zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Návod na přípravu nejlahodnějšího čaje: kvalita, doba louhování, konvička a sítko

Pavlína Klaudová
06.06.2024

Příprava kvalitního sypaného čaje ve skutečnosti nezabere déle než „vyluhování“, ale výsledek bude naprosto nesrovnatelný s tím, na co jste zvyklí od konvenčních čajových firem. Bio varianty sice nejsou nejlevnější, ale jejich chuť i vůně je naprosto nesrovnatelná s tím, co nabízí produkty ze supermarketu. Vychutnat si lahodný doušek čisté kvality je totiž opravdu osvěžující.

Je důležité si vybrat oblíbený druh a vsadit na kvalitu

Existují stovky různých druhů čaje. Bílý čaj, zelený čaj nebo černý čaj pocházejí ze stejného keře: Camellia Sinensis. Ale mají rozdílné barvy a chuťové vlastnosti kvůli tomu, že se jinak ošetřují po samotném procesu sklizně. Ať už máte rádi samotné raw chutě kvalitních čajových lístků bez příměsí a nebo si chcete pochutnat na různých vylepšovácích ve formě květin či ovoce, přimíchaných do mixů pro každodenní pohodu, nebojte se do nich investovat. Důležité je dobře nápoj připravit a úzkostlivě respektovat teplotu vody, aby nedošlo ke zkreslení přirozené chuti.

Kolik čaje na výrobu lahodného nálevu a jak dlouho nechat luhovat?

Vůbec nejlepší je si připravit 2 gramy čaje na 100 až 120 ml vody. Důležité je rovněž hlídat hodinky, protože čím déle se čaj luhuje, tím více uvolňuje třísloviny a zhořkne. Nicméně pak obsahuje méně theinu. Je jen na vás, abyste našli tu správnou rovnováhu mezi chutí a jeho přítomností, protože ne každý chce být energeticky nastřelen. Důležitá je rovněž teplota vody, každý druh čaje vyžaduje trochu jiné zacházení.

Někteří čajoví fajnšmekři prohlašují, že by mělo být trestné zalévat kvalitní čaje vařící vodou, protože to mění nejen jeho chuť, ale i jakostní projevy. Dát k dispozici nějaká obecná pravidla pro vyluhování je poměrně nesnadné. Na každém balení dobrého čaje najdete rady k přípravě, které tomu odpovídají a které si samozřejmě budete muset přizpůsobit své chuti. Důležitá je také kvalita vody, pokud jste zvyklí vodu filtrovat přes aktivní uhlí nebo konvicové systémy, nebojte se ji použít.

Pro dobu luhování (až na výjimky) se použije rozdíl ve vlastní povaze čaje:

  • Zelený čaj: 2 až 3 minuty, voda o teplotě 70–75 °C;
  • Černý čaj: 4 až 5 minut, voda o teplotě 80–90 °C;
  • Čaj Oolong a Pu Erh: 5 až 7 minut (nebo lze připravit několik po sobě jdoucích nálevů se stejným obsahem sítka, jak se praktikuje při čínském obřadu Gun Fu Cha) a použít vodu o teplotě 95 °C;
  • Bílý čaj: 5 až 8 minut, voda o teplotě 70 °C;
  • Rooibos: 4 až 5 minut, voda o teplotě 90 °C;
  • Čajové směsi: Podle obsahu druhu čaje (příkladem může být směs zeleného a černého čaje, kde postačí 3 min a teplota vody 70 °C)

V jaké nádobě je nejlepší připravit čaj?

V ideálním případě je nejlepší připravovat čaj v konvici. Můžete si vybrat z několika druhů materiálu. Každý se chová jinak, napadlo by vás, že je schopný ovlivnit chuť nálevu natolik, že ho vůbec nebudete chtít vypít kvůli přílišné hořkosti nebo v některých konvicích čaj poměrně rychle chladne?

  • Terakotové konvičky jsou díky poréznosti ideální pro zachování chutě a vůně čaje. Je ale pravdou, že jsou vhodnější pro to, abyste v nich připravovali pouze jeden druh čaje, protože jsou schopné „natáhnout“ předchozí aromata. Nároční čajoví gurmáni tak nejčastěji používají konvici podle druhu konzumovaného čaje, aby si dokázali vychutnat jeho plnost a nebyli rušeni jinými dozvuky z předešlého čajového obřadu.
  • Keramické konvice jsou někdy velmi originální, ale je potřeba si vybrat keramiku, která patří do vyšší třídy, levnější konvice bývají velmi porézní.
  • Skleněné konvičky umožňují ocenit barvu nálevu, jsou velmi příjemné pro oko, pokud si vyberete čajovou směs s květy nebo „rozkvetlé čaje“. Problém je však v tom, že nedobře drží teplotu a čaj vcelku rychle chladne.
  • Nedoporučují se kovové konvice s vnitřním smaltovaným povrchem. Slitiny obsahující železo prokazují silnou tendenci zesilovat hořkost vašeho čaje a jeho chuť může být v konečném výsledku velmi nepříjemná.
  • Skvělým kompromisem jsou konvice z litiny, protože vynikají pevností a odolností a skvěle uchovávají teploty. Velkým plusem je jejich snadná udržitelnost.
  • A samozřejmě lze čaj také přefiltrovat pomocí klasického filtru nebo přecedit skrze sítko přímo do šálku.

Jaké použít sítko k procezení čaje?

Odstranění čajových lístků z nálevu pomocí dobrého sítka je více než potřebné. Výběr materiálu je zde rovněž poměrně dost důležitý. Nerezová sítka ve tvaru koule jsou velmi praktická pro přenášení a jednoduše se umyjí v myčce a čajové lístky se z ní nedostanou do nálevu, jak se to může stát u jiných typů sítek. Nevýhodou je však to, že se může zdeformovat během hygienické údržby.

  • Oblíbená jsou rovněž silikonová sítka. Mají však poměrně malou kapacitu.
  • Skleněné sítko je ve tvaru zkumavky a uzavírá se korkovou zátkou.
  • Tradiční hrnková sítka pomáhají dobře se rozvinout chuti a vůni čaje. Mělo by být z nerezu nebo nylonu, jeho problémem však je, že se hůř čistí.
  • Pokud máte keramický hrnek s přímo zabudovaným sítkem, máte rovněž vyhráno.

Zdroje: BLOG thespruceeats.com, BLOG simplelooseleaf.compubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Oteklé kotníky a skákání kil nahoru a dolu – zadržování vody v těle trápí mnoho žen
Pupečníková krev – proč se odebírá a k čemu slouží

Další články