Vánoční zvyky
Vánoce jsou křesťanské svátky, které oslavují narození Ježíše Krista. V některých domácnostech se tyto svátky přeměnily spíše ve dny velkého stresu a shonu. Pojďme si společně připomenout tradice, které pro naše rodiče či prarodiče bývaly samozřejmostí a v posledních letech se postupně vytrácejí.
Každým rokem je to stejné, honíme se po obchodech, nakupujeme plno darů a na ty, na které nemáme, si půjčujeme. Ženy uklízejí, pečou cukroví a přeměňují své domovy v pohádkové.
Neměli bychom ale zapomínat na to, že Vánoce mají být svátky plné radosti, lásky, rodinných setkání a rozzářených dětských očí. Abychom měli tyto sváteční dny kouzelné, jak mají být, nesmíme zapomínat na pohádky, zimní radovánky, ale hlavně na vánoční zvyky, které tu jsou už dlouhá léta a určitě jsme je všichni v dětské věku dodržovali spolu s našimi rodiči.
V Čechách a na Moravě se za vrchol Vánoc považuje 24. prosinec - Štědrý den.
V tento den už je nachystaný vánoční stromeček, domácnostmi se rozléhají vánoční koledy a celý den se čeká na slavnostní večeři a následný příchod Ježíška.
Ne každá rodina však stále dodržuje veškeré vánoční tradice, které dodávají Vánocům jejich kouzlo.
Nejznámější vánoční zvyky
Krájení jablka
Vždy po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablíčko. Řez veďte kolmo ke stopce. Po rozevření jablíčka se nám zobrazí tvary jakési hvězdičky. Pokud je pěticípá nebo vícecípá, znamená to, že se všichni opět sejdou za rok ve zdraví. Pokud je střed jablíčka ve tvaru kříže, někdo z rodiny onemocní nebo zemře.
Pouštění lodiček
Připravte si větší lavor a napusťte ho vodou. Rozpulte vlašské oříšky a do nich vložte staré vánoční svíčky (v obchodech naleznete už připravené). Zapálené svíčky se nechají plout po vodě. Toho, jehož lodička vydrží dlouho svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a spokojený život.
- Pokud se lodička drží při stěně lavoru, tak i majitel se bude držet co nejvíce doma.
- Pokud lodička směřuje ke středu nádoby, ten, kdo ji vypustil, se vydá do světa.
- Dotýká-li se lodička druhé, znamená to přátelství a lásku.
- Utvoří-li lodičky kruh, znamená to vzájemnou úctu a bezproblémové přátelství.
- Stojí-li loďka na místě a otáčí se dokola, znamená to nerozhodnost.
- Pokud dopluje vaše lodička na druhou stranu bez obtíží, dosáhnete toho, po čem toužíte.
Půst
Na Štědrý den se od rána drží půst, který trvá až do slavnostní večeře. Malým dětem se slibuje, že pokud to vydrží, uvidí zlaté prasátko. U velmi malých dětí buďte s půstem opatrní, aby se jim hladověním naopak neublížilo.
Lití olova
Nad plamenem v malé nádobě se roztaví kousek olova a opatrně se do druhé nádoby s vodou odlévá. Následně se přítomní snaží určit, čemu se odlitek nejvíce podobá, a zároveň tak věští svou budoucnost.
Šupiny z kapra
Při chystání štědrovečerní večeře se pod talíře vkládají šupiny z kapra. Lidé věří, že jim šupiny přinesou po celý rok dost peněz.
Štědrovečerní večeře
Na slavnostní tabuli se pod talíř vloží šupina z kapra a nachystá se o jeden talíř navíc, kdyby se objevil náhodný host. Od večeře se nesluší vstávat, dokud ostatní nedojedli. Traduje se, že ten, kdo od stolu odejde, do roka a do dne zemře.
Házení střevícem
Každá svobodná dívka by měla hodit střevícem za hlavu. Pokud se obrátí střevíček patou ke dveřím, dívka se bude držet doma. Pokud se obrátí špičkou směrem ke dveřím, znamená to, že se provdá.
Klepání na kurník
Svobodná dívka klepe střevícem na kurník. Ozve-li se slepice, dívka zůstane svobodná. Pokud se objeví kohout, brzy se vdá.
Třesení bezem
Nezadané dívky třesou bezem a dům, u kterého začne jako první štěkat pes, je i domem, ve kterém bydlí jejich nastávající.
Knedlíky
Pokud se dívka potřebuje rozhodnout mezi nápadníky, napíše jejich jména na papírek a dá do knedlíků, které připravuje. Vybere si toho, "jehož knedlík" rozkrojí první.
Přejeme vám, abyste vánoční svátky prožili se svými blízkými v klidu, s láskou a ve zdraví. Vánoční tradice, které k Vánocům patří, ať oživí váš Štědrý den.
Autor: Olga Jastrabová