Zánět slinivky břišní
Slinivka břišní (pankreas) je nepárový orgán, který se nachází v dutině břišní pod brániční klenbou mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Přestože je dlouhá asi jen kolem 20 cm a váží zhruba 70 gramů, dokáže člověka velmi potrápit a dokonce i ohrozit na životě. Je to jeden z nejůležitějších orgánů v těle.
Funkce slinivky břišní
- schopnost trávení potravy a její přeměny v důležité živiny (štěpením tuků, složitých cukrů a bílkovin)
- je to důležitá žláza s vnitřní sekrecí, a to především díky sekreci inzulínu, ale i jiných hormonů. Inzulín je pro lidský organismu nepostradatelný, jeho nedostatek, ale i nadbytek mohou zapříčinit smrt.
Když slinivka (pankreas) nefunguje
Může se stát, že dojde k ucpání vývodu slinivky břišní. Schopnost trávení potravy je tak zredukována na minimum nebo pozastavena. Nedostatek trávicích enzymů se projevuje poruchami trávení, průjmy, slabostí a hubnutím. Produkce inzulínu se minimalizuje, čímž vzroste hladina cukru v krvi. Člověk má velké bolesti.
Příčiny vzniku zánětu slinivky
Zánět slinivky neboli pankreatitida může nastat ze dvou důvodů – jednak kvůli nadměrnému požívání alkoholických nápojů a celkově špatnou životosprávou anebo působením žluči. Pokud dojde k ucpání společného vývodu slinivky a žlučovodu žlučovým kamínkem, dochází k podráždění slinivky a následně zánětu. Příčiny se mohou kombinovat a v mnoha případech nelze přesně odpovědět na otázku „proč“.
Projevy pankreatitidy
Zánět slinivky břišní se projeví náhlou prudkou bolestí nad pupkem, která může vystřelovat do levého boku a do zad. Bolest je velmi úporná, může trvat několik hodin. Objevuje se nevolnost, zvracení, zvýšená teplota a zrychlený puls. Nemocný člověk velmi rychle hubne.
Zánět slinivky břišní může být akutní, chronický nebo recidivující. Vždy je nutno vyhledat lékařskou pomoc, pravděpodobná je hospitalizace ve zdravotnickém zařízení a je možný také chirurgický zákrok.
Dieta při a po zánětu slinivky břišní
Je nutno zcela vyloučit alkoholické nápoje, cigarety, tučná a smažená jídla, nadýmavé potraviny, omezit tuky, cukry, kávu a černý čaj.
Vhodné potraviny při zánětu slinivky jsou brambory, těstoviny, rýže, libové maso, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, zelenina (hlávkový salát, brokolice, mrkev), ovoce (banány), ovocné přesnídávky, med, ovocné čaje, ředěné džusy, neperlivé vody.
Akutní zánět slinivky nezanechává následky, avšak chronický zánět znamená poškození slinivky a jejích funkcí. Snížená funkce trávicích enzymů způsobuje trvalé zažívací potíže a snížená produkce hormonů (hlavně inzulínu) může znamenat vznik další nemoci – cukrovky.
Autor: Jitka Suchánková