Vyšetření a léky

Léčba larvami bzučivky zelené

Milena Mocková
03.01.2012

Jako biologický nůž se označují larvy mouchy bzučivky zelené. Dokážou totiž velmi efektivně léčit bércové vředy, popáleniny a dalších nekrotické a infikované rány. Normální léčba je velice zdlouhavá a bolestivá a ne vždy se tyto rány zahojí. V dnešním článku se budeme věnovat léčbě pomocí larev mouchy bzučivky.

Unikátní léčba larvami mouchy bzučivky zelené je prastará léčebná metoda, kterou prováděli již staří Mayové. Několik tisíc let starou metodu však odsunula antibiotika a moderní chirurgie téměř do zapomnění. Jedná se o bezbolestnou léčbu, která má velice dobré výsledky.

Bzučivka zelená je moucha, jež v přírodě klade vajíčka na hnijící těla odumřelých živočichů. Larvy, velké asi 2 mm, se z vajíček při dobrých podmínkách líhnou již za 8 hodin a živí se mrtvou tkání zhruba 10 dní. Potom se zakuklí a asi za 10–14 dní se líhnou dospělci.

Larvy, které se k léčbě používají, jsou speciálně připravené, sterilní a naprosto bezpečné. Přepravují se v malých kontejnerech po 300 kusech, jedna larva měří v průměru asi 2 milimetry. Použít se musí do 24 hodin po dodání na pracoviště, kde se tato metoda praktikuje. Jsou využívány především při léčení ran pacientů s diabetem, bércovými vředy, proleženinami nebo popáleninami.

Jak larvy léčí

Kontejnerek s larvami se otevře a přiloží k hnisající mrtvé tkáni. Poté, co larvy přelezou do rány, se vše ováže sterilním obvazem. Takto se nechají larvy působit čtyři až pět dnů. Během této doby bzučivka zelená sežere většinu nemocné tkáně a té zdravé se ani nedotkne.

Larvy bzučivky zelené uvolňují z ústní dutiny enzymy, které rozpouští odumřelé tkáně, a larvy je pak vysají. Zničí také všechny bakterie a napomáhají tak dezinfekci rány. Larvy nejsou schopny porušit zdravé buňky, a proto přesně kopírují hranici mrtvé a živé tkáně přesněji než skalpel chirurga.

Po uvedené době se rána vypláchne. Nacucané larvy, které během „léčení“ pětkrát zvětší objem, skončí v pytli ve spalovně. Pokud by se nechaly žít delší dobu, vylíhly by se z nich mouchy.

Léčbu larvami je možné opakovat dvakrát po sobě. Celkově tato léčba může probíhat osm až deset dnů. Léčba larvami mouchy bzučivky je vhodná pro všechny pacienty trpící vleklými problémy s kožními ranami, pomáhá léčit chronické a nehojící se rány.

 

Setkali jste se již s léčbou mouchy bzučivky zelené a jaký názor na ni máte?

Autor: Milena Mocková

Nadýmání
Zdravá novoroční předsevzetí aneb Tentokrát to vyjde!

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...