Zdravá výživa

Koření a jeho účinky

Magdalena Šalamounová
03.09.2011

Koření je velmi důležitou součástí pokrmů, protože jim dodává charakteristickou chuť a vůni. Ale nejen to! Koření má také své léčebné účinky, které podporují naše tělesné i duševní zdraví. Vůně koření se už odpradávna používá také v aromaterapii.

Koření v minulosti

Některé bylinky se k dochucování pokrmů začaly používat pravděpodobně už před 50 000 lety, avšak první zmínky o jejich užití jsou až z období neolitu, kdy se kořenilo hlavně kmínem a mákem.

Písemné záznamy o použití koření pocházejí ze staré Číny a také z Egypta, kde se používal zejména anýz, hořčice, kmín, koriandr, máta, pelyněk, skořice, fenykl, šafrán, tymián, kardamon, pepř a muškátový květ.

Základní druhy koření

Bazalka: působí hlavně na nervový systém a také na soustředění, používá se také při bolestech v krku, hlavy a při zažívacích potížích. Ovlivňuje činnost hladkého svalstva, povzbuzuje činnost trávicích orgánů a celkově zlepšuje metabolismus. Má i dezinfekční a antibiotické účinky.

Fenykl: podporuje zažívání a také působí při nadýmání nebo zácpě. Používá se proti celulitidě a nadváze a je výborný na osvěžení dechu.

Hřebíček: má antiseptické, dezinfekční a místně znecitlivující účinky, je uklidňující na žaludek a také má výrazně zklidňující účinky na bolesti zubů.

Kmín: usnadňuje zažívání a zmírňuje křeče ve střevech a také menstruační bolesti a obecně podporuje chuť k jídlu.

Koriandr: působí blahodárně na psychiku, má uvolňující a dezinfekční účinky, pomáhá rozpouštět hleny, mírní křeče a podporuje chuť k jídlu. Používá se také na kožní vředy.

Majoránka: je vynikající jak na vaření, tak v podobě čaje. Používá se proti nespavosti a také má protizánětlivé účinky při kašli a zánětu průdušek. V podobě čaje výrazně tlumí menstruační bolesti.

Pepř: je močopudný, urychluje vylučování toxických látek a podporuje chuť k jídlu. Příznivě působí také na činnost srdce a pohlavních orgánů a pomáhá snižovat horečku.

Petržel: čistí krev, je vynikající na zažívání, upravuje menstruační cyklus a pokud se žvýká čerstvá, působí proti zápachu z úst. Je také důležitá pro dobrý stav zraku, sliznic, pokožky, nehtů, vlasů, kostí a krve.

Saturejka: napomáhá proti nadýmání, podporuje zažívání a zastavuje průjem. Léčí záněty žaludku a tenkého střeva.

Skořice: zvýrazňuje chuť jídel a nápojů, je to přírodní antiseptikum, podporuje krevní oběh a zažívání a potvrzeny byly i její antidiabetické účinky. Působí též preventivně proti rakovině.

Šalvěj: stimuluje zažívání, zmírňuje křeče, snižuje pocení a tvorbu slin, zastavuje průjem a má desinfekční účinky. Ve vysokých dávkách však působí toxicky.

Tymián: je vhodný při depresích, působí proti nadýmání a křečích, má velice dobré antiseptické účinky a při rozprášení ve vzduchu zamezuje šíření infekčních chorob. Je účinný také proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům.

Zázvor: o zázvoru se tvrdí, že je silné afrodiziakum, je hojně užíván v čínském lékařství, dodává energii, podporuje chuť k jídlu, je vynikající při nachlazení a nevolnosti.

Nákup a skladování koření

Abychom zaručili, že bude mít koření správný účinek a zachová si své aroma, mělo by se dodržovat několik zásad:

  • Koření skladujeme v neprodyšných nádobách, nejlépe kořenkách, ze kterých nevyprchá aroma.
  • Koření nakupujeme pokud možno vcelku, nedrcené a nemleté.
  • Koření drtíme, meleme či strouháme těsně před použitím – tím docílíme plné chuti a vůně koření.

Autor: Magdalena Šalamounová

Jak se z přírody vrátit bez klíštěte
Zelený čaj - malý zázrak

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Jemné vlasy – trápení mnoha žen
Vlasy

Jemné vlasy – trápení mnoha žen

05.09.2011

Proč jsou moje vlasy tenké a slabé? Proč se obtížně upravují a většinou se zdá, že si dělají, co chtějí? Proč elektrizují a vypadají ochable a jsou bez lesku? Proč se mi tak často ...

Tuberkulóza kdysi a dnes
Tuberkulóza

Tuberkulóza kdysi a dnes

31.08.2011

Tuberkulóza byla kdysi velmi rozšířená a obávaná smrtelná nemoc, které padly za oběť řady lidí z různých, převážně však slabších sociálních skupin. Dnes považujeme tuberkulózu u ná ...