Mák a jeho bohatství: olej proti vráskám, makové mléko jako nutriční bomba
Symbol válečných veteránů je vidět v létě doslova na každém kroku. Ať už se jedná o máky, které jsou pěstované pro potravinářské nebo okrasné účely, vždy zalahodí oku kolemjdoucího. Jsou také vyhledávanou složkou kosmetiky i naturopatie. A nejen jako tradiční spojenec pro uklidnění energeticky nabitých dětí, kterým se nechce spát.
Máky v naturopatii a farmacii
Začaly se používat ve starém Řecku pro podporu dobrého spánku a prostředek proti bolesti. V evropském lidovém léčitelství se mák používal také jako analgetikum, proti kašli (šťáva z okvětních plátků), zánětu pohrudnice a pro eliminaci zahlenění. Z máku setého (Papaver somniferum) se vyráběl protikřečový prostředek. Našem území byly vlčí máky (Papaver rhoeas) součástí čajů při respiračních potížích a používaly se jako uklidňující prostředek.
Naturopati rovněž využívají semena jedlých máků k doplnění potřebných živin do organismu. Třeba ve formě makového oleje, který oplývá vysokým obsahem kyseliny linolové a používá se v rámci prevence vzniku srdečních chorob, pro podporu mozkových a srdečních funkcí, dobrého stav nervového a trávicího systému.
Dělení máků:
- Olejnaté (tmavě modrá semena, méně vyvinutá soustava mléčnic, produkujících latex)
- Opiové máky mají mléčnice více vyvinuté a dávají hojné zastoupení latexu. Při naříznutí nezralých makovic máku setého šťáva ztuhne a zhnědne (vzniká opium, které podléhá silné mezinárodní regulaci).
Kosmetické použití máků
Máky se v kosmetice používají jako ingredience s antioxidační aktivitou. Do krémů a dalších produktů se přidávají ve formě extraktu, makového oleje nebo hydrolátu. Jsou vhodné do anti-agingových produktů, ocení je i suchá, unavená i citlivá pleť. Mají dobré protivráskové působení. Maková semena jsou bohatá na vitamín E, který pomáhá snižovat projevy kožních infekcí a zlepšuje celkovou pevnost pleti i její celkovou hydrataci. Je tedy ideálním pomocníkem pro zachování krásné a zdravé pleti.
Makový olej a další produkty
Makový olej je zdrojem kyseliny palmitové, stearové, olejové, linolové a je bohatý na fenoly. Je chutný, připomíná ořechy. Zajímavý je na něm i obsah zinku a mědi. Dodá tělu rovněž vitamín B1, vitamín E, vápník, mangan, draslík, hořčík. O typickém kulinářském použití makových semen ve středoevropské kuchyni se zmiňovat vůbec nemusíme.
Ať už je přidáte do sladkých nebo slaných jídel, budou fungovat jako zdroj látek prospěšných pro tělo. Klidně si je přidejte i do zmrzliny nebo smoothies. Mezi vegetariány a vegany je oblíbené makové mléko, které si můžete připravit i doma. Je to velmi rychlé a má zajímavou chuť. Je to ideální alternativa náhrady mléka, mohou ji používat alergici na ořechy a mandle.
Mák je kromě výše zmíněných minerálů také bohatým zdrojem kyseliny listové. Makové mléko může pomoci lidem s nespavostí a zlepšit kvalitu spánku. Lze pít teplé i studené, pro lepší nutriční profil lze do něho přidat třeba kakao nebo z něho udělat banánový koktejl (banán přidá tělu prospěšnou vlákninu).
Jak ho připravit doma?
Ingredience:
- 1 šálek máku (150 g)
- 3 šálky nejlépe filtrované vody (750 ml)
- 1 lžíce erythritolu
- 1 lžíce vanilkového extraktu bez cukru (15 ml) nebo 1 lžička vanilkového prášku
Příprava:
- Mák nasypte do malé misky a zalijte ho studenou vodou. Nechte namáčet alespoň tři hodiny. Sceďte namočený mák a dejte ho do mixéru spolu s filtrovanou vodou, vanilkou a sladidlem.
- Mixujte asi 5 minut.
- Přeceďte přes plátýnko nebo filtr.
- Mléko si můžete naředit podle své osobní chuti. Lze skladovat ve skleněné lahvi v lednici až 2 týdny. Před použití dobře protřepejte.
Zdroje: researchgate.net, healthline.com
Autor: Pavlína Klaudová