronika Tůmová