Zdravý jídelníček dítěte
Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k životosprávě. Mohou tak předejít mnoha potížím, které se dostaví ze špatného nebo nevhodného stravování v pozdějším věku, mimo jiné samozřejmě obezitě.
Se zaváděním stravy pro dospělé někteří rodiče příliš pospíchají. Nároky na výživu dětí jsou z pochopitelných důvodů jiné a neměli bychom je podceňovat. Strava pro dospělé může obsahovat mnoho škodlivin, které zbytečně zatěžují dětský organismus, a zároveň nedostatek živin a vitamínů, kterých dítě ještě stále potřebuje víc než dospělý.
Rizika sladkostí
Dítě může velmi brzy projevit zálibu v mlsání a právě sladkosti jsou velmi obvyklý problém, objevující se příliš brzy a příliš často v každodenní dětské stravě. Děti často projevují touhu ochutnat vše, co vidí na talíři u dospělých, a tak od dětských sušenek brzy přejdou k nezdravým sladkostem pro dospělé.
Sladkosti jsou zdrojem tzv. jednoduchých sacharidů, které se při nedostatku pohybu ukládají v těle jako přebytečné tuky. Mají pramálo společného s vyživovacími hodnotami důležitými pro zdraví a vývoj dítěte, proto bychom měli jejich příjem u dětí důsledně omezovat. Sladkosti samozřejmě patří k dětství, ale můžeme je nahradit zdravějšími alternativami, jako je kvalitní mléčná čokoláda s velkým podílem kakaa, müsli nebo sušené ovoce.
Nebezpečí tuků
Velkou chybou je také stravování v tzv. fast foodech, kde je dítě navíc ohroženo nadměrným přísunem tuku, což vede ke stále častější vysoké hladině cholesterolu v dětském věku.
Nízkotučné potraviny jsou častý omyl mladých maminek, které mají za to, že když prospívají jim, musí být vhodné i pro dítě. Dítě však potřebuje tuky ke správnému růstu a vývoji, stejně jako zdroj energie. Není proto vhodné je ze stravy vyloučit, ale zaměřit se na jejich výběr.
Desatero zdravé výživy pro děti
1. Základem dětského jídelníčku by měla být pestrost a rozmanitost. Zvykejte dítě na nové chutě a pokrmy často obměňujte.
2. Dbejte na každodenní dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné potraviny, mléčné výrobky, ryby a drůbež, luštěniny.
3. Podávejte dítěti stravu v menších porcích několikrát denně (5-6x denně). Množství jídla přizpůsobte věku dítěte.
4. Zvykejte dítě na správný pitný režim a učte je pít čistou vodu, popř. nepřislazované ovocné šťávy. Omezte pití šťáv ze sirupů a energetické “bublinaté“ nápoje typu Coca-cola.
5. Zvykejte děti na střídmost v konzumaci sladkostí, dodávejte je dítěti spíš v přírodní formě, v cereáliích nebo v ovoci.
6. Podávejte dostatek mléčných výrobků – jogurty, mléko, sýry, apod.
7. Pozor na přebytek soli v dětské stravě! Jídlo zbytečně nedosolujte, vyvarujte se častým snackům typu přesolených brambůrek apod.
8. Používejte k vaření kvalitní rostlinné tuky a věnujte pozornost tomu, co dítě konzumuje mimo domov.
9. Učte dítě nepřejídat se, naučte ho vybírat si později ty z potravin, které mu nejen chutnají, ale budou mu i prospěšné.
10. Snažte se být dítěti sami příkladem nejen ve stravování, ale i v celkové životosprávě.
Jedině tak si dítě osvojí správné návyky, protože mu budou připadat samozřejmé.
Autor: Veronika Tůmová