Endorfiny: Jak v těle fungují a co nám zajistí jejich dostatek
Tyto hormony štěstí fungují jako přírodní povolené opiáty proti bolesti nejen fyzické, ale i psychické. Jde o tělu vlastní látky, nemohou vám tedy rozhodně uškodit. Co o nich víme? A co všechno můžete udělat pro to, aby se vám v těle vytvořily?
Jak endorfiny fungují v našem těle
Endorfiny patří mezi peptidy, které působí jako neurotransmitery a neuromodulátory. Benefity z těchto látek, jako je také serotonin nebo dopamin, jsou dlouhodobé a nemohou tělu nijak ublížit. Naopak, endorfiny pracují jednoznačně ve prospěch těla. Například podporují pocit blaženosti, a ten poskytuje tělu i mysli pohodu. Má-li někdo nízkou hladinu endorfinů, projevuje se to inklinací k závislostem, k rizikovému chování apod. A jejich nadbytek pak může nabídnout úlevu od stresu, bolestí či depresí. Dostatek endorfinů zajišťuje lepší spánek, menší únavu a také zlepšují například kondici mozku.
Čím si zajistíme dostatek endorfinů?
Uvolňování endorfinů je spojeno s pocity jako je radost, euforie, motivace, chuť do nejrůznějších činností i úlevy od bolesti. Mezi přirozené způsoby jejich uvolňování patří zejména pohyb, resp. jakákoliv fyzická aktivita, také smích, čas trávený svými koníčky, pobyt venku na vzduchu i kontakt s ostatními lidmi. Tím to ale nekončí. Endorfiny jsou spojované také s určitými potravinami. Asi každý už trochu tuší, že půjde zejména o čokoládu. Proto je nám po její konzumaci tak příjemně. Dobrou náladu vám ale udělají také například banány, mandle nebo pálivé papričky.
Nejlepší a nejužitečnější formou uvolnění endorfinů je ale jistě pohyb. Zkuste využít cvičení nebo fyzickou aktivitu ke zlepšení nálady i celkového psychického a fyzického stavu. Určitě už každý slyšel, že fyzická aktivita podporuje tvorbu hormonu štěstí, a tak by tedy měla zlepšit náladu. Podle nejrůznějších studií stačí cvičit hodinu týdně, abyste se cítili psychicky lépe a snížili riziko vzniku depresí i dalších duševních onemocnění.
Buďte štastní díky pohybu!
Aktivita, o které je tu řeč, se ale neomezuje jen na přísný trénink nebo lekce cvičení. Jedná se o jakýkoliv pohyb. A právě proto je celkem snadné hýbat se klidně každý den. Můžete chodit do posilovny, druhý den na procházku, pak si zacvičíte klidnou jógu a jindy vyrazíte s přáteli na kolo. Počítá se úplně všechno, třeba i mytí oken nebo jiný úklid. Jediné, co je fajn hlídat, je hýbat se také na čerstvém vzduchu. Nemějte tedy veškeré aktivity jen doma nebo v tělocvičně. S pravidelným pohybem postupně získáte také lepší fyzičku a když budete fit, budete se cítit lépe celkově a budete spokojenější.
Jóga proti stresu: Udržte své zdraví pod kontrolou
V rámci cvičení nebo pohybu ve skupinách posílíte také společenské vazby, navážete nové kontakty, a právě socializaci člověk potřebuje k tomu, aby se cítil dobře a naplněný. Pomůže vám to také přijít na jiné myšlenky, sdílet společně různé události apod. Nemusí jít ale nutně o skupinu lidí. Stačí vyrazit s kamarádkou běhat nebo na výlet. Endorfiny si tak vytvoříte nejen pohybem, ale také díky společnosti.
Berte pohyb jako nezbytnou součást života
Možná se to snadno řekne, začít se hýbat. Ale jak to všechno stihnout? K tomu je potřeba brát cvičení nebo jakýkoliv pohyb jako nezbytnost, kterou nechcete odkládat. Najděte si čas vždycky, i kdyby to mělo znamenat jen jít do práce pěšky. Mimochodem, během chůze můžete plno věcí vyřídit – obvolat klienty, vyřídit úřady nebo si pustit oblíbený podcast a vzdělávat se. Hlavní je brát pohyb jako důležitou součást vašeho každodenního života, stejně jako jídlo nebo čištění zubů. Když pohyb zařadíte do každého dne, velmi brzy pocítíte zlepšení na svém těle i duši. Vlivem endorfinů budete lépe zvládat úkoly, různé překážky a nepříjemnosti, a stres vás také jen tak nepoloží.
Jak podpořit tvorbu endorfinů
Kromě pravidelné fyzické aktivity si dopřejte také čas na své koníčky, smějte se, dostatečně spěte, vyhledávejte společnost lidí, ale také samotu, abyste měli vždy chvíli klidu jen pro sebe. Poskytujte pomoc svému okolí, ale naučte se také říkat ne. Poslouchejte hudbu, tancujte a povídejte si s ostatními. Respektujte sami sebe i druhé. A samozřejmě nezapomeňte kvalitně jíst a užívat si jídlo naplno.
Je prokázané, že dobře naladění a usměvaví lidé jsou celkově nejen spokojenější, ale také zdravější. Není tedy snadnější cesta k posílení imunity a zvládnutí zdravotních neduhů než právě endorfiny.
Zdroje: www.vitalweb.cz, www.bezhladoveni.cz
Autor: Veronika Matoušová