Zdravý život

Odkyselení organismu

Klára Thomasová
28.01.2011

Již v době starých Egypťanů a v antickém Řecku a Římě byla péče o život zásaditá. V těchto dobách se k ošetření používala jedlá soda, mléko a zásaditá mýdla. Využívalo se koupelí, zábalů, obkladů, kartáčování, výplachů nosních dutin solným roztokem a také výplachy střeva.

Pro správné fungování našeho organismu musí být vnitřní prostředí zásadité. V dnešní době je tomu však spíše naopak. Ve velké většině jsme překyselení, z čehož pramení nejen naše chronické zdravotní potíže, ale hlavně závažná onemocnění od kardiovaskulárních chorob až po rakovinu.

Odkyselení často vyvolá nečekané zlepšení. Je proto nezbytné zjistit své pH moči a podle potřeby doplnit zásadité látky. K pravidelné kontrole míry kyselosti našeho těla používáme lakmusový papírek, který zakoupíme v lékárně nebo ve zdravotních potřebách. Ideální hodnota pH je 7 až 7,5. Čím zásaditěji se budeme stravovat, tím méně budeme muset svému tělu dodatečně pomáhat.

Jak doplnit zásadité látky

Po mnohaletém překyselování potřebuje naše tělo doplnit zásadité látky. Kromě zásaditých minerálů podporují zásaditost těla i různé rostlinné preparáty – spirulina, šťáva ze zeleného ječmene, květový pyl, přeslička polní. Vhodná je také voda z brambor (můžeme z ní udělat například česnečku) a různé čaje. Samozřejmostí je zelenina, ovoce, sport a vycházky. Je důležité vyhýbat se stresu, zapomenout na zlost a závist. Dopřejme si potěšení ze slunce, vzduchu a volného času.

Co způsobují kyselé látky v těle

Když se kyselé odpadní látky vytvářejí v těle a dostávají se do krevního řečiště, oběhový systém se jich pokouší zbavit přes plíce nebo ledviny. Pokud je jich příliš mnoho, ukládají se do různých orgánů, jako jsou srdce, játra, střeva, nebo do různých tkání – prsa, boky, stehna, břicho, mozek. Tato „skladiště“ známe jako polypy, hleny, cysty, nádory, ekzémy a podobně. Tento ničící proces odpadních kyselin nazýváme procesem stárnutí. Vede k degenerativním chorobám včetně rakoviny, a to vše je způsobeno dietetickou a metabolickou kyselinou!

Zdravá alkalická krev a tkáně vytvářejí zdravé tělo. Zásadité potraviny a nápoje tělo aktivují a čistí, proto je alkalizace našeho těla klíčem k regeneraci. Příroda upřednostňuje zásaditá řešení. Proto je většina ovoce, zeleniny a bylin zásadotvorná. Budou-li naši stravu tvořit z 80 % zásadotvorné potraviny a jen ze zbývajících 20 % potraviny kyselinotvorné, začneme se opět těšit výbornému zdraví. Dobré je k tomu ještě pít dostatek alkalizující vody s hodnotou pH 7,4 a více. Díky tomu dosáhneme opět vitality.

Zásaditá koupel

Velkou pomocí při čistění těla jsou zásadité koupele s hodnotou pH kolem 8,5, které velmi snadno docílíme několika polévkovými lžícemi natronu. Koupel by měla trvat nejméně půl hodiny, lépe déle. Dopřejte si relaxaci při svíčkách, hudbě a v pravidelných intervalech i kartáčování celého těla.

V běžných drogeriích se prodávají zásadité koupele i s přídavky bylin či minerálů – například zásaditá bazická sůl. Vaše pokožka po takové koupeli velmi pookřeje.

Zásadité obklady

Aplikujte na bolavé klouby, páteř, krk, kolena. V malé misce rozpustíme dvě lžíce bazické soli, namočíme obklad, vyždímáme a přikládáme na postižená místa. Překryjeme suchým ručníkem a necháme působit klidně i celou noc.

Jedlá soda

Při slabosti a žaludeční nevolnosti účinně pomáhá soda - natrium bikarbonát. Rozpustíme ji ve vlažné vodě a vypijeme. Nápoj pijeme podle potřeby opakovaně, dokud nedodáme tělu dostatek zásaditých látek a nepocítíme výraznou úlevu.

Autor: Klára Thomasová

Lékařský omyl o příčinách onemocnění srdce
Tenisový loket

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...