Zelí plné vitamínů
Máme tu počasí, které nahrává chřipkám, virózám, kašlům, rýmám, nachlazením a dalším, ať už virovým nebo bakteriálním nemocem. Mlhy, teplota kolem nuly, ledový vítr… Jak se bránit? To je věčná otázka a každý máme svůj osvědčený recept. Ale víte, jaké blahodárné účinky na náš organismus má obyčejné kysané zelí?
Jak vzniká kysané zelí
Když do keramické nádoby najemno nakrájíme či nakrouháme bílé hlávkové zelí, přidáme cibuli, sůl, bobkový list, kmín, pepř, křen, jablko a případně kopr, pořádně napěchujeme a zamezíme přístupu vzduchu, pak necháme zelí kvasit.
Recept jistě znáte od příbuzných nebo si ho můžete najít na internetu. Kvasit budou cukry obsažené v zelí, a díky tomuto kvašení vznikne kyselina mléčná, které vděčíme za charakteristickou chuť kysaného zelí.
Proč je kysané zelí zdravé
Obsah vitamínu C je díky činnosti bakterií mléčného kvašení v kysaném zelí vyšší než v čerstvém. Pouhých 20 dkg kysaného zelí pokryje doporučenou denní potřebu vitamínu C. Toto vysoké množství vitamínu C umožňuje bojovat proti únavě a také zvyšuje imunitu organismu a posiluje ho proti infekcím.
Díky obsahu vitamínu B12 je vhodný pro správnou činnost nervové soustavy a udává se jako podpůrný prostředek proti stresu a depresím.
Další vitamíny, které najdeme v obyčejném kysaném zelí:
- draslík
- železo
- vápník
- zinek
- hořčík
- fluor
- enzymy
Kysané zelí také pomáhá snižovat krevní tlak a podporuje tvorbu krve a hormonů, aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Taktéž podporuje látkovou výměnu a má odvodňující účinek, s čímž souvisí i ten fakt, že kysané zelí umožňuje lepší a rychlejší odstraňování odpadních látek z těla.
Účinky i proti rakovině
Kysané zelí je naprosto jednoduchý, levný a obyčejný lék nejen proti chřipce, ale má významné obranné schopnosti i proti mnohem vážnějším chorobám, jako je rakovina plic, jater, tlustého střeva a prsu. Látky zabraňující nádorovému bujení neobsahuje čerstvá hlávka zelí, ale právě až zelí kysané – a to právě díky mléčnému kvašení.
Tepelná úprava zelí škodí
Pokud si myslíte, že si uvaříte vepřo-knedlo-zelo z kysaného zelí a uděláte tak něco pro svoje zdraví, mýlíte se! Všechny pozitivní účinky, které zde byly vypsány, platí pouze v tom případě, že se jedná o kysané zelí nijak neupravované. Ani syrové nemá na náš organismu tak dobrý vliv.
Neopomínejme proto buď si sami zelí naložit, nebo prostě zajít do obchodu a balíček kysaného zelí si koupit a konzumovat ho jako přílohu nebo jako samostatnou pochutinu. Naše tělo nám bude vděčné!
Autor: Jitka Suchánková