Bazalka v kuchyni - pro zdraví, krásu a lepší sex
Svěže zelená, s výraznou vůní, chutná a zdravá – bazalka. Kdo by ji neznal? Patří k oblíbeným letním bylinkám, které si rádi pěstujeme doma na oknech, abychom se mohli kochat jejich půvabem i vůní a aby zpestřily i naše lehké, zdravé, letní pokrmy.
Bazalka je známé a mnoha vlastnostmi zajímavé letní koření, je široce využívaná v kuchyni a také v kosmetice. Bazalka obsahuje široké spektrum látek, které podporují trávení, fungují proti stresu, usnadňují vykašlávání nebo podporují chuť k jídlu.
Bazalka pro labužníky
Popularita bazalky u nás vzrostla s oblibou italské kuchyně, je totiž její nedílnou součástí. Její silné aroma, zajímavá nevšední chuť a sytě zelená barva dokáže udělat na talíři zázraky. Je výborná v kombinaci s rajčaty, např. do rajčatové polévky se zakysanou smetanou, do salátů, těstovin, ale i k masu a do omáček.
Díky výše zmíněným účinkům je výborná pro zlehčení a lepší strávení hutných, těžkých a tučných jídel. Můžete jí také ozdobit letní nápoje či koktejly, je skvělá pro zvýraznění a zpestření každé, i sebefádnější polévky.
Velmi oblíbené je bazalkové pesto – směs bazalky, česneku, piniových oříšků, olivového oleje, soli a parmezánu, které je vhodné k ochucení mnoha pokrmů a dá se dobře skladovat i do zásoby. Bazalka tak oslovila i obohatila českou kuchyni a pro mnohé gurmány je nepostradatelná.
Bazalka léčí i zkrášluje
Bazalka stimuluje náš metabolismus, tvorbu žluče a funkci žaludku. Pomáhá při střevních potížích, při nadýmání a katarech, ale i při projevech úzkosti, bolestech hlavy a nervových potížích.
Je vhodným doplňkem stravy při léčbě nachlazení, chřipky, při bolestech v krku, kašli, ale také při zánětech dásní. Odvar z bazalky můžeme pít jako léčivý čaj, kloktat nebo také inhalovat.
Díky silnému aroma odpuzuje bazalka hmyz a dá se použít i jako přírodní repelent bez chemikálií. Využívá se také v kosmetice - bazalková napařovací lázeň na obličej zklidní podrážděnou pokožku, doporučuje se zejména před spaním.
Její odvar je vhodný také jako vlasová voda. Vyživuje pokožku a zabraňuje vypadávání vlasů. Díky obsahu éterických olejů je bazalka významná i pro aromaterapii.
Podporuje prý také činnost pohlavních orgánů a v důsledku toho ji můžeme řadit mezi přírodní afrodiziaka. Neměla by proto chybět na stole při romantické večeři ve dvou.
Bylinka s chutí, vůní i barvou léta
Bazalka se pyšní řadou variant, které se liší tvary, barvou, ale i chuťovými vlastnostmi a vůní. Při pěstování mějte na paměti, že potřebuje slunce, teplo a hodně vody. Nejchutnější částí rostliny jsou mladé listy, jejichž růst podpoříme zastřiháváním kvetoucích výhonů.
Pokud si chcete bazalku uchovat, nasekané listy bazalky můžete konzervovat v panenském olivovém oleji, vhodné je i zmrazování. Sušením se mění a ochuzuje její typické aroma.
Autor: Veronika Tůmová