zdroj: pixabay.com
Vlasy

Kosmetické přípravky na vlasy - víte o jejich nebezpečném složení?

Veronika Tůmová
25.04.2017

Bezchybná pleť, zdravé nehty, krásné vlasy. S přibývajícím věkem je stále složitější jich dosáhnout, přesto to jde. Stačí mít ty správné informace! Při péči o vlasy však často používáme nevhodnou vlasovou kosmetiku, pozornost bychom měli věnovat nejen typu označení (pro mastné vlasy apod.), ale i jejímu složení.

Vlasy korunují krásu ženy, to je známý fakt. Zdraví a kvalita vlasů zásadně ovlivňuje náš vzhled, proto si naši péči bezesporu zaslouží. Měli bychom především vědět, co našim vlasům prospívá, ale také čemu je naopak nevystavovat.

Čím pečovat o vlasy, když jim chcete prospět?

Připomeňme si krátce několik složek, které našim vlasům rozhodně neuškodí, ba naopak. Například aloe pravá ničí lupy a podporuje růst vlasů, med zase dokonale hydratuje a regeneruje poškozené konečky. Kokosový olej je zbaví sklonu k lámavosti a citronová šťáva dodá vitamíny a zdravý lesk především blondýnkám. Hledejte také šampony a kosmetiku s obsahem vitaminu E, ten omlazuje a ošetřuje, i pokud jde o pleť. Vlasové přípravky s UV filtry ochrání vaše vlasy před nepříznivými vnějšími vlivy včetně neblahého vlivu slunečních paprsků.

Kokosy pod lupou - odhalte výjimečnost kokosového oleje a kokosové vody

Jak se vyznat v popisu složení šamponů a vlasové kosmetiky?

Obvykle si vybíráme šampony podle toho, jestli krásně a svěže voní, mají-li atraktivní obal, viděli jsme na ně působivou reklamu a slibuje-li hustou a lesklou hřívu (nejlépe hned po prvním umytí). Měli bychom však vědět, že jsou určité látky, které naše šampony běžně obsahují, přitom mohou našemu zdraví uškodit. Číst etikety s popisem složení výrobku bychom tak měli začít brát jako samozřejmost, stejně jako si zvykáme číst složení potravin.

Ftaláty

Tyto chemické látky, které bývají označeny jako DBP či DEP, se využívají nejen v kosmetice, ale např. i při výrobě PVC. Jejich nebezpečí spočívá v postupném uvolňování se do ovzduší či půdy, čímž ohrožují zdraví člověka. V kosmetice je kromě vlasových přípravků najdete také v některých parfémech, toaletních vodách či pudrech.

Sulfáty

Sulfáty jsou v různých podobách obsaženy až v 95 % všech šamponů. Zvyšují pěnivost přípravku a spotřebitel tak získává pocit, že šampon je kvalitní a funguje. Tyto látky však ve skutečnosti poškozují ochrannou vrstvu pokožky, dráždí oči a sliznice. Skutečně kvalitní přípravky nahrazují obvyklé sulfáty SLS a SLES pěnícími látkami získanými z kokosového oleje, obilí či cukru. Ty můžete najít pod označením: Codamidopropyl Betaine, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Cocoamphoacetate, Coco Glucoside, Disodium Lauryl Sulfoccinate, Decyl Glucoside, Yucca Foaming Extract a PEG-80 Sorbitan Laurate.

Parabeny

Jedná se o konzervační látky volně využívané v potravinářství, farmacii, ale právě také v kosmetice. Přestože nebyla zatím provedena žádná studie, jsou podezřelé z hormonální nerovnováhy a z rozvoje rakoviny prsu. Nejčastěji se setkáte s označením methylparabenem, ethylparabenem a propylparabenem.

Neméně škodlivé látky obsažené nejen v šamponech, ale i v různých jiných kosmetických produktech, jsou např. rakovinotvorný Polyethylenglykol, označovaný jako Polyetylene Glycol PEG či Ethylene Glycol EG, dále pak Diethanolamin, který je nevhodný zejména pro ženy v těhotenství.

Zdroj: prozeny.cz (D.Chňoupková), Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Proč zahrnout do jídelníčku luštěniny?
Jak začít sportovat? Zamilujte si pohyb!

Další články

Jarní respirační onemocnění - pozor na choulostivost!
Nemoci a léčba

Jarní respirační onemocnění - pozor na choulostivost!

09.04.2017

Sezonní respirační onemocnění, to je celá řada virových onemocnění, které pojí velmi podobné příznaky a také podobný způsob léčby. Dělíme je na onemocnění horních a dolních cest dý ...