Umělá sladidla
V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s reklamami, které nás seznamují s různými doplňky nebo náhražkami stravy.
V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě - v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s reklamami, které nás seznamují s různými doplňky nebo náhražkami stravy. Ale co jsou to vlastně náhradní sladidla? Pro koho jsou určena? Kdo by se jich měl vyvarovat? Jaké výhody přináší? Vyplatí se číst si pečlivě složení výrobků na zadní straně? Pokud máte zkušenosti s náhradními sladidly, o které byste se chtěli podělit, budeme rádi, když nám napíšete!
Umělá náhradní sladidla jsou již dlouhou dobu předmětem sporů odborníků. Jaké jsou však výsledky výzkumů? Nejednoznačné. Stále se vedou diskuze, zda jsou zdravotně nezávadné či nikoliv. I rafinovaný cukr se stal tématem kritiky.
Co je vlastně náhradní sladidlo?
Jde o náhražku cukru, která se přidává do potravin. Dosáhne se zpravidla většího chuťového efektu, který je provázen menším množstvím energie než u cukru. Sladidla můžeme dělit na přírodní a umělá (syntetická). Většinou se však setkáváme s druhou skupinou sladidel. Mezi přirozená sladidla lze zahrnout sorbitol (E420) a xylitol (E967), mezi umělá cyklamát, aspartam a sacharin. S umělými sladidly se setkáváme v „light" potravinách, žvýkačkách nebo limonádách.
V čem je jejich důležitost?
V současné době vzrůstá počet lidí, kteří trpí diabetem. Dále lidé více kupují potraviny, které nemají vysoký obsah využitelné energie. Mnozí odborníci tvrdí, že některá náhradní sladidla můžeme označit za riziková. V čem tkví jejich nebezpečí? U senzitivnějších lidí mohou vyvolat alergické reakce, průjmy nebo i migrény. Existují země, které zakázaly používat cyklamáty. Oblíbeným náhradním sladidlem je sacharin. Žádná výrazná nebezpečí či rizika nebyla při jeho dlouhodobém užívání prokázána. Zato aspartam je nestabilní při nízké hodnotě ph a vysoké teplotě.
Náhradní sladidla jsou chuťově přijatelná. Jejich zdravotní nezávadnost je ukotvena v zákonech o potravinách. Jedná se tedy o přídatné látky (aditiva), dodávají sladkou chuť, nepatří mezi disacharidy a monosacharidy. Je pevně dáno, ve kterých potravinách je jejich přítomnost povolena a v jakém množství.
Není třeba bát se nebo vyhýbat se náhradním sladidlům, mají mnoho kladných aspektů pro zdravý životní styl. Naše nařízení jsou již v souladu s předpisy EU.
Jsou náhradní sladidla vhodná pro děti?
Často bývá zpochybňováno, zda jsou umělá sladidla určena i pro ty nejmenší ve školním věku. Můžeme říci, že veškeré výrobky, které schválilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky, jsou zdravotně nezávadné, nemají tedy žádný negativní vliv ani na zdraví dětí. Například aspartam se nesmí používat ve školních jídelnách ve výrobcích, které jsou tepelně upravovány, neboť ztrácí sladivost. Podle vyjádření Ministerstva zdravotnictví vždy závisí na konkrétním jídelním plánu, důležité je, aby v konečném efektu měly děti dostatek cukrů.
Obecně platí, že náhradních sladidel je zbytečné se obávat. Měli bychom se spíše naučit využívat jejich významných kladných vlastností, ať už chceme s jejich pomocí docílit snížení energetické hodnoty, nebo je užíváme právě při diabetu.
Autor: Kamila Menšíková