Koření a jeho účinky
Koření je velmi důležitou součástí pokrmů, protože jim dodává charakteristickou chuť a vůni. Ale nejen to! Koření má také své léčebné účinky, které podporují naše tělesné i duševní zdraví. Vůně koření se už odpradávna používá také v aromaterapii.
Koření v minulosti
Některé bylinky se k dochucování pokrmů začaly používat pravděpodobně už před 50 000 lety, avšak první zmínky o jejich užití jsou až z období neolitu, kdy se kořenilo hlavně kmínem a mákem.
Písemné záznamy o použití koření pocházejí ze staré Číny a také z Egypta, kde se používal zejména anýz, hořčice, kmín, koriandr, máta, pelyněk, skořice, fenykl, šafrán, tymián, kardamon, pepř a muškátový květ.
Základní druhy koření
Bazalka: působí hlavně na nervový systém a také na soustředění, používá se také při bolestech v krku, hlavy a při zažívacích potížích. Ovlivňuje činnost hladkého svalstva, povzbuzuje činnost trávicích orgánů a celkově zlepšuje metabolismus. Má i dezinfekční a antibiotické účinky.
Fenykl: podporuje zažívání a také působí při nadýmání nebo zácpě. Používá se proti celulitidě a nadváze a je výborný na osvěžení dechu.
Hřebíček: má antiseptické, dezinfekční a místně znecitlivující účinky, je uklidňující na žaludek a také má výrazně zklidňující účinky na bolesti zubů.
Kmín: usnadňuje zažívání a zmírňuje křeče ve střevech a také menstruační bolesti a obecně podporuje chuť k jídlu.
Koriandr: působí blahodárně na psychiku, má uvolňující a dezinfekční účinky, pomáhá rozpouštět hleny, mírní křeče a podporuje chuť k jídlu. Používá se také na kožní vředy.
Majoránka: je vynikající jak na vaření, tak v podobě čaje. Používá se proti nespavosti a také má protizánětlivé účinky při kašli a zánětu průdušek. V podobě čaje výrazně tlumí menstruační bolesti.
Pepř: je močopudný, urychluje vylučování toxických látek a podporuje chuť k jídlu. Příznivě působí také na činnost srdce a pohlavních orgánů a pomáhá snižovat horečku.
Petržel: čistí krev, je vynikající na zažívání, upravuje menstruační cyklus a pokud se žvýká čerstvá, působí proti zápachu z úst. Je také důležitá pro dobrý stav zraku, sliznic, pokožky, nehtů, vlasů, kostí a krve.
Saturejka: napomáhá proti nadýmání, podporuje zažívání a zastavuje průjem. Léčí záněty žaludku a tenkého střeva.
Skořice: zvýrazňuje chuť jídel a nápojů, je to přírodní antiseptikum, podporuje krevní oběh a zažívání a potvrzeny byly i její antidiabetické účinky. Působí též preventivně proti rakovině.
Šalvěj: stimuluje zažívání, zmírňuje křeče, snižuje pocení a tvorbu slin, zastavuje průjem a má desinfekční účinky. Ve vysokých dávkách však působí toxicky.
Tymián: je vhodný při depresích, působí proti nadýmání a křečích, má velice dobré antiseptické účinky a při rozprášení ve vzduchu zamezuje šíření infekčních chorob. Je účinný také proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům.
Zázvor: o zázvoru se tvrdí, že je silné afrodiziakum, je hojně užíván v čínském lékařství, dodává energii, podporuje chuť k jídlu, je vynikající při nachlazení a nevolnosti.
Nákup a skladování koření
Abychom zaručili, že bude mít koření správný účinek a zachová si své aroma, mělo by se dodržovat několik zásad:
- Koření skladujeme v neprodyšných nádobách, nejlépe kořenkách, ze kterých nevyprchá aroma.
- Koření nakupujeme pokud možno vcelku, nedrcené a nemleté.
- Koření drtíme, meleme či strouháme těsně před použitím – tím docílíme plné chuti a vůně koření.
Autor: Magdalena Šalamounová