Zdravé bydlení

Která část domácnosti je rájem bakterií?

Alena Mrákotová
14.06.2010

Každá hospodyňka se snaží, aby měla domácnost co nejčistší. Není ale pravidlo, že co je na oko bez větších mechanických nečistot, je skutečně čisté. I v domácnostech s námi žije spousta nevítaných hostů a bakterií. Víte ale ve které části vašeho domova se jich nachází nejvíce? Jestliže sázíte na koupelnu a toaletu, musíme vás vyvést z omylu. Nejvíce bakterií se totiž vyskytuje v kuchyni.

Tak jako všude, i v domácím prostředí žijeme s nejrůznějšími druhy bakterií. Některé jsou neškodné, ale jiné by pro nás mohli znamenat jistá zdravotní rizika. V našich domácnostech se obvykle vyskytuje např. E. Coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumonia, Streptococcus a jiné.

Nejvíce bakterií se skutečně nachází asi v místnosti, kterou bychom za nejvíce kontaminovanou rozhodně nepovažovali.

Kuchyň

Do kuchyně se přinášejí potraviny rovnou z obchodů, kde se na samotných obalech vlivem manipulace při vybalování zboží, následného vložení do nákupního košíku a vyložení na pás obaly snadno kontaminují. Na potraviny pak sáhne ještě prodavač, který je v kontaktu s kupujícími a dotýká se bankovek, jež jsou též velkým zdrojem bakterií. Nakoupené zboží přivezeme domů a uložíme do spíží, komod či lednic, kde se bakterie dál mohou množit.

Lednice je rájem bakterií, proto je nutné o ni pravidelně pečovat a vymývat ji například octovým roztokem, který spolehlivě slouží jako přirozená dezinfekce.

Dalším rizikovým místem v kuchyních jsou prkénka na krájení - v nich se totiž mohou usazovat a množit bakterie, je třeba vyčlenit prkénko na zeleninu a na maso.

Ovšem největší množství bakterií se nachází v houbičce na nádobí a na kuchyňském dřezu. Houbička tvoří ideální prostředí pro život a množení bakterií - v houbičce je vlhko, teplo a zůstávají v ní zbytky jídla, používáte-li jednu houbičku zhruba týden, buďte si jisti, že v ní máte asi 1 milión bakterií, což je dokonce více než v odpadkovém koši.

Spousta lidí mění houbičky, až když se začínají rozpadat nebo zapáchají, to je ale špatně, dbejte skutečně na častou a pravidelnou výměnu houbiček. Řešením můžou být tzv. celulózové houbičky, které jsou vyrobeny ze 100% přírodního materiálu, rychle usychají, a snižují tak snadné množení bakterií.

V kuchyni by se měl rozhodně používat dezinfekční prostředek, ať už ve formě octového roztoku či speciálních dezinfekčních přípravků.

Klávesnice a mobilní telefony

Na klávesnici se nachází až 100 x více bakterií než na záchodovém prkénku. Mobil je v blízkém kontaktu s našimi ústy, kdy se vlivem kapénkové infekce mohou snadněji přenášet onemocnění.

Ložní prádlo, dětské hračky

Ložní prádlo by se mělo měnit alespoň jednou za týden. Bakteriím se v ložním prádlu opravdu daří - teplo a vlhko jsou pro ně ideální podmínky.

Také dětské hračky jsou obsypány spoustou nevítaných bakterií, děti jsou zvyklé hračky strkat do pusy, následně je pohodit na zem a opět strčit do úst. Hračky by se měly pravidelně dezinfikovat přípravkem k tomu určeným.

Koupelna

Uvádí se, že na 1 cm2 se vyskytuje až 50 000 bakterií, což je více než na prkénku od záchodu.

Jestliže se ve své koupelně setkáte s načervenalým povrchem ve sprchových koutech a vanách, mějte se na pozoru - tento povlak totiž způsobuje bakterie Sarratia marcescens, která může vyvolat infekci močových cest.

Záchod

Zní to překvapivě, ale na toaletě se bakterie drží opravdu v tom nejmenším množství. Je to ale dáno tím, že z obavy o největší výskyt bakterií, se o čistotu toalety staráme nejpečlivěji.

Bakterií se nikdy zcela nezbavíme, je však na nás, v jakém rozsahu jim dovolíme ovládnout naši domácnost. Při pravidelném a pečlivém úklidu se bakterií příliš obávat nemusíme.

 

Překvapilo vás, že je nejvíce bakterií v oblasti kuchyně?

 

 

Autor: Alena Mrákotová

Je přirozené běhat delší trasy?
Způsoby aplikace inzulinu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...

Víte, jaké hrozí komplikace při diabetu?
Cukrovka

Víte, jaké hrozí komplikace při diabetu?

31.08.2010

Diabetes mellitus je vážné onemocnění, které nemocnému do jisté míry změní způsob života. Udržení tohoto onemocnění v optimální rovnováze je velmi důležité, aby se zabránilo rozvoj ...