Proč nám šediví vlasy?
Každý si přeje mít krásné husté vlasy. Jak stárneme, stárnou i naše vlasy. Ale i když objevíme první šediny, není důvod k panice! Pár šedivých vlasů na hlavě nám energii do života určitě neubere.
Přirozený proces šedivění vlasů se sice počítá mezi očividné projevy stárnutí, ale vzhledem k věku, ve kterém se u některých jedinců objeví první šedivé vlasy, to není tak jednoznačné.
Šedivění vlasů způsobují buňky ve vlasových koříncích, melanocyty, které produkují barvící pigment. Během let začínají pracovat nepravidelně, pomaleji a někdy produkci melaninu úplně zastaví. Svou roli hraje také poškození působením ultrafialového záření. Vedle pigmentovaných vlasů se tak vynořují stále více ty bílé, bez pigmentu. Nejdříve je to patrné na skráních, nakonec také v zátylku.
Jen ve výjimečných případech se někomu původní barva zachová po celý život. Obvykle se první šedivý vlas ukáže mezi 20. až 30. rokem. V ojedinělých případech se může vyskytnout už v patnácti. I na konci "dvacítky" můžou být vlasy sněhobílé. Většina lidí má kolem 50 let šedivou polovinu vlasů. Kdy proces začne a jak rychle postupuje, je dáno genetickými předpoklady. Muži začínají šedivět kolem třicítky, ženy v průměru o pět let později.
Jaký je rozdíl mezi šedými a bílými vlasy?
Šedá je pouze optický dojem. Je to vlastně složená barva, která vzniká z jednotlivých bílých a jednotlivých pigmentovaných buněk. Opravdu šedivé vlasy tedy neexistují, jsou buď bělavé nebo bezbarvé. Teprve když zmizí všechny pigmentované vlasy, působí hlava jako bílá.
Proč vlasy šediví
Barva vlasů je ovlivňována pigmentem melaninem, který se nachází ve vlasové kúře. Šedivění vlasů je způsobeno právě ztrátou melaninu z vlasové kúry, konkrétně poklesem jeho produkce ve vlasové papile. Pokud se produkce melaninu ukončí zcela, je vlas bílý. Šedé vlasy obsahují stále ještě malé množství melaninu rozptýleného po celé délce.
Dva druhy melaninu
- eumelanin - pohlcuje více světla a vytváří hnědé až černé odstíny barvy vlasů (čím více eumelaninu ve vlasech, tím tmavší odstín a sytější barva)
- feomelanin - světlo více odráží a vytváří žlutoblonďaté, zrzavé až červené odstíny barvy vlasů. Ve vlasech jsou obsaženy oba druhy, a kombinace jejich množství a způsob rozložení jsou právě ony klíčové faktory rozhodující o výsledné barvě vlasů.
Existuje prevence proti šedivění?
Zatím ne, s šedivými vlasy se musíme naučit žít. První výsledky některých výzkumů ale naznačují, že by bylo možné pigmentaci obnovit – v každém případě u vlasů, které zešedivěly v důsledku nemoci.
Jak zamaskovat první šediny
V dnešní době to není žádný problém. Díky barvám na vlasy (ale i dalším prostředkům) máme dnes mnoho možností. Nejlépe se k překrytí šedivých vlasů hodí permanentní a dobře kryjící semipermanentní barvy, které mají vysokou krycí schopnost a jsou trvanlivé.
Obecně se doporučuje použít o stupeň světlejší barvu vlasů, než jste měli za mlada. Výrazná tmavší barva se většinou hodí jen do určitého věku. S věkem se totiž mění nejen kvalita vlasů, ale i jejich barva, a také pokožka zesvětluje, ztrácí pružnost a lesk. Tmavá barva vlasů pak vypadá ostře a nepřirozeně.
Trápí vás šedivé vlasy? Kdy jste si našli první šedivý vlas?
Autor: Lucie Regenermelová