Mýty a pověry o vlasech - jaká péče je vhodná?
Vlasy - vděčné téma spousty žen. Pro mnohé znamenají radost, pro mnohé naopak starost, stres, strach, obavy a také závist, když se podíváme na hřívu kolegyně. Přestože v dnešní době existuje spousta nádherných paruk, preferujeme vlasy vlastní a chtěly bychom je mít co možno nejkrásnější, nejzdravější, nejpevnější, nejhustší, nejpoddajnější. Málokterá žena si umí představit život bez kadeřnice.
Některá žena navštěvuje kadeřníka každý týden, některým stačí zhruba jedenkrát do měsíce a některé prostě podle aktuální potřeby zkrácení, úpravy střihu, nového melíru nebo barvy. Známe také spoustu mýtů a pověr, které s péčí o vlasy souvisí. Pojďme si nyní některé z nich osvěžit a proťuknout.
Mýty a pověry o vlasech
Každodenní mytí poškozuje pokožku hlavy a vlasy se pak více mastí
To je nesmysl. Dobrý kadeřník vám řekne, že si máte vlasy mýt tak často, jak jen potřebujete. Každé vlasy jsou jiné a tudíž mají také jiné potřeby. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na správnou vlasovou kosmetiku - i ta se liší podle typu vlasů. Na trhu je velký výběr od mnoha firem, je jen na nás, co vyzkoušíme, a u které značky a druhu zůstaneme. Samozřejmě to bude ta, která nám samotným bude nejvíce vyhovovat, ne ta druhá, o které nám básnila sousedka. Nezapomínejte kromě klasických šamponů také na regenerační péči na konečky vlasů, vyplatí se vám to!
Jak je to s pravidelným střídáním vlasových produktů?
Už jste také slyšela o tom, že je vhodné střídat vlasové produkty, aby si naše vlasy takříkajíc nezvykly na jedno a stále měly snahu se vylepšovat? Tak na to klidně zapomeňte. Pokud jste objevila přípravek, který vám vyhovuje (to poznáte na kvalitě vlasů), buďte za to vděčná a neměňte ho. Když chcete vyzkoušet novinku z reklamy, prosím, ale nedělejte to s úmyslem, že vlasům ulevíte a změnou prospějete. Ve skutečnosti jste jen zvědavá.
Pravidelné zastřihávání vlasových konečků podporuje růst
Je to pověra vyvrácená několika odbornými výzkumy, přesto se mezi ženami stále traduje. Žádné vnější vlivy nemají na růst vlasů vliv. Vše je jako obvykle o genetice a dědičnosti. Navíc vlas nám v průměru může vyrůst za měsíc zhruba o 1 cm. Pravda ovšem je to, že u barvených vlasů je to poněkud více vidět, navíc zastřižení a vůbec celková úprava střihu vlasům dodá šmrnc a mnohdy i vizuálně přidá na objemu, což bývá většinou vysněným přáním.
Časté pročesávání kartáčem masíruje pokožku hlavy a to vlasům prospívá
Opět mýtus. Nadměrné kartáčování naopak může vlasům uškodit, protože se tím mechanicky poškozuje jejich vrchní ochranný obal a vlas je potom náchylnější k poškození a lámání. Kromě toho se tímto pročesáváním spolehlivě docílí rychlejšího maštění vlasů. A to většinou také nechceme.
Poničené konečky napravíme
Bohužel, čarodějové nejsme. Jestliže jsou již jednou konečky vlasů roztřepené, máme smůlu. Jediným řešením je odstřihnutí, respektive zkrácení či celkové zapravení účesu. Musíme si také uvědomit, že jakékoliv barvení nebo odbarvování vlasů, melírování, kulmování, žehlení i obyčejné fénování je pro naše vlasy zátěží a poškozuje je. Vlasy jsou pak lámavé, křehké, vysušené a celkově nevypadají dobře. Tady je skutečně důležitá prevence. Jednak výše zmíněné mechanické úpravy vlasů absolvovat pokud možno omezeně, dále pak používat vhodnou vlasovou kosmetiku.
Éra jediného březového šamponu na trhu je dávno pryč. Dnes máme možnost si vybírat a o svoje vlasy pečovat s nejlepším svědomím. Vlasy nám za to budou vděčné a naše sebevědomí bude zdravě posíleno.
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková