Zdravé bydlení

Domácí lékárnička

Pavlína Šourková
02.06.2010

Lékárnička je povinnou výbavou auta, neměla by však chybět ani v žádné domácnosti. A především tam, kde žijí děti, starší či nemocní lidé.

S drobným úrazem, bolestí hlavy či zvýšenou teplotou není nezbytné vyhledat lékaře, avšak ošetřit ránu, ztlumit bolest nebo snížit horečku je určitě potřeba. Abyste nemuseli v tu nejnevhodnější chvíli spěchat do lékárny, případně k doktorovi, je dobré mít správně vybavenou lékárničku doma.

Co má obsahovat domácí lékárnička?

  • teploměr - vhodný je digitální teploměr, který se může použít k měření teploty v podpaží i v zadečku - ocení v rodině s malými dětmi
  • roztok na dezinfekci kůže - stačí líh, na odřeniny roztok s jodem (Betadine - neštípe), případně peroxid vodíku, pokud spíše věříte bylinkám, pořiďte si Tea Tree
  • lék proti překyselení žaludku - soda bikarbona nebo různé léky na pálení žáhy (např. Rennie)
  • lék proti průjmu - živočišné uhlí (ale pozor, barví stolici do černa, a může tak překrýt krvácení do zažívacího traktu), vhodný je Smecta
  • lék na snížení teploty - paracetamol (Panadol, Paralen), ibuprofen (Ibalgin, Nurofen), acylpyrin (lze použít pouze u dospělých a dětí nad 15 let věku, o jeho užívání se raději poraďte s ošetřujícím lékařem), tyto léky působí také proti bolesti
  • léky na tlumení kašle (např. Silomat) a léky na odkašlávání (např. Mucosolvan)
  • léky k vypláchnutí očí - borová voda, popř. oční kapky Ophthalmo-Septonex
  • elastické obinadlo
  • balíček první pomoci, který má obsahovat: sterilní vatu, 2 sterilní obvazy, sterilní gázové čtverečky, polštářkové náplasti různých velikostí, spínací špendlíky, pinzetu, nůžky, gumové škrtidlo, trojcípý šátek, léky, které častěji či pravidelně užívají členové domácnosti

Rady pro užívání lékárničky

Lékárničku umístěte do uzamykatelné skříňky v suchu a mimo dosah dětí.

Minimálně 2x ročně lékárničku kontrolujte a vyřaďte léky s prošlou dobou použitelnosti (expirace) - ty pak odneste do lékárny, kde mají sběrné kontejnery.

Léky rovnejte tak, abyste ihned věděli, kde který máte. Pořádek se vyplatí, protože v akutní situaci se díku němu v lékárničce zorientují i ti, kteří do ní téměř nenahlížejí.

Vždy čtěte pozorně příbalové letáčky, abyste si byli jisti dávkou podaného léku (po delší době si na správné dávkování nemusíte vzpomenout).

Doporučujeme na vnitřní stranu dvířek vypsat seznam potřebných telefonních čísel (záchranná služba, ošetřující dětský lékař, praktický lékař pro dospělé, pohotovostní lékařské služba).

V lékárničce můžete mít na viditelném místě brožuru s návody k první pomoci. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit.

Pokud použijete některý z nástrojů z lékárničky, ihned ho umyjte, dezinfikujte a uložte zpět na místo.

Vše kupujte v malém množství, ale vždy si všímejte data expirace, abyste nekoupili přípravek, kterému brzy skončí záruční lhůta.

 

Máte doma lékárničku? Kontrolujete ji pravidelně? Co vaše lékárnička obsahuje?

Autor: Pavlína Šourková

Nepříjemné mykózy. Víme jak na ně!
Léto, sandálky a rozpraskané paty, tak to ne!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.