Nemoci, které přicházejí s věkem aneb umění stárnout
Stárnutí se týká nás všech, postihuje všechny živé organismy bez rozdílu. My se můžeme pokoušet tento přirozený proces zpomalit, neměli bychom se ho však bát.
Rychlost stárnutí i celková délka života závisí především na naší genetice, ta je však mnohými faktory vyskytujícími se během života ovlivněna. K těmto zevním vlivům patří například životospráva, stravovací návyky, vystavení se působení škodlivin, pohybovou aktivitou a celkovou péčí o vlastní zdraví.
Péče o zdraví ve středním a vyšším věku je klíčem k dlouhověkosti
Cíleně svůj život prodloužit zásahem do našich genetických mechanismů dnes zatím nemůžeme, ale zcela jistě můžeme systematicky pracovat na tom, abychom zlepšili svůj zdravotní stav a udrželi jej v pořádku, a to nejen ve středním věku, ale i ve stáří. Statistiky nám pravidelně přinášejí příznivé zprávy o tom, jak se u člověka prodlužuje délka dožití a stále více lidí se dožívá věku 80ti nebo dokonce 90ti let. Při vší snaze o zdravý životní styl však může do našeho života zcela nečekaně zasáhnout nemoc.
Nemocnost a projevy trvalejších potíží ve vyšším věku
Ať si to chceme přiznat nebo ne, za delší přežití platíme jistou daň a tou je vyšší nemocnost starších lidí. V mládí je převážná část populace přirozeně zdravá, a pokud přicházejí nemoci, jsou většinou akutní a krátkodobé. Vyšší věk však přináší potíže dlouhodobějšího charakteru, některé dokonce znamenají trvalý problém. Starší člověk se s nemocemi také daleko hůře vyrovná a vypořádá, protože přizpůsobivost organismu je mnohem menší než v mládí a zhoršuje se schopnost dostatečných a rychlých reakcí na změny zdravotního stavu.
Nemoci ve stáří však mají navíc celou řadu zvláštností. Dochází k opotřebení orgánů a vzniku degenerativních onemocnění. Typickým příkladem může být postižení kloubů při artróze. Jiné nemoci mohou začít již ve středním věku - například kornatění tepen (ateroskleróza) nebo cukrovka, ale jejich projevy a komplikace se objeví až po mnoha letech. K dalším typickým neduhům spojených s vyšším věkem patří například zadýchávání, bolesti při chůzi, poruchy zažívání, závratě a potíže s udržením rovnováhy.
Jak vybrat nejlepší pečovatelskou službu?
Jak a proč si užívat seniorský věk?
Nemoci ke stárnutí patří, stáří samo o sobě by však rozhodně nemělo být důvodem k obavám, strachu, osamocení a podobně. Co takhle raději začít vnímat všechna pozitiva, která stáří a důchodový věk přináší? A která to vlastně jsou? Například:
- Téměř nic vlastně nemusíte, povinností značně ubylo a svůj čas můžete trávit převážně po svém.
- Už víte, kdo je skutečně přítel, můžete se obklopovat jen lidmi, kteří jsou pro vás důležití.
- Nemusíte se oblékat podle poslední módy a ani v mnoha jiných věcech už nemusíte naplňovat něčí očekávání.
- Můžete se jen shovívavě usmívat nad dnešním světem, nad jeho absurditou, která se vás už týká jen minimálně. Nežijete v zajetí sociálních sítí, nesnažíte se překotně cestovat a honit se za výdělkem, který by vám měl zajistit relativní pocit svobody.
- Jste v centru veřejného zájmu. Nikdy dříve se o seniorech nemluvilo tolik jako dnes. Právě díky delší životnosti populace stárne a tento fakt už přijali všichni - politici, neziskové organizace, obchodníci i média. Máte na výběr z mnoha akcí a programů určených speciálně pro seniory, ať už jde o oblast vzdělávání, cestování a podobně. Vyberte si z nabízených možností a využijte je!
Zdroj: www.mojestari.cz, www.theses.cz, www.mojelekarna.cz , www.ordinace.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová