Zápal plic - pneumonie

Světový den pneumonií

Milena Mocková
12.11.2012

Vysoká horečka, dušnost a zrychlené dýchání mohou znamenat, že jste onemocněli nebezpečným zápalem plic neboli pneumonií. Zápal plic může mít lehčí či těžší průběh. V případě těžkého průběhu si nemocný může odnést celoživotní následky. K dnešnímu světovému dni pneumonií vám přinášíme informace o této chorobě, příčinách jejího vzniku a prevenci.

Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění průdušek, plicních sklípků nebo plicní tkáně. Onemocnění doprovázejí vysoké teploty nad 39°C, zimnice a popřípadě i hlenovitý kašel. Dále se může vyskytnout bolest na hrudi, dušnost, bolest hlavy, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, modré zabarvení rtů a konečků prstů z důvodu nedostatečného prokrvování tkání. Malé děti mohou mít z vysoké horečky křeče či ztrátu vědomí.

Druhy a příčiny pneumonie

Zápalem plic jsou nejvíce ohroženi děti a starší lidé. Nejčastější formou zápalu plic bývá bronchopneumonie, kdy se zánět vyskytuje v oblasti průdušinek a okolních plicních tkáních. Zvláštním druhem zápalu plic je tuberkulóza.

Ohroženější skupinou obyvatelstva jsou kuřáci, lidi s oslabenou imunitou či dlouhodobě nemocní pacienti. Riziko onemocnění narůstá hlavně v období chřipkových epidemií. Viróza oslabí organismus, který je pak náchylnější k infekci.

Za vznik zápalu plic mohou viry a bakterie. Z 60 – 70 % je příčinou jeho vypuknutí pneumokok. Onemocnění pneumokokovým zápalem plic mohou doprovázet velké komplikace. K největším patří hnisavý výpotek v pohrudniční dutině.

Pro stanovení diagnózy je kromě interního vyšetření a poslechu dýchání nutné udělat i rentgenový snímek plic, který prokáže zastínění postižených oblastí plic a zobrazí rozsah onemocnění.

Podle typů původce předepíše lékař vhodná antibiotika. Pacient by měl zachovat klid na lůžku a dodržovat pitný režim. Doba úplného uzdravení trvá až několik týdnů.

U komplikovaných případů je nutný i pobyt v nemocnici, kde se sledují životní funkce, a zajišťuje se pravidelná kontrola pacienta. Průběh a závažnost onemocnění jsou určeny především konkrétním typem mikroba.

Prevence zápalu plic

Onemocnění zápalem plic je možné předcházet prevencí:

  • ochrana novorozenců kojením
  • správná výživa, dobrá hygiena, zdravý životní styl
  • vyvarování se kouření (i pasivního)
  • omezit konzumaci alkoholu
  • očkování proti chřipce a pneumokokům

Autor: Milena Mocková

Potravinová intolerance
Chcete zhubnout? Spěte déle. Špatně spíte? Zhubněte

Další články

Boj proti migréně
Migréna

Boj proti migréně

05.11.2012

Pokud si často stěžujete na to, že vás bolí hlava, můžete být v očích mnohých za hysterku a simulantku. Kdyby ovšem dotyční zažili pulzní bolest, stavy zmatenosti, těkavé vidění, p ...

Pozor na zánět spojivek
Zánět spojivek

Pozor na zánět spojivek

02.11.2012

Mezi nejčastější oční onemocnění patří záněty spojivek. Infekce se do oka přenese rukou, a tak vznikají velice snadno. Zánět spojivek rozhodně nepodceňujte. Při pozdní nebo špatné ...

Riziko náhlého úmrtí kojence
Kojenec

Riziko náhlého úmrtí kojence

31.10.2012

Možná jste už slyšeli o případu, kdy je miminko zcela zdravé, spí v postýlce a ráno je najdou rodiče mrtvé. Šok, zoufalství a krutá diagnóza – syndrom náhlého úmrtí kojence, který ...

Jak bojovat proti kinetóze?
Kinetóza

Jak bojovat proti kinetóze?

30.10.2012

Nejedná se o žádné závažné onemocnění, ale pouze o přechodný stav, který však dokáže pěkně potrápit a znepříjemnit jakékoli cestování. Častěji než muže postihuje kinetóza ženy a dě ...