6 dobrých důvodů, proč si zamilovat brusinky!
Že jste těmto malým červeným bobulím nikdy nepřišli na chuť? Že nemáte potíže s močovým ústrojím a tudíž vám jen těžko budou přínosem? Brusinky ale dokážou daleko víc, a my, jak název napovídá, známe nejméně šest dobrých důvodů, proč se jimi začít zabývat.
Brusinky jsou řadou odborníků na zdravou výživu považovány za superpotravinu, a to díky jejich skvělému nutričnímu profilu i zdravotním účinkům. Kromě známých pozitiv ohledně močového ústrojí pomáhají například i při hubnutí a prospívají našemu srdci. Brusinkový džus, brusinková omáčka k masu, brusinkové čaje, marmelády či dezerty? Dopřávat si je můžeme na jakýkoliv způsob. O jejich blahodárném účinku na naše zdraví navíc věděli už domorodí Američané!
Velká síla v malých plodech
Brusinky jsou drobné bobule červené barvy velikostí podobné jeřabinám, mají vynikající kyselou chuť a rostou na keřících s názvem brusnice brusinka, původem ze skandinávských zemí na severu Evropy. Jsou blízké příbuzné borůvek a dalších brusnic, jako je například klikva - kanadská či americká brusinka. Už v 17. století se vědělo, že brusinky tiší žaludeční potíže, léčí játra, nemoci krevního oběhu či nádorová onemocnění. Brusinky se vyznačují velkým množstvím důležitých živin, jsou bohaté na vitamíny, minerály, mají blahodárný vliv na imunitní systém a antioxidační účinky. Na brusinky obvykle přijde řada v souvislosti se zánětem močového měchýře, snižují totiž riziko tohoto bolestivého onemocnění, které trápí hlavně ženy. Mluví se však o nich také jako o prevenci proti některým typům rakoviny, dále pak zlepšují funkci imunitního systému a snižují krevní tlak. Obsahují vitamíny A, C a E, přínosnou vlákninu, ale i železo, vápník a draslík.
Brusinky a močové ústrojí
Brusinka působí sama o sobě močopudně a je známá především pro své desinfekční účinky na močové ústrojí. Působí protizánětlivě a můžete ji tak začít zahrnovat do jídelníčku i jako prevenci proti zánětům močové trubice, močového měchýře či močových cest. V brusinkách obsažená kyselina elegiková ničí bakterie způsobující urologická onemocnění. Brusinky obsahují také látky zvané proanthokyanidiny, které mají schopnost vázat se na bakterie a zabránit jim v přilnutí ke stěnám močových cest. U toho však platí jedna zásada - hodně pít. Jedině tak budou všechny škodlivé bakterie z těla vyplaveny. Jedna americká studie dokládá, že dvě sklenice brusinkového džusu denně snižují riziko infekcí močových cest, u těhotných žen pak dokonce až o 41 %. Doporučuje se také například čaj s brusinkových listů.
Stravou a bylinkami proti zánětům močových cest
Brusinky proti zubnímu kazu
Stejným a vysoce desinfekčním způsobem účinkují brusinky na ústní dutinu, dalším prokázaným přínosem brusinek je tak zamezení tvorby zubního kazu. Výtažek s brusinek se používá i do některých zubních past, chrání totiž zuby před působením bakterií a zabraňuje tak tvorbě plaku a zubního kamene.
Brusinky jako podpora léčby diabetu
Jako podpůrný prostředek je možné brusinku využít při léčbě diabetu, jelikož přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi. Přidává se i do čajových směsí pro diabetiky a dobře poslouží i při potížích se žlučníkem či proti průjmům.
Brusinky proti rakovině
Některé výzkumy ukazují, že brusinky zpomalují postup nádorů prostaty, jater, vaječníků, prsou a tlustého střeva. Výzkumy ukazující na schopnost potlačení růstu nádorových buněk díky látkám obsažených v brusinkách vyvolávají vekou pozornost, stále je však zapotřebí další a podrobnější výzkum, aby výsledky byly zcela jednoznačné.
Brusinky snižují krevní tlak a prospívají srdci
Další studie uvádí, že brusinky, které prospívají srdci a krevnímu oběhu, mohou pomoci kardiakům. Polyfenoly v nich obsažené zabraňují hromadění krevních destiček a snižují krevní tlak. Nejsou však rozhodně vhodné pro pacienty užívající léky na ředění krve, brusinky totiž mohou snížit protisrážlivý účinek léku a vyvolat životu nebezpečné krvácení.
Brusinky pro štíhlou linii
Brusinky jsou nízkokalorické a vhodné i při redukční dietě. Jsou velmi oblíbenou přísadou nejen do letních dezertů, ale třeba i do salátů a dalších pokrmů. Zejména v Americe jsou brusinky známé a hojně využívané na spoustu slaných i sladkých způsobů, u nás však stále převládají brusinky v sušené podobě, brusinkové nápoje či potravinové doplňky, což je určitě škoda. Zkuste brusinky jako lahodný doplněk k sýrům, jako kompot k masu či pro ještě lepší zdravou snídani!
Zdroj: nazeleno.cz, femina.cz, novinky.cz, medlicker.com
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová