„Éčka“ - číhající nebezpečí potravin?
Taky jste se již podívali na obal určité potraviny a zděsili se nad seznamem všech obsažených „éček“? Máte však představu, co konkrétně se pod uvedenými symboly skrývá a jakou mají funkci? Mezi lidmi je rozšířený mýtus, že veškerá éčka jsou škodlivá, ale při bližším pohledu zjistíme, že tomu tak není.
Správně se éčkům říká přídatné látky a obecně slouží ke zlepšování vlastností potravin. Mohou být dobré k tomu, aby nám potraviny více chutnaly, déle vydržely či byly barevnější. Hlavním důvodem použití je zlevnění a zjednodušení výroby potravin. Databáze všech éček je přístupná na internetu a vy si zde můžete vyhledat, co se pod daným označením skrývá za látku, jaký je její účel v potravině a jaké může mít účinky na lidské zdraví. Tyto látky je možné rozdělit do několika kategorií dle jejich funkce.
Barviva (E1..)
Je zřejmé, že tyto látky jsou do potravin dodávány pro vylepšení barvy. Výrobci jsou si velmi dobře vědomi toho, že barva často utváří první dojem spotřebitele. Jen málokdo by uvěřil např. obsahu jahod v jogurtu bílé barvy a dal mu přednost před krásně červeným. Barviva můžeme nalézt snad ve všech potravinách, neužívají se např. v mléku, medu či masu, kde je jejich užití dokonce zakázáno.
Konzervační látky (E2..)
Jejich hlavní funkcí je uchovat potraviny tak, aby se nekazily. O jejich vlivu na lidské zdraví se však vedou diskuse a existuje zde podezření na jejich rakovinotvorné účinky (konkrétně u kyseliny benzoové). Pokud je chcete ve stravě omezit, máte samozřejmě na výběr. Můžete si vybrat výrobek kvalitnější, i když si zřejmě budete muset připlatit.
Antioxidanty (E3..)
Díky těmto látkám je v potravinách zpomalen oxidační proces, který způsobuje žluknutí tuků a barevné změny potravin.
Emulgátory a stabilizátory (E4..)
Ty napomáhají smísení látek, které by za jiných okolností slučitelné nebyly. Vyskytují se např. v majonézách či margarínech. U pekařských výrobků mohou emulgátory usnadnit výrobu a způsobí to, že výsledný výrobek má větší objem. Problematickým je fakt, že výrobky s jejich obsahem se mohou zdát lepší, než ve skutečnosti jsou.
Vonné a chuťové látky (E6..)
Látky chuťové jsou schopné vrátit chuť potravinám, které ji během výrobního procesu ztratily. Zesilovače chuti se nejčastěji objevují ve slaných pochoutkách, lupíncích a brambůrkách nebo hotových jídlech. Nejpoužívanějším zástupcem skupiny je nechvalně známý glutaman sodný, který se hojně používá v sojových omáčkách. Mezi další látky lze uvést kyselinu guanylovou a její soli, kyselinu inosinovou a některá sladidla.
Samozřejmě je obsah přídatných látek hlídán a může se v jednom výrobku vyskytovat jen takové množství, které zdraví člověka nepoškodí. To sice na první dojem působí příznivě, avšak situace není tak snadná. Pokud v hojné míře konzumujete potraviny plné éček, dostanete jich do sebe zaručeně víc, než je zdrávo. A jaké mohou být následky? Uváděny bývají alergie, kožní či neurologické potíže. V souvislosti s alergiemi se často hovoří o potravinářských azobarvivech, benzoanech a siřičitanech. Některá aditiva mohou vyvolávat okamžité reakce jako třeba průjem či nevolnost. Problém vzniká také u dětí, které mohou snadněji překročit bezpečnou dávku těchto látek. Spekulováno bývá o spojitosti konzumace přídatných látek s dětskou hyperaktivitou, avšak zatím to prokázáno nebylo.
A jaký názor na éčka máte vy?
Autor: Michaela Holá