zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Listopad je měsícem péče o plíce. Plíce potřebují správný dech a čistý vzduch

Veronika Tůmová
20.11.2023

Orgánem měsíce listopadu jsou plíce, které jsou pro nás samozřejmě životně důležité, a proto bude vhodné zaměřit se na jejich posílení. Plíce i průdušky jsou na podzim oslabené. Pomoci mohou byliny působící právě na plíce a také na celkovou imunitu organismu.

Podle tradiční čínské medicíny, člověk s problémy plic většinou pociťuje zármutek a žal. Tyto emoce jsou negativní povahy a vedou k vyčerpávání plic. Člověk s těmito problémy často podléhá melancholii. 

Plíce v našem těle

Plíce jsou párovým orgánem v hrudní oblasti a od břišních orgánů jsou odděleny bránicí. Jejich úkolem je zásobovat buňky v těle kyslíkem, který je k nim dopravován krví. Spotřebovaný vzduch s obsahem oxidu uhličitého je pak z plic vypuzen vydechováním. Podle tradiční čínské medicíny plíce přijímají ze vzduchu čisté čchi a rozdělují ji po celém těle, vydechováním se zbavují již nepotřebné čchi. Plíce jsou v tradiční čínské medicíně označovány jako „stříška“ těla. Nacházejí se nejvýše ze všech orgánů a působí jako ochrana pro ostatní orgány. Plíce tak hrají klíčovou roli v regulaci dýchání, výměně kyslíku a čištění vzduchu.

Jak posílit plíce v podzimním a zimním období

Posílit plíce a jejich energii můžeme tím, že budeme dbát na správné, harmonické a hluboké dýchání. Správné techniky dýchání zajistí našemu tělu dostatek kyslíku. Velmi prospěšný je pro plíce pobyt v lese spojený s aktivním pohybem. Pravidelná fyzická aktivita podporuje cirkulaci krve a energie, udržuje plíce vitální a pomáhá udržovat v těle energetickou rovnováhu. Naopak vyhnout bychom se měli znečistěnému a zakouřenému prostředí. Kvalita ovzduší, které dýcháme, má zásadní vliv na zdraví plic, znečištěný vzduch pak může i poškodit plicní tkáň.

Vhodná strava k posílení plic a celého organismu

Během zátěžového období podzimu a zimy je třeba dbát na zdravou a vyváženou životosprávu. Jako strava jsou v tomto období vhodné masové vývary, zeleninové polévky s luštěninami, fermentovaná zelenina, křen, dýně, česnek a cibule. Je vhodné zvýšit přísun zahřívacího koření jako je skořice, anýz, lékořice, chilli nebo zázvor.

Hluboký dech je to, co prospívá

Našim plicím významně pomáhá správné hluboké dýchání. Dechová cvičení můžete zkoušet doma, venku v přírodě, v lese a podobně. Při nádechu si představujte, jak životadárná energie vstupuje do vašich plic a přes krevní řečiště prochází do každého koutku vašeho těla, které správně prokysličí. Správné dýchání pomůže nejenom vašim plicím, ale také zklidní vaši psychiku.

Bylinky pro zdravé plíce

Pokud přijde zánět, nachlazení nebo jiný neduh, můžeme pomocí některých bylinek a jejich směsí podpořit normální činnost dýchacích cest. Pokud se rozhodneme pro prevenci, pak se pro přírodní detoxikaci plic hodí nejvíce ty bylinky, které pomohou s odstraněním nadměrného hlenu. Mezi osvědčené patří máta, koprník, eukalyptus, divizna, květy černého bezu, lékořice, jitrocel, sléz, tymián či zázvor. Užívají se buď ve formě čajů nebo se inhalují.

Zdroj: celostnimedicina.czireceptar.cz

Autor: Veronika Tůmová

Bambusové nádobí: je ekologické, anebo představuje riziko?
Menopauza a pomoc přírody pomocí esenciálních olejů

Další články