Chronická podzimní únava – jak jí předejít a udržet se ve formě?
Podzim je doba změn a zatěžkávací zkoušky našeho zdraví. Dostavují se pocity větší únavy, vyčerpání, chmur a melancholie. Zdá se nám, že konec léta z nás vysál veškerou energii a pro toto náročné období už nám žádná nezbývá. Dny se krátí, počasí je o poznání chladnější, a navíc se to všude kolem začíná hemžit viry a bacily.
Rodina i zaměstnání si však stále žádá své a ani s příchodem únavného podzimu nám každodenní život rozhodně nic neulehčí. Proto nemá smysl podzimní únavě propadat. Jak si i na podzim udržet zdraví v kondici a stejně tak dobrou náladu?
Co je to podzimní únava a proč jí podléháme
Máte chuť zavrtat se do peřin a nevystrčit nos až do jara? S tímto pocitem rozhodně nejste sami, ale bohužel nezbývá než jej překonat. Stálé pocity únavy, které nás v tomto období přepadají a od nichž zdánlivě nic nepomáhá, nejsou nic neobvyklého a říká se jim chronická podzimní únava. Ke ztrátě energie a chmurným náladám velkou měrou přispívá i zkracování dnů a ubývání slunečního světla. Kvůli časté oblačnosti pak zejména ve městech přibývá smogu, špatné rozptylové podmínky zvyšují naše podráždění a zvyšují náchylnost k podléhání stresu.
Jak se projevuje podzimní ztráta energie a chronická únava
Patrně na sobě pozorujete příznaky, které se každý den opakují bez ohledu na to, jak byl nebo nebyl onen den náročný. Ráno máte čím dál větší problémy se vstáváním, tma za oknem vás naplňuje obrovskou nechutí k čemukoli jinému, než je spánek. Vstáváte často s bolestí hlavy a pocitem nevyspání. Bolest hlavy vás neopouští ani během dne, jste často nervózní, podráždění, každá maličkost vás snadno vyvede z míry. Jste nesoustředění a náladoví. Cítíte vyčerpání a neustálou únavu, nedokážete se pro nic nadchnout, zvyšujete příjem kávy a máte pocit, že bez ní už vůbec nemůžete fungovat. Tak nějak se dají popsat příznaky typické podzimní únavy, která v této době sužuje mnohé z nás. Jak se jí ale efektivně bránit?
Podzim si můžeme užít i bez splínu a věčných pocitů únavy
Podzimní únava není nemoc a dá se jí předejít celkem jednoduše. Za vším stojí opět zdravá životospráva, včetně úpravy jídelníčku. Místo zavrtání se u televize si zkuste naordinovat pravidelnou odpolední procházku nebo nenáročnou formu rekreačního sportu, jako je běh, plavání, rychlá chůze a podobně. Pro udržení zdravé psychiky také existuje celá řada dobrých a osvědčených tipů. Co třeba zkusit účinky jógy nebo meditace? Cvičení nebo i procházka na čerstvém vzduchu blahodárně pročistí hlavu a uvolní endorfiny. Kromě toho bude určitě zapotřebí dopřávat si i během podzimu drobné radosti, které nás oblažují a podporují náš pocit spokojenosti. K tomu může postačit občasná návštěva kavárny nebo vinárny s přáteli, kino, divadlo, sauna, zkrátka co a jak je libo. Do jídelníčku pak bude dobré přidat potraviny, které nám v chladném období pomohou udržet si vnitřní teplo, ale s omezením nezdravých tuků. To může být například dušená nebo restovaná zelenina, luštěniny, ryby, ale samozřejmě také ovoce, ovocné a zeleninové šťávy, zdravé kořeněné smoothies a podobně.
Imunita si na podzim žádá podporu a posílení
Imunita znamená schopnost organismu bránit se proti škodlivým vlivům a patogenům zvenku i zevnitř. Na začátku podzimu je však na místě věnovat své imunitě zvýšenou pozornost, na což nás upozorní už samotná zvýšená únava a oslabenost, kterou pociťujeme. Zmíněná fyzická aktivita zatočí nejen s touto neustálou únavou, ale prospěje i stabilitě imunitního a kardiovaskulárního systému, stejně jako neurologické soustavě. Není od věci vyzkoušet spolu s obměnou jídelníčku také vhodné vitamínové doplňky a samozřejmě utéct občas z města do lůna přírody.
Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.vimcojim.cz
Autor: Veronika Tůmová