Dělená strava
Dělená strava není pravá dieta. Jedná se o rozdělení potravin v jídelníčku dle různých kritérií tak, aby byla větší možnost hubnutí a očištění se od škodlivých látek. S úpravou skladby jídelníčku souvisí i celková proměna životního stylu. Americký lékař William Hay se zabýval myšlenkou, že špatné složení stravy může být příčinou celkové únavy a nedostatku energie. Výsledkem těchto úvah bylo právě navržení dělené stravy jako optimálního stravovacího režimu.
Zásady dělené stravy
Při dělené stravě jsou potraviny rozčleněny do tří skupin. Základním důvodem rozdělení je odlišnost při trávení těchto druhů potravin. První skupinu lze nazvat jako bílkoviny a jsou zde zastoupené potraviny, které potřebují při svém trávení kyselé prostředí (nízké pH). Naopak potraviny ze druhé skupiny potřebují prostředí zásadité (vysoké pH) a můžeme je označit jako sacharidy. Tyto dvě skupiny potravin není vhodné konzumovat současně, jelikož pak v těle není umožněn jejich optimální rozklad. Třetí skupinu – neutrální potraviny lze konzumovat libovolně se skupinami předchozími či samostatně. Vždy je důležité dodržovat pitný režim.
Potraviny v jednotlivých skupinách
- První skupina - bílkoviny: drůbeží, sojové, skopové, telecí maso, ryby, vejce, sýry, jiné mléčné výrobky, citrusy, jablka, hrušky, broskve, meruňky, exotické ovoce, jahody, maliny, bílé a červené víno, ovocné čaje
- Druhá skupina - sacharidy: brambory, kapusta, kukuřice, banány, fíky, hroznové víno, datle a sušené ovoce, výrobky z celozrnného obilí, sladké sirupy, šťávy, pivo
- Třetí skupina - neutrální potraviny: uzené maso, jogurty, smetana, tvaroh, kefír, tučné mléko, červené a bílé zelí, kukuřice, okurky, mrkev, paprika, špenát, hlávkový salát, cukety, kapusta, mrkev, kedluben, ořechy, houby, bylinkové čaje
Způsoby střídání potravin z různých skupin se různí. Obvykle se uvádí pravidlo, že je vhodné jíst po celý den potraviny výhradně první či druhé skupiny a k nim přidávat libovolně potraviny neutrální. Dny by se měly střídat. Někdy se základní princip dělené stravy vykládá i tak, že stačí potraviny odlišovat jen v rámci jednoho jídla.
Příprava na dělenou stravu
Před přechodem na dělenou stravu je vhodné své tělo na změnu připravit. Než se tedy rozhodnete přistoupit na změny stravovacích návyků, dopřejte si alespoň jeden den, kdy budete konzumovat převážně ovoce či zeleninu. Na internetu je již dnes k dohledání více receptů, jaká jídla lze dle zásad dělené stravy připravit, či zde najdete konkrétní ukázky toho, jak ideálně sestavit jídla v průběhu celého dne.
Efekt dělené stravy
Samozřejmě jsou lidi, kteří si nemohou princip dělené stravy vynachválit, někdo jí na chuť zase nemůže zdaleka přijít. Skutečností však zůstává, že vás takovéto stravování donutí k zamyšlení nad konzumovanými potravinami a k přehodnocení svého typického jídelníčku. Stejně tak vás přiměje ke konzumaci většího množství zeleniny.
Vyzkoušeli jste dělenou stravu? Pocítili jste nějaké pozitivní účinky?
Autor: Michaela Holá