zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Parabeny: Temná stránka konvenční kosmetiky

Pavlína Klaudová
17.07.2024

Parabeny jsou bohužel stále součástí kosmetiky i potravinářského průmyslu. Jsou natolik běžné, že už se nad nimi ani nepozastavujeme. Ale měli bychom, protože jejich účinky na lidský organismus i ekosystémy nejsou zrovna něco, co byste dobrovolně chtěli na sobě i přírodě vyzkoušet. Přesto jste s nimi konfrontováni prakticky denně.

Co jsou parabeny a proč se používají v kosmetice

Parabeny jsou produkty petrochemického průmyslu, které jsou poměrně levné a mají prakticky nekonečné konzervační vlastnosti a proto se staly oblíbenými složkami mnoha produktů. Napomáhají udržet výrobek stabilní a celistvý, najdete je převážně v kosmetice, která je bohatá na vodu. Zpomalují růst bakterií a plísní, čímž poměrně slušně prodlužují životnost. Jsou zakázány v bio kosmetice, certifikační standardy největších a nejznámějších bio certifikací jako COSMOS nebo ECOCERT, Demeter, ale i menší lokální certifikace jako německý BDIH je mají ve svých standardech na černé listině hned vedle syntetických parfemací.

Příklady funkčnosti parabenů v konvenční kosmetice:

  • Butylparaben je uznáván jako prostředek, který snižuje nebo naopak zlepšuje základní zápach nebo chuť produktu a konzervační prostředek.
  • Ethylparaben a methylparaben jsou klasifikovány jako konzervační látky, zatímco propylparaben má také aromatickou funkci.

V čem jsou parabeny problematické pro lidský organismus

Parabeny a jejich účinky na lidský organismus jsou široce posuzovány v rámci studií bezpečností kosmetických produktů. Poměrně často je u nich diskutována schopnost vyvolat alergickou reakci a podráždění. Tyto látky mají velmi dobrou penetrační vlastnost, velmi rychle pronikají kůží do těla a již se otevřeně hovoří o jejich nedobrém vlivu na endokrinní systém, jsou zařazeny mezi endokrinní disruptory. V současné době je v rámci evropské legislativy povoleno 8 g parabenů na 1 kg hotového produktu (u konvenční kosmetiky).

Studie také ukazují na to, že urychlují stárnutí pokožky během slunění a mají souvislost s některými druhy rakoviny, často je zmiňována velmi rozšířená rakovina prsu. Kosmetika s nimi se nedoporučuje používat během těhotenství. Co se týče vůbec nejškodlivějších parabenů, díky evropské legislativě se již od roku 2014 nesmí v kosmetickém průmyslu používat například isopropylparaben, isobutylparaben, phenylparaben, benzylparaben a pentylparaben. K úplnému zákazu těchto látek v produktech osobní hygieny a péče se asi ale ještě dlouho schylovat nebude.

Jak je poznat ve složení kosmetiky?

Jsou prakticky absolutně nejlépe rozpoznatelné dle toho, že prostě a jednoduše obsahují název paraben. V konvenční kosmetice se hodně setkáte třeba s methylparabenem a ethylparabenem. Pozor byste si měli dávat i mimo pole kosmetiky. Mohou se nacházet také v potravinách pod „éčkovou“ nomenkulturou, typicky se jedná o složky potravin E214  (Ethylparahydroxybenzoát), E218 (Methylparahydroxybenzoát) nebo E219 (Methylparahydroxybenzoát sodná sůl)

V INCI je v rámci složení kosmetických produktů najdete pod názvy:

Butylparaben, Ethylparaben, Methylparaben, propylparaben, Sodium butylparaben, Sodium propylparaben, Potassium butylparaben, Potassium propylparaben.

 

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.govec.europa.eucosmos-standard.org

Autor: Pavlína Klaudová

Různý hmyz a různá kousnutí – jaká jsou specifika při jejich ošetření?
Lupénka nemusí být noční můrou, lze ji dostat pod kontrolu také přírodními prostředky

Další články