Záněty v těle - jak s nimi bojovat?
Každého z nás jistě někdy nějaký ten zánět potrápil. Je to zjednodušeně řečeno obrana organismu před infekcí. Zánět je nutno léčit, chronické záněty jsou jedním ze spouštěčů vážnějších chorob (infarkt, Alzheimerova choroba nebo rakovinové bujení). Podívejme se na záněty z trochu jiného pohledu.
Zánětová odpověď
Protože je zánět odpovědí organismu na poškození tkáně a je vyvolán infekčními mikroorganismy, působením chemických nebo fyzikálních vlivů, případně místní nedokrevností, projevuje se napřed lokálně a následně potom nastupuje tzv. systémová odpověď, což může být zvýšená teplota nebo horečka, tachykardie, chorobné zmnožení bílých krvinek apod.
Projevy zánětu
- zarudnutí zánětlivého ložiska
- horkost
- bolestivost
- zduření, otok
- útlum, případně naopak zvýšená funkce (např. hypersekrece hlenu apod.)
- zvýšená teplota
- leukocytóza (chorobné zmnožení bílých krvinek)
- zvýšená sedimentace
- zvýšení hladin proteinů akutní fáze
Jak bojovat proti zánětům
Na prvním místě je naše strava. Do jídelníčku je vhodné zařadit zeleninu a ovoce, naopak omezit příjem cukrů, špatných tuků a průmyslově upravených potravin. Nejdůležitějším spojencem proti chronickým zánětům jsou mastné Omega 3 kyseliny. V přírodní formě tyto kyseliny nalezneme v rybím tuku, ve lněném oleji, ale hojně je obsahují také oříšky a semena. Protizánětlivě působí i kurkuma, zázvor, ostružiny, rybíz, tymián, rozmarýn, bazalka, máta a červené víno.
Zdroj: www.wikiskripta.eu
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková