zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Plíseň v bytě: Jak může být nebezpečná a proč se jí rychle zbavit?

Veronika Tůmová
25.06.2020

Máte v bytě až příliš mnoho nábytku? Vaše místnosti jsou na první pohled přeplněné? Zapomínáte pravidelně větrat? Pak budete zřejmě brzy muset řešit problém s plísněmi, které když už jednou vzniknou, jsou mimořádně odolné. Pokud se jich nezbavíte důsledně a včas, mohou vám zničit nejen bytové zařízení, ale i zdraví.

Plísně mohou vypadat různě. Můžete zaznamenat jen menší skvrny na rizikových místech, nejčastěji v rozích koupelny nebo kuchyně. Pokud však máte třeba obvykle uzavřenou a špatně větratelnou místnost, po obvodových zdech téměř neprodyšně obestavěnou nábytkem, možná ani netušíte, co na těch dobře schovaných zdech začíná pomalu ale jistě růst.

Plísně v bytě "vydechují" nebezpečné spóry

Z páry, která se hromadí v bytě z vaření, praní, nebo sprchování a která nemá jinou možnost úniku, vzniká nadměrná vlhkost a problém je na světě. Plísně v určitém stádiu dozrají a následně uvolňují do vzduchu mikročástice, tzv. spóry. Jde o silné alergeny, které pak my sami dlouhodobě vdechujeme a časem můžeme začít pozorovat určité náznaky zdravotních potíží. U dětí jsou to například častá a opakující se onemocnění dýchacích cest, ale následkem může být i vznik různých alergií. Přímým kontaktem s plísněmi dochází i k onemocněním kůže – vznikají tak vyrážky, chronické ekzémy či špatně léčitelná a zdlouhavá plísňová onemocnění.

Co může způsobovat bydlení s nezvaným hostem - plísní?

  • alergickou rýmu
  • časté a úporné kýchání
  • dlouhotrvající a zdánlivě bezdůvodný kašel
  • dýchací potíže a astma
  • zánět spojivek
  • častý a téměř stálý pocit únavy
  • atopický ekzém
  • kopřivku a plísňová kožní onemocnění
  • bolesti břicha, hlavy aj.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou pak přirozeně děti, starší lidé a lidé s oslabenou imunitou. Na závažnost zdravotních komplikací vyvolaných plísněmi v bytě má vliv také jejich rozsah a délka doby, po kterou jsme byli plísňovým sporám vystaveni.

Co je původcem plísní na zdech?

Kromě výše zmíněných činností jako je vaření, praní, sprchování apod. není vhodné například ani sušení prádla přímo v bytě, kdy se veškerá voda z mokrých oděvů odpařuje právě uvnitř místností. Vysoké vlhkosti v bytě napomáhá také velké množství pokojových rostlin. Dalšími příčinami vzniku plísní však mohou být i stavební závady, špatná izolace domu, zatékání kolem špatně těsnících oken apod.

Pomoc! Máme doma plíseň!

Jak zatočit s plísní v bytě?

Vždy je nutné nejprve zjistit, co je příčinou zvýšené vlhkosti, která za původem vzniku plísní stojí. Může jít o netěsnící plastová okna, o stavební závadu, ale také to může být jen kombinace špatného odvětrávání a dalších faktorů, jako je příliš mnoho zastavěného prostoru a tím nemožnost nutné cirkulace vzduchu. Po odstranění závady je možné přejít k samotnému odstranění plísní. Řešením může být odborné vysušení zdiva, speciální chemické nátěry s protiplísňovým účinkem apod. Určitě pomůže také výkonný odvlhčovač vzduchu, stropní ventilátor či klimatizace. Při odstraňování plísní na zdech bychom rozhodně neměli zapomínat na ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, ochranný oblek či respirátor. A pokud si sami na odstranění velkoplošné plísně netroufáte, můžete se obrátit na odborníky.

Zdroj: www.gavri.cz, www.novinky.cz, www.abecedazahrady.dama.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Testosteron - jaký má význam a co může znamenat jeho pokles?
Léčba koloidním stříbrem: Ano, nebo ne?

Další články