Vyšetření a léky

Co jsou to barbituráty

Veronika Tůmová
20.06.2012

Barbituráty jsou deriváty kyseliny barbiturové, mají velmi vysoce tlumící účinek na nervovou soustavu a zhruba do šedesátých let minulého století byly využívány jako léky na spaní.

Barbituráty jsou silně návykové, závislost na nich vinou předávkování může skončit smrtí. Pro své nežádoucí vedlejší účinky byly nahrazeny benzodiazepiny, které jsou jako léky na spaní relativně bezpečnější.

Barbituráty kdysi a dnes

Barbituráty byly objeveny v roce 1863, za jejich objevem stojí německý vědec Adolf von Baeyer. Dosud není jasné, zda je jejich pojmenování odvozeno od jména Baeyrovy přítelkyně Barbary, nebo od skutečnosti, že jejich objev připadl na den sv. Barbory.

První lékařský barbiturát byl představen světu v roce 1903 pod názvem Veronal. Později se však objevují zprávy o nežádoucích a škodlivých efektech barbiturátů a kolem roku 1960 jsou oficiálně nahrazeny benzodiazepiny.

Barbituráty se používají jako sedativa, anestetika, antiepileptika či hypnotika. V zemích, kde se dosud praktikují popravy zločinců pomocí injekce, se pro tento účel používají barbituráty v kombinaci s dalšími léky. Bývají využívány také při euthanasii. Jsou účinné jako protijed strychninu nebo DDT.

Účinky barbiturátů

Barbituráty se dělí do skupin podle délky působení, mohou být využity k léčbě poruch spánku, výrazně však zkracují tzv. snový spánek. Vzhledem k účinkům zabraňujícím křečím, mohou být vhodné pro zmírnění epileptických záchvatů. V organismu snižují hladiny některých vitamínů, např. A, C, K, nebo také účinky kyseliny listové.

V kombinaci s tvrdými drogami typu kokainu a heroinu jsou smrtelné, při dlouhodobém užívání osoba působí dojmem opilosti. Způsobují výpadky paměti, vznik depresí, různé typy alergií a náchylnost k infekcím. Pro dosažení stejného účinku je nutné zvyšovat dávky, velmi snadno tak může dojít k předávkování, které způsobí smrt.

Zneužívání barbiturátů jako drogy

Závislost na barbiturátech vzniká poměrně rychle, projevuje se psychicky i fyzicky. Kvůli těžké dostupnosti jiných omamných látek bylo kdysi k dosažení účinků drog hojně využíváno právě barbiturátů, staly se spolehlivým prostředkem např. při plánovaných sebevraždách.

Na užívání barbiturátů doplatilo i mnoho slavných osobností, za všechny jmenujme např. hollywoodskou ikonu Marylin Monroe, manažera skupiny Beatles Briana Epsteina, slavnou herečku a zpěvačku Judy Garland nebo zpěváka a kytaristu Jimyho Hendrixe. Užívali je také Johnny Cash nebo Elvis Presley.

 

Autor: Veronika Tůmová

Vliv počasí na člověka
Jak pečovat o pacienta s Alzheimerovou chorobou

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Éčka - přídatné látky v potravinách
Zdravá výživa

Éčka - přídatné látky v potravinách

02.07.2012

Všude přítomná a tolik diskutovaná “éčka“, čili tzv. aditivní látky přidávané do většiny potravin, jsou tématem stovek článků, studií, debat a výzkumů zabývajících se zdravou výživ ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...