Zdravá výživa

Proč jíst celozrnné pečivo?

Veronika Tůmová
22.02.2013

Celozrnné pečivo obsahuje mouku s obsahem rozemletých celých zrn, tedy i s jejich vnějšími obaly, nad rozdíl od mouky bílé, která je tvořena jen z jejich vnitřních částí. Tím je bílé pečivo lehčeji stravitelné, ale jeho biologická hodnota je nižší než u celozrnných výrobků.

Zrna i se svou obalovou vrstvou obsahují značné množství bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálních látek, a tuků, převážně esenciálních mastných kyselin.

Proč je celozrnné pečivo zdravější?

Z výše zmíněného vyplývá, že celozrnné pečivo, tedy pečivo opravdu vyrobené z celozrnné mouky, je pro nás výživnější a hodnotnější. Navíc má nižší glykemický index, díky čemuž se cítíme déle zasycení.

Strava bohatá na vlákninu, do které celozrnné pečivo patří, má velký význam nejen při snaze o zdravé hubnutí, ale také příznivě působí na organismy oslabené onemocněními cév, srdce, rakovinou tlustého střeva nebo při cukrovce. Pomáhá při zažívání a při pročišťování střevní mikroflóry, snižuje také hladinu cholesterolu.

Nevýhodou oproti bílému pečivu je nižší trvanlivost celozrnného pečiva a tendence žluknutí tuku v něm obsaženém.

Celozrnné pečivo a müsli v jídelníčku dětí

Celozrnné pečivo není vhodné pro děti zhruba do deseti let věku, jejich zažívací systém není ještě přizpůsoben k efektivnímu zpracování většího množství vlákniny, a proto se zařazuje do jídelníčku až v pozdějším věku.

Co se týče dětmi oblíbených snídaňových cereálií nebo müsli, je třeba pečlivě vybírat, jaké koupíte. Z cereálií (obilovin) dejte přednost směsím vloček a sušeného ovoce.

Cereálie by neměly obsahovat přídavky cukru, melasy nebo být upravené předsmažením apod. Vyhněte se barevným a různě nafukovaným tvarům, polštářkům, ochuceným a značně přesoleným cornflakes. Stejně tak různé druhy zapékaných müsli nejsou vhodné pro skutečně zdravou výživu, daleko hodnotnější je müsli pražené, připravené bez smažení na oleji.

Obarvené pečivo

Bílé, obarvené pečivo bývá často zaměňováno za pečivo celozrnné, se skutečnými nutričními hodnotami, je proto třeba i nákupu pečiva věnovat pozornost a sledovat jeho popis či označení na obalech. K obarvení běžného pečiva z bílé mouky se používá např. karamel, který může dodat pečivu zdravý, celozrnný vzhled, na vitamínech a dalších prospěšných látkách mu však nepřidá.

Ani celozrnné pečivo, zdravé müsli nebo cereálie by však neměly tvořit podstatnou část našeho jídelníčku, ale pouze jej v rozumném množství obohacovat. I tady totiž platí pravidlo, že všeho moc škodí.

Nadmíra vlákniny, a tedy i celozrnných výrobků, např. v kombinaci s dalšími potravinami s vysokým obsahem vlákniny, nám může naopak způsobit zažívací potíže a bránit například správnému vstřebávání důležitých, tělu prospěšných látek, především vápníku a železa.

Autor: Veronika Tůmová

Nadýmání a zácpa v těhotenství
Síla myšlenky a náhody

Další články

Jak se zbavit přecitlivělosti zubů ?
Zuby

Jak se zbavit přecitlivělosti zubů ?

15.02.2013

Trápí vás nepříjemný pocit nebo dokonce nesnesitelná, bodavá bolest zubů, kdykoliv se napijete nebo zakousnete do horkého či studeného? Pak je vaším problémem citlivost zubů, která ...