Vlasy

Jemné vlasy – trápení mnoha žen

Jitka Suchánková
05.09.2011

Proč jsou moje vlasy tenké a slabé? Proč se obtížně upravují a většinou se zdá, že si dělají, co chtějí? Proč elektrizují a vypadají ochable a jsou bez lesku? Proč se mi tak často mastí od kořínků? Tyto a podobné otázky si často pokládáme, dokud nezjistíme, že se u nás jedná o dědičnou záležitost, že to tzv. máme v rodině.

Dá se ovlivnit kvalita vlasů?

Právě dědičnost jemných vlasů je základním problémem, proč nelze kvalitu vlasu změnit. Vlas je neživá tkáň, která vyroste a má různou kvalitu, a my můžeme pouze vlas zvenčí obalit a postarat se, aby byl dobře opečován.

Ale pozor – lze ovlivnit budoucnost našich vlasů – tedy kvalitu těch, které teprve vyrostou. Abychom si rozuměli – neovlivníme jejich jemnost ani hustotu, ale můžeme docílit toho, aby nám vyrostly vlasy zdravé. A to je to nejpodstatnější.

Základem všeho je zdravý životní styl – jíst hodně ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, semínek (dýňová, slunečnicová, lněná apod.), luštěnin, ořechů a ryb, dodržovat pitný režim, hodně spát, nestresovat se, nedržet drastické diety.

Vhodné je pití bylinných čajů a dodávání vitamínů typu B, zinku a dalších preparátů podporujících růst vlasů, které nalezneme v lékárně. Také se mohou používat vlasové aktivátory, které zakoupíme opět v lékárně, a které se vmasírovávají do vlasové pokožky.

Jak pečovat o jemné vlasy

O jemné vlasy bychom měli pečovat mnohem opatrněji než o vlasy normální. Znamená to pokud možno nezatěžovat je barvením, odbarvováním, melírováním, trvalou, ale ani častým fénováním, kulmováním či žehlením.

Drhnutí mokrých vlasů ručníkem je také velmi nešetrné, doporučuje se vlasy do ručníku  zabalit a vodu z nich opatrně vymačkat. Podobně nezdravé je česání mokrých či vlhkých vlasů.

Pokud se neobejdeme bez fénování, pak je vhodné hlavu předklonit a mokré vlasy mírně prosušit pomocí prstů. Pak pokračovat v úpravě, jak jsme zvyklí. Ani časté tupírování není vhodné, i když díky němu opticky nabudou vlasy na objemu, protože tupírování zcela jednoznačně mechanicky ničí strukturu vlasu.

Vlasová kosmetika

Péče o jemné vlasy je velice důležitá i co se týká kvalitních vlasových přípravků. Rozhodně není vhodné používat ty nejlevnější šampony. Šampony by měly být speciální, určené pro zvětšení objemu, které zároveň vlasy posílí. Po umytí je vhodné použít trochu kondicionéru nebo jiného přípravku usnadňujícího rozčesání vlasů, protože v tomto momentě – v manipulaci s mokrými vlasy - dochází k častému ničení vlasů. Vhodné je užívání hřebenu s řídkými zuby. Na hřeben netlačíme, zbytečně bychom podpořili mazové žlázy k jejich vyšší a neúměrné aktivitě.

Tužidlo je vhodné používat středně tužící, vhodné jsou přípravky, které se aplikují na pokožku, aby zpevnily vlasy od kořínků. Vlasy pak tolik nesplihnou a "nelepí" se k hlavě.

Lak na vlasy je vhodný opět středně tužící a takový, který lze z vlasů dobře vyčesat. Jeho nadmíra nedělá vlasům dobrou službu.

 

Máte nějakou speciální radu, jak pečovat ojemné vlasy?

Autor: Jitka Suchánková

Syndrom spánkové apnoe
Syfilis – nemoc zhýralců?

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Trvanlivost potravin
Zdravá výživa

Trvanlivost potravin

30.08.2011

Datem minimální trvanlivosti potravin je datum vyznačené na obale, které vymezuje minimální dobu, po kterou si potraviny při dodržování skladovacích podmínek zachovávají specifické ...