Světový den pneumonií
Vysoká horečka, dušnost a zrychlené dýchání mohou znamenat, že jste onemocněli nebezpečným zápalem plic neboli pneumonií. Zápal plic může mít lehčí či těžší průběh. V případě těžkého průběhu si nemocný může odnést celoživotní následky. K dnešnímu světovému dni pneumonií vám přinášíme informace o této chorobě, příčinách jejího vzniku a prevenci.
Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění průdušek, plicních sklípků nebo plicní tkáně. Onemocnění doprovázejí vysoké teploty nad 39°C, zimnice a popřípadě i hlenovitý kašel. Dále se může vyskytnout bolest na hrudi, dušnost, bolest hlavy, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, modré zabarvení rtů a konečků prstů z důvodu nedostatečného prokrvování tkání. Malé děti mohou mít z vysoké horečky křeče či ztrátu vědomí.
Druhy a příčiny pneumonie
Zápalem plic jsou nejvíce ohroženi děti a starší lidé. Nejčastější formou zápalu plic bývá bronchopneumonie, kdy se zánět vyskytuje v oblasti průdušinek a okolních plicních tkáních. Zvláštním druhem zápalu plic je tuberkulóza.
Ohroženější skupinou obyvatelstva jsou kuřáci, lidi s oslabenou imunitou či dlouhodobě nemocní pacienti. Riziko onemocnění narůstá hlavně v období chřipkových epidemií. Viróza oslabí organismus, který je pak náchylnější k infekci.
Za vznik zápalu plic mohou viry a bakterie. Z 60 – 70 % je příčinou jeho vypuknutí pneumokok. Onemocnění pneumokokovým zápalem plic mohou doprovázet velké komplikace. K největším patří hnisavý výpotek v pohrudniční dutině.
Pro stanovení diagnózy je kromě interního vyšetření a poslechu dýchání nutné udělat i rentgenový snímek plic, který prokáže zastínění postižených oblastí plic a zobrazí rozsah onemocnění.
Podle typů původce předepíše lékař vhodná antibiotika. Pacient by měl zachovat klid na lůžku a dodržovat pitný režim. Doba úplného uzdravení trvá až několik týdnů.
U komplikovaných případů je nutný i pobyt v nemocnici, kde se sledují životní funkce, a zajišťuje se pravidelná kontrola pacienta. Průběh a závažnost onemocnění jsou určeny především konkrétním typem mikroba.
Prevence zápalu plic
Onemocnění zápalem plic je možné předcházet prevencí:
- ochrana novorozenců kojením
- správná výživa, dobrá hygiena, zdravý životní styl
- vyvarování se kouření (i pasivního)
- omezit konzumaci alkoholu
- očkování proti chřipce a pneumokokům
Autor: Milena Mocková