Bazalka: Jak ji využít při vaření a uchovat její voňavé listy co nejdéle?
Bazalka, bylinka, jejíž lístky když promneme mezi prsty, čeká nás intenzivní a sladce kořeněná vůně se stopami hřebíčkové a anýzové esence. Pochází z tropické Asie, kde se sklízí již 3000 let, v současné době se však pěstuje všude tam, kde je dostatečně teplé podnebí. Existuje mnoho odrůd a v kuchyni má pestré využití, pojďme se na bazalku podívat blíže.
Voňavé listy bazalky pravé
Bazalka (ocimum basilicum) je bylinkou s přímo omamnou vůní, náleží do čeledi hluchavovitých stejně jako máta. Tato bylinka s velkými jasně zelenými listy a drobnými bílými či růžovými kvítky, se hodí do všech západních kuchyní. Dá se snadno vypěstovat ze semen, potřebuje však chráněné slunné stanoviště na živinami bohaté a propustné půdě. V chladných oblastech jí svědčí pěstování ve skleníku či na okenním parapetu.
Využití bazalky v kuchyni
Bazalka pravá se velmi dobře kombinuje s česnekem, pažitkou, kapary, koriandrem, oreganem, majoránkou, petrželí, rozmarýnem, tymiánem i mátou. Je základem pro janovskou specialitu pesto a podobný jihofrancouzský pokrm pistou, dobře doplní pokrmy s lilkem, baklažánem, zelenými fazolkami, olivami a v západní kuchyni hlavně s rajčaty, ať už v salátech, omáčkách či polévkách. Hodí se k přípravě jídel s vejci, bramborami, těstovinami, čerstvým sýrem, mozarellou a na pizzu. Bazalku přidáváme také k rybám, mořským plodům, ale i k pečenému telecímu či jehněčímu masu. Z ovoce se skvěle hodí k malinám. Vařením rychle ztrácí svou vůni, proto ji necháváme pokrm nejprve důkladně ochutit, po dovaření přidáme ještě trochu nasekaných lístků, aby se jídlo na závěr ovonělo.
Ochucený bazalkový olej
Jak si vytvořit skvěle ochucený bazalkový olej? Zcela jednoduše! Listy naskládáme do sklenice se vzduchotěsným uzávěrem, prosypeme ve vrstvách solí, zalijeme olivovým olejem a dáme do lednice. Listy bazalky časem sice zčernají, ale olej nádherně ochutí a můžeme ho dál používat ve studené kuchyni i při vaření.
Jak uchovat bazalkové listy
Bazalkové listy se mohou trhat, sekat nebo krájet, při krájení se však snadno poškodí a začnou tmavnout. Listy bazalky snadno zavadají, proto se raději vyhýbáme svazečkům s opadávajícími a na okrajích načernalými listy. Co se týče uchovávání, lístky bazalky vydrží 2 - 3 dny ve vlhkém svačinovém papíru nebo mikrotenovém sáčku a uložené v lednici. Bazalkové listy se dají také zamrazit, a to až na 3 měsíce, nejlepší variantou je bazalku rozmixovat s trochou vody či olivového oleje a zamrazit pomocí tvořítek na led.
Další odrůdy bazalky
Existuje opravdu mnoho evropských odrůd bazalky, základem všech je sladké teplé hřebíčkovo-anýzové aroma bazalky pravé. U jednotlivých odrůd převládají odlišné složky vůně, napři. ostře teplá u skupiny "ruffles", náznak peprnosti u bazalky nejmenší, anýzová u bazalky křehké. Některé svým názvem naznačují vůni a vzhled. Asijské bazalky jsou stejně početné jako ty evropské a dají se sehnat i ve specializovaných bylinkářských a asijských obchodech. Od bazalek pěstovaných na západě se chuťově liší díky jinému chemickému složení silic, převládajícími složkami vůně jsou methylchavikol s trochou eugenolu a malého množství kafru.
Léčivky na vaší zahradě: Proč je přestat likvidovat jako plevel?
Autor: Michaela Chylková