zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Pivo – alkoholický nápoj, kteří Češi milují. Proč není nealko verze vždy řešením?

Veronika Tůmová
16.06.2024

Pivo je nám Čechům dobře známý alkoholický nápoj s bohatou historií a kulturou. Na tento svůj zlatý mok jsme náležitě pyšní. Přestože mírné pití piva může mít pro nás určité zdravotní benefity, je třeba zmínit i rizika spojená s jeho konzumací.

Mírná konzumace piva údajně dokáže prospět našemu zdraví víc než víno. Má určitě svá pozitiva, ale i negativa. Nadměrná konzumace může mít naopak vážné negativní dopady na zdraví a život člověka. Za mírnou konzumaci se u zdravého dospělého člověka považuje jedno až dvě piva denně.

Pivo jako všelék?

Někteří milovníci piva jsou přesvědčeni o jeho téměř zázračných zdravotních účincích. Pivo například zvyšuje hladinu HDL, tzv. dobrého cholesterolu a snižuje hladinu LDL, tedy špatného cholesterolu. Pivo je bohatým zdrojem křemíku a může tak údajně působit i jako účinná prevence osteoporózy. Mírná konzumace piva působí také jako prevence srdečního záchvatu, mrtvice, vysokého krevního tlaku, diabetu a demence. Podle některých výzkumů mírné popíjení piva snižuje riziko srdečního onemocnění o třicet až čtyřicet procent. Dále pomáhá od ledvinových kamenů.

Jak může pití piva škodit?

Problém konzumace piva však podle odborníků spočívá v tom, že lidé často pijí pivo nárazově, nebo i pravidelně ve velkém množství, což bývá navíc často spojené s kouřením či pitím tvrdého alkoholu a celkově se špatnou a nezdravou životosprávou. Pití piva bývá v takovém případě spojováno se zvýšeným rizikem rakoviny jater, hrtanu, tlustého střeva a prsu, dále pak se vznikem cirhózy a jejich celkovému poškození. Poukazuje se i na riziko srdečních chorob, mozkové mrtvice, riziko závislosti, dehydratace, vzniku problémů se spánkem a zvyšování agresivity. Pivo je kalorické, a proto jeho nadměrná konzumace může vést k přibírání na váze a vzniku obezity. Pití piva by se měly vyvarovat ženy v těhotenství a ženy kojící, děti a lidé s některými zdravotními problémy.

Nealkoholické pivo – zdravější alternativa?

Nealkoholické pivo je velmi oblíbené. Často je propagované jako alternativa pro řidiče, ale často je můžeme vidět dokonce i v rukou dětí. Proč? Uváděný nulový obsah alkoholu, přestože víme, že nealkoholické pivo obsahuje stopové množství alkoholu (obvykle méně než 0,5 % alkoholu), je považován za zcela neškodný, a to i pro děti a mladistvé. I toto mizivé procento alkoholu však může mít negativní dopad na zdraví a vývoj mozku u těchto rizikových skupin.

Nealkoholické pivo dětem neprospívá a může i uškodit

Dětský mozek je velmi citlivý na chemické látky, a to i na alkohol, a to i ve velmi malém množství. Nealkoholické pivo může navíc snadno vytvořit základ pro budoucí návykové chování. Zvyk dítěte konzumovat nealkoholické pivo může vést k pozdějšímu vysokému zájmu o alkoholické nápoje. Konzumace nealkoholického piva tak může mít nežádoucí vliv na celkový životní styl dítěte.

Obsahuje kalorie a cukry, které mohou přispět ik nadměrné váze a obezitě u dětí. S podáváním nealkoholického piva dětem bychom proto měli být obezřetní a rozhodně bychom jím neměli nenahrazovat vodu a zdravější nápoje, které dětem skutečně prospějí.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.govnews-medical.net

Autor: Veronika Tůmová

Serotonin: Hormon štěstí a dobré nálady. Jak podpořit jeho tvorbu v těle?
Proleženiny – proč je nepodceňovat a kdy mohou být i životu nebezpečné

Další články

Jak vyčistit koupelnovou vaničku bez chemie
Zdravý život

Jak vyčistit koupelnovou vaničku bez chemie

24.05.2024

Jste alergik nebo žijete v domácnosti s alergikem? Máte citlivou pokožku? Snažíte se žít v souladu s přírodou a nechcete zbytečně používat chemické prostředky a čističe? Žádný prob ...