Omega 3 mastné kyseliny
Bez omega 3 mastných kyselin se naše tělo neobejde. Lidský organismus si tyto esenciální oleje neumí vytvořit a je nezbytné mu je dodávat potravou. Pokud v těle chybí tyto oleje, zvyšuje se riziko zdravotních problémů. Hrozí nám mozková mrtvice, infarkt, astma, vysoký krevní tlak a dokonce i deprese.
O omega 3 mastné kyseliny se začali vědci zajímat, když si všimli, že Eskymáci (grónští Inuité), jejichž stravu tvoří hlavně tučné tulení, rybí a velrybí maso, trpí velmi vzácně revmatoidní artritidou a kardiovaskulárními onemocněními. Zjistili, že všechny tyto potraviny mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin.
Omega 3 mastné kyseliny mohou být živočišného i rostlinného původu. Do skupiny živočišného původu patří kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). Tyto kyseliny se nacházejí v hojné míře v rybách chladných vod - lososech, makrelách, čerstvém tuňáku, sardinkách a tresčích játrech.
Rostlinného původu je kyselina alfa-linoleová (ALA), kterou najdeme ve lněném a dýňovém semínku nebo oleji z nich. Tuto kyselinu můžeme najít v řepkovém nebo panenském olivovém oleji a v tmavé, listové zelenině.
Pozitivní účinky na zdraví
Všechny esenciální mastné kyseliny působí preventivně při nemocech srdce a cév. Snižují rizika nádorových onemocnění, infarktu, mozkové mrtvice, potlačují zánětlivé procesy v těle, hladinu cholesterolu v krvi, čímž brání ucpávání cév a výskytu vysokého krevního tlaku. Dále zlepšují psychický stav, paměť a imunitu. Zároveň působí jako antioxidanty a podporují usazování vápníku v kostech.
Ve zralém věku omega 3 mastné kyseliny účinně předcházejí výskytu Alzheimerovy nemoci a dalších stavů předčasné senility. Pomáhají bojovat s astmatem, bušením srdce, dnou, depresemi, schizofrenií, různými kožními onemocněními, potížemi s prostatou, onemocněním střev a s mnoha dalšími nejen civilizačními zdravotními problémy.
Strava obsahující omega kyseliny
Měli bychom si dát k jídlu alespoň dvakrát týdně rybu nebo mořské plody. Nejlepší z ryb je losos, makrela, tuňák, sumec, pstruh. Místo slunečnicového oleje bychom měli používat řepkový a do salátů panenský olivový, lněný nebo dýňový olej. Denně sníst hrst nepražených a nesolených oříšků – makadamové, kešu, para, vlašské, lískové - a semínek - lněné, dýňové, konopné.
Příznaky nedostatku omega mastných kyselin
- Únava
- Suchá pokožka
- Lámavé nehty a vlasy
- Zácpa
- Časté nachlazení
- Deprese
- Bolesti kloubů
Autor: Milena Mocková